دوشنبه, 24 دی 1397 ساعت 10:30

هدررفت 40 درصد انرژی کشور پیش از رسیدن به مصرف کننده  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: عضو هیئت علمی موسسه مطالعات بین المللی انرژی گفت: از مجموع روزانه ۹,۳۲۱ میلیون بشکه معادل نفت خام انرژی اولیه تولید شده در کشور، ۵.۴۷ میلیون بشکه در سیستم داخلی انرژی کشور وارد می شود که از این میزان تنها ۳.۶۸ میلیون بشکه به دست مصرف کننده نهایی می رسد و به طور میانگین حدود ٤٠ درصد از انرژی اولیه عرضه شده در کشور، پیش از رسیدن به مصرف کنندگان نهایی تلف می شود.

حامد حوری جعفری افزود: براساس آمار و اطلاعات ترازنامه هیدروکربوری سال ۱۳۹۵، مجموع تولید انرژی اولیه کشور به طور میانگین روزانه ۹,۳۲۱ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده و بیشتر به دلیل افزایش تولید نفت، در قیاس با سال ۱۳۹۴ به میزان ۱۷.۴ درصد افزایش داشته است. بیش از ۹۹ درصد انرژی تولید شده در کشور، از منابع نفت و گاز بوده است (٥٩ درصد گاز و ٤٠.٢ درصد نفت) که اتکای نظام انرژی ایران به صنعت نفت و سوخت های فسیلی را نشان می دهد.

وی همچنین در ادامه اظهار کرد: پس از کسر مقدار صادرات نفت، افزودن مقدار واردات فرآورده های نفتی و با احتساب گازهای قابل جمع آوری، میزان عرضه انرژی اولیه در سال ۱۳۹۵ به طور میانگین روزانه افزون  بر ۵,۴۶ میلیون بشکه معادل نفت خام برآورد می شود (٧٥.٥ درصد گاز و مایعات و میعانات گازی، ٢٣.٠٤ درصد نفت و فرآورده های نفتی و ١.٤٦ درصد سایر حامل‎های انرژی) که از این میزان با کسر تلفات نیروگاه های حرارتی، پالایشگاه های نفت و گاز و سامانه های انتقال و توزیع انرژی، روزانه ۳.۶۸۴ میلیون بشکه معادل نفت خام به بخش های مصرف کننده نهایی انرژی تحویل شده است که بیشترین سهم مصرف در آن، به بخش خانگی و سپس بخش صنعت اختصاص دارد. ترکیب سبد حامل‎های انرژی در بخش مصرف نهایی شامل ٥٣.٨ درصد گاز، ٢٦.٦١ درصد فرآورده، ١٠.٣٦ درصد برق، ٥.٠٦ درصد مایعات و میعانات گازی و ٤.١٧ درصد سایر موارد مثل سوخت‎های سنتی و ... بوده است.

عضو هیئت علمی موسسه مطالعات بین المللی انرژی ادامه داد: بررسی و ارزیابی ورودی ها و خروجی های سیستم انرژی کشور نشان می دهد که با لحاظ گازهای قابل جمع آوری، مجموع حجم تلفات و هدررفت انرژی در نظام عرضه انرژی کشور، کمابیش روزانه حدود ۲.۲ میلیون بشکه معادل نفت خام در سال ۱۳۹۵ بوده است؛ یعنی پس از کسر میزان انرژی که در فرآیند فرآورش نفت و گاز در پالایشگاه ها و مصرف سوخت در نیروگاه ها تلف می شود، این رقم پیش از اینکه به مصرف کننده نهایی برسد، در سیستم انرژی کشور تلف می شود.

حوری جعفری همچنین بیان کرد: میزان اتلاف انرژی در نیروگاه ها ۸۰۵ هزار بشکه در روز معادل نفت خام است و به طور میانگین حدود ٤٠ درصد از انرژی اولیه عرضه شده در کشور، به علت ناکارایی عرضه، پیش از رسیدن به مبادی مصرفی و مصرف کنندگان نهایی تلف می شود. این آمار و تحلیل ها، بر ضرورت توجه جدی  عرضه کنندگان انرژی کشور به مباحث بهینه سازی و افزایش کارایی انرژی تأکید می کند که توجه به این موضوع به ویژه در بخش نیروگاهی که در سال ۱۳۹۵ میزان تلفات آن ٦٢.٢ درصد بوده است، اهمیت این موضوع را دو چندان می کند.

 

 

 

 

خواندن 44 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395