چهارشنبه, 20 بهمن 1395 ساعت 09:58

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت درپاسخ به عصر اقتصاد اعلام کرد :

ایرادات مجمع تشخیص نتیجه تغییرات مجلس در برنامه ششم

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

مرضیه صدری
عصر اقتصاد : حال و هوای نشست خبری روز گذشته سخنگوی دولت در آستانه سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی متفاوت بود. محمد باقر نوبخت در ابتدا به بیان خاطراتی از آن دوران پرداخت و تاکید کرد که انقلاب ما انقلاب بزرگی است که دشمنان زیادی هم دارد و باید همه برای حفظ آن به یکدیگر کمک کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال عصر اقتصاد مبنی بر اعلام مجمع تشخیص مصلحت در خصوص 15مورد مغایرت برنامه ششم توسعه با سیاست های کلی نظام و اینکه آیا این مغایرت ها ناشی از تغییرات مجلس است یا خیر، گفت: کمیسیون نظارت گزارش مفصلی ارائه داده که تنها بخشی از آن فرصت طرح پیدا کرده که مجمع تشخیص مصلحت به درستی موارد مغایرت را تشخیص دادند و نظر دولت هم همین است. این مغایرت ها ناشی از تغییرات مجلس است و دولت همان زمان هم مخالفت خود را اعلام کرد. امیدوارم شورای نگهبان هم آن را به مجلس بازگرداند و مجلس برنامه ای با قابلیت اجرایی بالا ارائه دهد.

نوبخت که در ابتدای گزارشی از عملکرد اقتصادی و پیشرفت های حاصل شده ارائه داد و گفت: با وجود تحریم هایی که س از انقلاب آغاز شد، بانک جهانی ایران را با ثبات ترین اقتصاد در منطقه و صندوق بین المللی پول ایران را هجدهمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان اعلام کرده است.

تا ۱۸ بهمن ماه جاری، ۲۱ هزار و ۱۴۴ بنگاه اقتصادی، مبلغ ۱۴ هزار و ۸۲۸ میلیارد و ۵۴۴ میلیون تومان تسهیلات صنعتی دریافت کرده اند و استانداری ها مکلفند گزارش افزایش اشتغال و تولید را که این تسهیلات ایجاد کرده اند در اختیار رسانه ها قرار دهند. از این تعداد واحد تولیدی، ۱۱ هزار و ۶۶۶ واحد به صورت معرفی از سوی دولت و ۹هزار و ۴۷۸ واحد به صورت مستقیم از بانکها تسهیلات دریافت کرده اند. حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان هم تاکنون به دستگاه ها پرداخت شده تا طرحهای نیمه تمام دولتی به اتمام برسد. اولویت تکمیل طرحها نیز به پروژه های مرتبط با سیاستهای اقتصاد مقاومتی اختصاص دارد و تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده ۲۴۶ پروژه و تا پایان دولت ۶۲۵ پروژه به اتمام خواهد رسید.

وی افزود: در ابتدای دولت، نشان می دهد ۲۰۴۶ طرح ناتمام ملی در کشور داشتیم که ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل آنها برآورد می شد. معمولا هر طرح دارای ۴ تا ۵ پروژه است که در سطوح طرحهای ملی، استانی ویژه و استانی تقسیم بندی می شود. امسال ۷۵۰۰ میلیارد تومان فقط برای طرحهای جدید استانی اختصاص یافته است.

هیچ مذاکره ای با دولت ترامپ نداشتیم

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا درباره عدم ورود اتباع ایرانی به آمریکا مذاکراتی با مقامات این کشور داشته اید؟، اظهارداشت: قطعا مذاکره ای نداشته ایم، مواضع ما مشخص بود و یک مورد برای ما اصل بود و آن منافع ملی است.

سخنگوی دولت افزود: کسی منافع ملی ما را تهدید کند باید منافع ملی خودش تهدید شود اما لزومی ندارد آدمی که به هر دلیلی، عالم و آدم به او اعتراض دارند و داخل و خارج او را غیرمنطقی معرفی می کنند، بگذاریم پیشوا شود و به او تاسی کنیم، ما براساس منافع ملی هرچه لازم باشد انجام می دهیم.

نوبخت ادامه داد: در این زمینه مذاکره ای نداشتیم ولی هوشمندی مسایل ذیربط در عرصه های مختلف مورد توجه قرار دارد.

وی گفت: آنها روادید اتباع ایرانی را لغو کردند و ما نیز روادید کشتی گیران آنان را لغو کردیم، وقتی هم این موضوع تعلیق شد ما نیز این تصمیم را تعلیق و برای کشتی گیران روادید صادر کردیم.

همه پول های بلوکه شده ایران آزاد شده است

نوبخت درباره سرنوشت پولهای بلوکه شده کشورمان در جهان گفت: آنچه تعهد شده بود برای رفع بلوکه شدن پولها پس از برجام، انجام شده، ولی برخی از وجوه در برخی کشورها مانند هندوستان، مانده است. ممکن است اخلال یا تعللی در پرداخت از سوی برخی کشورها وجود داشته باشد ولی در کل همه پولهای ایران آزاد شده است. مبالغی هم به کشورهای همسایه رفته و آنها می گویند اگر امکان دارد به جای پول، به شما کالا دهیم.

نوبخت در پاسخ به سئوالی درباره تغییر در قانون اساسی توضیح داد: در قانون اساسی مشخص شده باید فرآیندی طی شود تا اصلاح در قانون اساسی صورت گیرد. لذا دولت در این باره برنامه ای ندارد.

 رسیدگی قضایی به پرونده های مالی دولت سابق ادامه دارد

سخنگوی دولت درباره سرنوشت اموال عمومی که توسط دولت سابق مورد تعرض قرار گرفته، توضیح داد: درست نیست درباره کسانی که حضور ندارند، چیزی گفته شود. این وجوه متعلق به دولت نیست، متعلق به بیت المال است و پرونده ها را به دستگاه قضایی ارجاع کرده ایم. اگر واقعیتی را بگوییم ممکن است این شایبه پیش بیاید که بر اساس تنازعات سیاسی، مطالب بیان شده، ولی واقعیت این است که ما بر اساس منافع ملی این مسایل را دنبال کردیم. لذا این که مقام قضایی مسئله را دنبال کند، قطعا مورد پسند همه است. انشالله از سوی مقام قضایی پس از رسیدگی اطلاع رسانی می شود و افکار عمومی قضاوت خواهند کرد.

مجلس مالیات ها را کاهش داد و خرج کشور را زیاد کرد

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی درباره معافیتهای مالیاتی سال آینده گفت: خط معافیت از مالیات بر درآمد، ۲ میلیون تومان تعیین شد. بر اساس سیاستهای اقتصاد مقاومتی، باید سهم مالیات در بودجه افزایش یافته و قهرا هر نوع تخفیف مالیاتی باید قطع شود. ولی باید مالیات بر اساس ظرفیت اخذ شود. سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی در کشورهای توسعه یافته ۴۰ درصد است ولی در کشور ما، تازه قصد داریم این سهم را به ۸ درصد برسانیم. مجلس، سهم مالیات را در بودجه کم کرد ولی ۲۵ هزار میلیارد تومان بودجه را بالا برد و به ۳۴۵ هزار میلیارد تومان رساند. کل بودجه از ابتدای دولت یازدهم تاکنون ۴۰ درصد رشد کرده که اگر تورم را کم کنیم، می بینیم کل بودجه کمتر هم شده. درآمد نفت از ۶۱ هزار میلیارد تومان به ۶۹ هزار میلیارد رسیده که نشان دهنده رشد اندک این بخش است. این نشان می دهد گرایش دولت برای افزایش منابع از طریق اخذ مالیات است نه فروش نفت.

وی در ادامه گفت: اکنون خیلی از واحدهای تولیدی خصوصی دچار مشکل شده اند. برخی کارخانجات خصوصی چند ماه است به کارگران خود حقوق نداده اند. درست است اینها بخش خصوصی هستند ولی مگر دولت می تواند بی توجه باشد؟ لازم است دولت از محل درآمدهای خود، مبالغی برای رونق اقتصادی کشور و رفع مشکلات این واحدها اختصاص دهد.

خواندن 2194 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395