پژوهشگر سیاستگذاری آب گفت: دیپلماسی آب اقدامی فرابخشی است، همان اندازه که وزارت نیرو باید انجام وظیفه کند، وزارت خارجه، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست نیز سهم مساوی دارند.

حجت میان آبادی درباره دیپلماسی ایران در موضوع آب‌های مرزی اظهار داشت: ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا سیاست و دکترین مشخصی برای مهار آب‌های مرزی انتخاب کرده‌ایم، آیا همه نهادها توانسته‌اند این موضوع را به رسمیت بشناسند؟

وی افزود: ما در مرزهای شرق کشور پایین دست در غرب کشور پایین دست و بالادست هستیم بنابراین سیاست‌هایی که باید در شرق کشور داشته باشیم قطعا با غرب باید تفاوت ماهیتی داشته باشد گرچه باید رویکردها یکی باشد. 

این پژوهشگر سیاستگذاری آب تصریح کرد: اینکه این سیاست‌ها چیست، کجا طراحی شده و برنامه چیست را باید وزارت خارجه و دفتر آب‌های مرزی وزارت نیرو پاسخ دهند و استراتژی‌ها مشخص شود و بعد راجع به نقاط قوت و ضعف صحبت شود.

وی تاکید کرد: هنوز سیاست‌های ما در حوزه آب‌های مرزی مشخص نیست، اولین قدم برای دیپلماسی آب این است که باید قبول کنیم این کار اقدامی فرابخشی است همان اندازه که وزارت نیرو باید انجام وظیفه کند، وزارت خارجه، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست نیز سهم مساوی دارند، چرا فلش‌ها به سمت یک وزارت خانه است و بقیه استراحت می‌کنند؟

میان آبادی در ادامه یادآور شد: ما باید با سیاست و یک دیپلماسی تعریف شده کارهایمان را پیش ببریم، جنگ با کم آبی جنگ‌های دن کیشوتی است، اگر ما توانستیم با پول نفت به جنگ شب برویم می‌توانیم به جنگ خشکسالی هم برویم و ادعا کنیم که آن را شکست داده‌ایم.

منبع:ایلنا

عصراقتصاد: پرداختن به بحران جعل، تقلب و مضرات آن‌ها جهت درک صحیح از واقعیات گذشته بر مبنای آثار اصیل، برای تاریخ هر کشور بسیار حائز اهمیت است. پدیده جعل در اکثر مناطق و کشورهای باستانی جهان از قبیل مصر، هند، چین و آمریکای جنوبی رخ می‌دهد، ایران نیز همانند دیگر تمدن‌های باستانی از این بحران فرهنگی در امان نبوده است.

به گزارش عصراقتصاد، سابقه تاریخی جعل و تقلب در آثار باستانی و هنرهای تجسمی ایران مانند سایر نقاط دنیا نانوشته است و تنها برخی گزارشات و نوشته‌های توصیفی و روایت وقایع آن قابل نقل است اما در کل می‌توان گفت آثار جعلی و تقلبی گذشتگان آنچنان گسترده و متنوع نبودند که آسیبی جدی تلقی شوند به علاوه اینکه امروز خود ارزشی در حدود نسخه های اصیل یافته اند.

اما آنچه امروز به عنوان یک وجه مخرب در تاریخ فرهنگ کشور محسوب می شود، جعل آثار باستانی به معنای معاصر آن است که سابقه ای در حدود 100-150 سال دارد و با شروع کاوش های باستان شناسی و پی بردن به ارزش تاریخی و هنری آن‌ها آغاز شده است.

موزه ها، مجموعه ها و مراکز نگهداری آثار در ایران، از آن جهت که اکثر آثار خود را در گذشته و حال از طریق کاوش‌های باستان شناسی، آثار وقفی و امانی به دست می آورده اند دچار آسیب چندانی تا پیش از چند دهه اخیر از آثار جعلی نشده بودند، اما در طی نیم قرن اخیر آثار جعلی بسیاری از راه هایی غیر از کاوش‌های باستان شناسی همانند توقیف از قاچاقچیان و جاعلین وارد موزه ها شده که ادامه این روند نگرانی‌هایی را در رابطه با اصالت آثار ایرانی موجود در موزه ها در پی خواهد داشت.

در همین خصوص پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، همایش و کارگاهی تخصصی با موضوع تعیین اصالت اشیا تاریخی، فرهنگی و هنری برگزار کرد.

در این همایش مقالاتی با عنوان های "تعیین هویت و اصالت سکه های اسپهبدان دابوئی تبرستان با تکیه بر نتایج آزمایشگاهی پیکسی" ،"ارزیابی اصالت دو بشقاب نقره ای"،" تعیین اصالت آثار هنری" ،"تعیین اصالت عکس های تاریخی"،" شناخت ویژگی‌های پاتین در تعیین اصالت آلیاژهای مس باستانی" در آخرین نشست تخصصی "نخستین همایش و کارگاه تخصصی تعیین اصالت اشیای تاریخی، فرهنگی و هنری "ارایه شد.

مجید حاجی تبار دکترای باستان شناسی از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران در آخرین نشست تخصصی نخستین همایش تعیین اصالت اشیا تاریخی، فرهنگی و هنری به بیان گوشه ای از مقاله‌اش با عنوان " تعیین هویت و اصالت سکه های اسپهبدان دابوئی تبرستان با تکیه بر نتایج آزمایشگاهی پیکسی" پرداخت.

وی با اشاره به اینکه  با مرگ یزدگرد سوم (632-652 م) سرزمین تبرستان در پس کوه های صعب و جنگل های انبوه از هجوم گسترده عرب ها دور ماند و سلسله ای مستقل به نام بنیانگذار آن گاوباره گان دابویی شکل گرفت گفت: با تثبیت حکومت در زمان فرخان(712-731 م) پسر دابویه، سکه هائی به تراز ساسانی ضرب شد که بازتابی از شرایط اقتصادی و سیاسی حاکم بر جامعه است.

او افزود: شناخت بخشی از ویژگی‌ها از جمله منشاء معدن، استحصال سنگ معدن، ذوب مجدد و اصالت سکه تنها با کمک علوم میان رشته ای از جمله آزمایش پیکسی میسر است.

 به گفته این محقق، این تحقیق با مطالعه کتب، بررسی متون تاریخی و سکه شناسی و آنالیز عنصری مسکوکات انجام شده و تلاش دارد با رویکرد نتایج آزمایشگاهی به روش پیکسی، علاوه بر شناخت اوضاع اقتصادی و سیاسی هویت و اصالت سکه ها مطالعه و بررسی شود.

او اظهار داشت: به همین منظور 12 سکه اسپهبدان دابویی از دو مجموعه موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان و آقای خراسانی در بخش واندوگراف سازمان انرژی اتمی مورد آزمایش قرار گرفتند.

حاجی تبار افزود: برآیند آنالیز نشان می دهد عیار سکه‌ها متاثر و تابع شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم بر جامعه و تناسبی جدا نشدنی با آن دارد و مقدار بالای نقره و درصد ناچیز طلا و بیسموت و حجم کم مس همگی نشان از اصالت و قدمت سکه دارد و از 12 سکه مورد مطالعه تنها یک سکه فاقد این ویژگی ها بوده وجعلی و جدیدساز است.

ارزیابی اصالت دو بشقاب نقره ای

حمید فدایی عضو هیأت علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، دیگر سخنران این نشست با بیان گوشه ای از مقاله" ارزیابی اصالت دو بشقاب نقره ای منسوب به دوره ساسانی متعلق به موزه ملی ایران بر اساس مطالعات تاریخی و آزمایشگاهی" گفت: بشقاب‌های نقره ای و گاه با روکش طلایی مربوط به دوره ساسانی از آثار شاخص هنر ایرانی هستند که امروزه زینت بخش بسیاری از موزه های شاخص ایران و جهان هستند.

او با بیان اینکه  بسیاری از این آثار نقره ای به بهترین شکل ممکن حفظ شده اند و از ارزش‌های منحصربه فردی برخوردار هستند تصریح کرد: گفته می‌شود این آثار در ایران کشف شده اما هیچگونه اطلاعات مشخصی در خصوص اصالت آنها در دسترس نمی باشد.

فدایی اظهار داشت: در فاصله قرون نوزده و بیست میلادی تعداد زیادی از این نمونه ها وارد موزه ها و مجموعه‌های خصوصی شدند، امروزه نیز بخش عمده ای از این آثار بطور روز افزون در بازارهای عتیقه داد و ستد می‌شوند که توسط شماری از موزه های اروپایی و آمریکایی و مجموعه داران خصوصی جمع آوری شده اند.

به گفته وی، معمولاً در مورد آن دسته از آثار فلزی که از کاوش های باستان شناسی به دست آمده اند، بررسی قراین باستان شناسی اجازه داده که سبک‌های محلی فلزگری از نظر شکل، تزیین و فن ساخت دسته بندی و ارایه شوند اما از حدود 550 پیش از میلاد تا 650 میلادی، نمونه کارهای فلزی بسیار اندکی از کاوش های علمی برای مطالعه یا مقایسه در دسترس است.

عضو هیأت علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آٍثار فرهنگی - تاریخی گفت: انجام حفاری های غیر مجاز از یکسو و وجود ظروف منسوب به دوره ساسانی در بازار عتیقه از دیگر سو مشکلاتی را در زمینه صحت و اصالت و یا جعلی بودن این آثار ایجاد کرده است.

او افزود: مجموعه های متعددی از آثار فلزکاری کهن ایران وجود دارد که به دلیل نامشخص بودن منشاء نیازمند مطالعات تعیین اصالت هستند تا به عنوان بخشی از تاریخ هنر ایران قابلیت رجوع یابد.

به گفته فدایی، مجموعۀ توکلی از جمله چنین مجموعه هایی است که امروزه بخشی از بشقاب‌های این مجموعه در موزه ملی و تعدادی دیگر در موزه تبریز نگهداری می شوند.

او افزود: به منظور بررسی اصالت این دسته از آثار مطالعات تاریخی بر روی فرم و نقوش این آثار و مقایسه با نمونه‌های اصیل و به ویژه بررسی‌های ساختاری و بررسی تکنیک‌های ساخت و تزیین آثار می تواند بسیار راهگشا باشد.

اگر چه تا کنون نقوش و موضوعات تزیینی بسیاری از این آثار به همراه ویژگی‌های ظاهری وکاربردی آنها مورد ارزیابی قرار گرفته است، اما متاسفانه نمونه‌های معدودی از اشیاء کشف شده از نقطه نظر ساختاری و تکنیکی مورد بررسی فنی قرار گرفته اند.

فدایی خاطر نشان ساخت که در مقاله حاضر به موازات انجام مطالعات تاریخی تطبیقی بر روی نقوش دو ظرف منسوب به دوره ساسانی و تکنیک تزیین آن، پاره ای از مطالعات آزمایشگاهی با رویکرد ساختار شناسی ظروف و روش و یا روش های ساخت آن نیز به عمل آمده است.

او افزود: به منظور ساختارشناسی ظروف از دستگاه پرتابل طیف سنجی فلورانس اشعه ایکس استفاده شده و همچنین ظروف با استفاده از رادیوگرافی اشعه ایکس مورد تصویربرداری و بررسی قرار گرفته اند.

فدایی تصریح کرد: این مطالعات در کنار بررسی‌های تاریخی برخی از ویژگی‌های ساختاری و فنی ظروف را ارایه داده اند که می توان از آن در ارزیابی و تحلیل اصیل بودن ظروف استفاده کرد.

تعیین اصالت آثار هنری

گیلدا بریمانی کارشناس و مرمتگر آثار نقاشی دیگر سخنران این نشست بود که به بیان گوشه ای از مقاله " تعیین اصالت آثار هنری"پرداخت و گفت :کارشناسی و تعیین اصالت یک اثر هنری یعنی بررسی و تشخیص هویت آن به طرق مختلف، از قبیل: شناسایی سبک اثر، قدمت گذاری، تشخیص هویت هنرمند (نوع امضاء) و از همه مهم تر آنالیز مواد تشکیل دهنده و تکنیک های اجرایی آن توسط آزمایشات علمی است.

او افزود: کارشناسی اصالت اثر هنری سندی است که بصورت گواهی نامه و توسط  فرد متخصص کارشناس هنری ارائه می شود و شرح حالی از تکنیک اثر، موقعیت حفاظتی آن، اصل یا جعل بودن آن، قدمت و تاریخ اثر و توصیف کامل منشأ و مبدأ و در صورت نیاز استفاده از روش های آزمایشگاهی می باشد که مهمترین عامل برای شناسایی و کارشناسی آثار هنری به حساب می-آیند.

وی خاطر نشان کرد که از طریق بررسی های علمی نیز می‌توان اطلاعاتی در مورد روش‌های صحیح طولانی تر کردن عمر اثر هنری بدست آورد.

به گفته این کارشناس، یک اثر هنری تنها زمانی قادر به بیان پیام هنری خودش است که هستی مادی اش تضمین شده باشد و این مرتبط به ساختار فیزیکی و شیمیایی آن اثر است.

او گفت: در این راستا علومی مانند شیمی که در مورد مواد تحقیق می کنند و علوم وابسته و مشابه آن می‌توانند کمک قابل توجهی برای شناخت عمیق آثار هنری یعنی شناخت طبیعت مواد آن بکنند.

  • تعیین اصالت عکس های تاریخی

دیگر سخنران این نشست کامران نجف زاده دانشجوی کارشناسی ارشد مرمت و حفاظت اشیاء فرهنگی تاریخی، دانشگاه هنر تهران بود که در سخنانی با اشاره به تعیین اصالت عکس های تاریخی گفت: ایران به عنوان محدود کشورهایی است که هنر عکاسی در قرن نوزدهم و سه سال پس از اختراع علم عکاسی در آکادمی علوم فرانسه، در آن عکاسی شده است. 

وی با بیان اینکه عکاسی با تکنیک های مختلف توسط عکاسان ایرانی ثبت شده و منابع مطالعاتی بسیاری پدید آورده اند تصریح کرد: عکس به عنوان یک سند تاریخی با ارزش و موثر پذیرفته شده است.

او افزود: بنابراین با توجه به اهمیت آن اگر تصویری به اشتباه شناسایی و یا معرفی گردد در روند مطالعه منابع باعث انحراف پژوهشگران و نتایج تاریخی می گردد. همچنین سودجویانی از قرن نوزدهم تا عصر حاضر و دنیای دیجیتال بوده اند که به دلایل مادی، سیاسی و مذهبی و ... عکس ها را جعل کرده اند.

نجف زاده اظهار داشت: هدف از این مقاله شناسایی روش های جعل عکس و تشخیص تعیین اصالت عکس‌ها با روش های علمی و استناد به آنها است، همچنین نمونه‌هایی را مورد تحلیل و بررسی قرار داده و راه کارهایی جهت تعیین اصالت عکس ارایه می کند.

  • شناخت ویژگی‌های پاتین در تعیین اصالت آلیاژهای مس باستانی

امید عودباشی استادیار و عضو هیئت علمی گروه مرمت اشیاء فرهنگی و تاریخی، دانشگاه هنر اصفهان دیگر سخنران این نشست با بیان مطالبی از مقاله اش با عنوان "شناخت ویژگی‌های پاتین در تعیین اصالت آلیاژهای مس باستانی: کاربرد روش‌های آزمایشگاهی" گفت: مطالعه و شناخت آثار تاریخی و باستانی برای متخصصان تاریخ هنر، باستان‌شناسی و حفاظت و مرمت موضوعی دارای اهمیت است.

او افزود: این متخصصان با استفاده از مطالعه دقیق علمی آثار گذشته درک درستی از اصالت، فرهنگ و فناوری گذشته به دست می‌آورند و همچنین نتیجه این مطالعات می‌تواند به حفظ بهتر این آثار منجر شود.

وی با بیان اینکه اصالت و تعیین آن در معنای تخصصی در حوزه حفاظت و مرمت آثار، در حقیقت شناسایی جنبه‌های موجود در ماهیت مادی و ظاهری اثر به منظور تایید تاریخی بودن و اصل بودن اثر است تصریح کرد: یکی از جنبه‌های مهم در شناسایی اصالت آثار تاریخی و باستانی، پاتین و ماهیت مادی و مفهوم آن است.

او افزود: آثار ساخته شده از آلیاژهای مس باستانی، جنبه‌های جالب توجهی را از دیدگاه ساختاری و ترکیب شیمیایی به نمایش می‌گذارند و مطالعه لایه پاتین در آلیاژهای مس باستانی با استفاده از روش‌های میکروسکوپی و میکروآنالیز می‌تواند به شناسایی ماهیت ریزساختاری و شیمیایی لایه‌های خوردگی شکل گرفته در پاتین منجر شود.

وی تصریح کرد: در این مقاله، نتایج مطالعات انجام شده بر روی پاتین نمونه های مختلف اشیاء باستانی ساخته شده از آلیاژ مس با استفاده از روش‌های میکروسکوپی و میکروآنالیز و همچنین آنالیزهای دستگاهی پرداخته شده است.

او گفت : هدف از این مطالعات شناسایی ماهیت ریزساختاری و شیمیایی پاتین موجود در آلیاژهای مس باستانی به منظور مشاهده ویژگی‌های مرتبط با اصالت در پاتین این گروه از اشیاء است و  نتایج مطالعات نشان می‌دهد که پاتین‌ها و لایه‌های خوردگی دارای اصالت در آلیاژهای مس باستانی دارای ویژگی‌های متنوعی هستند که از جمله آنها می توان به وقوع پدیده‌های خوردگی خاص مانند انحلال انتخابی مس و اکسیداسیون داخلی قلع (در برنزهای باستانی)، حفظ سطح اصلی، وقوع خوردگی بین‌دانه‌ای و درون‌دانه‌ای در ساختار فلزی قرار گرفته در زیر لایه پاتین، تشکیل ترکیبات معدنی متنوع مس در ارتباط با محیط قرارگیری اثر (محیط دفن) بر روی سطح اصلی، شکل‌گیری ساختارهای لایه‌ای مرتبط با پدیده‌هایی مانند لیزگانگ و همچنین ویژگی‌های ظاهری پاتین و لایه‌های خوردگی اشاره  کرد.

این استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: در نهایت می‌توان بیان نمود که شناخت ماهیت پاتین و لایه‌های خوردگی در آلیاژهای مس باستانی (به خصوص برنزهای باستانی) می‌تواند درک صحیحی از اصالت در این گروه از اشیاء را در اختیار مرمتگران و متخصصان قرار دهد و همچنین امکان مقایسه را برای اشیاء با منشا و اصالت نامشخص ایجاد کند.

  • مجازات ساخت و فروش اشیای تقلبی

درخصوص ساخت و فروش اشیای تقلبی مجازات‌هایی در نظر گرفته شده است. در سال 88، نمایندگان مجلس به بررسی و تصویب جزییات لایحه نظارت بر ساخت و فروش اشیای مشابه و بدل آثار فرهنگی - تاریخی پرداختند.

براساس این مصوبه هر کس نمونه تقلبی آثار فرهنگی - تاریخی اعم از ایرانی و خارجی را به جای اثر اصلی بسازد یا آن را به قصد عرضه، قاچاق یا فروش، معرفی، حمل و یا نگهداری کند یا با آگاهی از تقلبی بودن اثر خریداری کند به حبس از 91 روز تا 6 ماه و جزای نقدی معادل نصف ارزش اثر اصلی با اخذ نظر کارشناس از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محکوم می‌شود.

با تصویب نمایندگان نمونه تقلبی به اشیایی اطلاق می‌گردد که در دوره معاصر ساخته شده و از حیث نقوش، خطوط، شکل، جنس، اندازه، حجم و وزن شبیه آثار فرهنگی - تاریخی اصیل بوده یا بدون آنکه نمونه اصلی وجود داشته باشد به عنوان اثر فرهنگی - تاریخی اصیل معرفی شود و علامتی از سوی سازنده یا سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برای تشخیص از اصل، بر روی آن حک نشده باشد.

براساس این مصوبه چنانچه شی تقلبی نمونه اصلی نداشته باشد، ارزش آن به فرض وجود توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعیین می‌شود.

وکیل متهم ردیف سوم نفتی از تایید حکم ۲۰ سال حبس دو متهم نفتی در دیوان عالی کشور خبر داد.

سجاد سعیدمهر  با اعلام این خبر اظهار کرد: افزود: امروز مطلع شدم دیوان عالی کشور حکم ۲۰ سال حبس موکلم حمید فلاح هروی و مهدی شمس زاده متهم ردیف دوم پرونده نفتی را تایید کرده است.

وی گفت: هنوز حکم صادره به بنده و دیگر وکلا ابلاغ نشده است.

مهدی شمس زاده  و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی در ۱۵ جلسه علنی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه محاکمه و به ۲۰ سال حبس و رد مال محکوم شدند.

منبع:ایلنا

 

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 09:25

سامسونگ رسما از ایران عذرخواهی کرد

هفته گذشته در مسابقات المپیک زمستانی که در پیونگ چانگ کره‌ جنوبی برگزار شد، به علت وجود تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران از اهدای گوشی‌های تلفن سامسونگ به ورزشکاران ایرانی خودداری شد که این اقدام واکنش مسئولان ایران را به‌دنبال داشت؛ پس از این اتفاق کمیته ملی المپیک ایران به IOC نامه اعتراضی نوشت و این رفتار را ناقض منشور المپیک دانست.

پیرو این موضوع، محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور به معاون خود دستور ویژه داد که « به‌ دنبال اقدام توهین‌آمیز شرکت سامسونگ کره‌جنوبی با ورزشکاران عزیزمان که نماینده ملت بزرگ و رشید ایران اسلامی هستند و در پی آثار سوء سیاسی و اجتماعی آن در سطح بین‌المللی و با توجه به کسب منافع سرشار سالانه شرکت مذکور از فروش محصولات خود در جمهوری اسلامی ایران، مقرر می‌دارد در اولین فرصت مدیر شرکت سامسونگ در ایران احضار شوند و نسبت به موضوع، اخذ توضیح و بررسی صورت گیرد.»

در ادامه این دستور آمده است: چنانچه متعهد به جبران خسارت معنوی به‌نحو متناسب با اقدام اهانت‌آمیز خود شدند، زمان مناسبی را تعیین و به مرکز شرکت اعلام کنند، در غیراین‌ صورت شرکت سامسونگ به‌عنوان شخصیت حقوقی و در اجرای بند الف ماده ٨ و مواد ١١، ١٤ و ٦٨٨ قانون آیین دادرسی کیفری و مواد 20 و ١٤٣ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران جهت بررسی موضوع معرفی شوند.

منتظری در پایان تأکید کرده است که گزارش اقدامات صورت‌گرفته به وی ارائه شود.

در همین راستا روز گذشته نامه ای از سوی نماینده سامسونگ در ایران به دادستان کل کشور منتشر شد که متن نامه به شرح زیر است:

ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر به آن مقام محترم، احتراماً در راستای شفاف سازی ابهام پیش آمده در خصوص هدایای المپیک زمستانی ۲۰۱۸ شرکت سامسونگ، به استحضار می‌رساند که کمیته بین المللی المپیک و کمیته برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در پیونگ چانگ کره جنوبی طی نامه‌های رسمی مورخ ۲۰بهمن ماه ۱۳۹۶ به کمیته ملی المپیک ایران بابت ناهماهنگی های پیش آمده در جریان توزیع هدایای المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ از ورزشکاران ایرانی به طور رسمی عذرخواهی نموده و همچنین در روز شنبه مورخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۶، ضمن دلجویی از ورزشکاران ایرانی، هدایای ایشان را که در اختیار کمیته بین المللی المپیک بوده است، به آنان تحویل داد.

لازم به توضیح است که شریک سامسونگ _ بعنوان حامی مراسم المپیک ۲۰۱۸ _ تعداد چهار هزار عدد گوشی نوت ۸ ویژه المپیک زمستانی ۲۰۱۸ را برای توزیع میان تمامی ورزشکاران در اختیار کمیته بین المللی المپیک قرار داده بود اما توزیع این هدایا به عهده این شرکت نبوده و در اختیار کمیته بین المللی المپیک بوده است.

سامسونگ با آنکه اساساً نقشی در روند توزیع این گوشی ها نداشت، با تمام توان مسئله را پیگیری کرده و برای حل این مشکل اقدام نموده است. شرکت سامسونگ بسیار خوشحال است که هم هدایا به ورزشکاران ایرانی تحویل شد و هم کمیته بین المللی المپیک و کمیته برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در پیونگ چانگ کره جنوبی در نامه‌های رسمی از نمایندگان ایرانی عذرخواهی کرد و این مطلب به طور رسمی در رسانه های جمعی انعکاس یافت.

به پیوست نسخه ای ازبیانیه رسمی شرکت سامسونگ، تصویر نامه کمیته بین المللی المپیک، تصویر نامه کمیته برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در پیونگ چانگ کره جنوبی، تصاویر ورزشکاران ایرانی به هنگام دریافت هدایا از کمیته بین المللی المپیک و خبر درج شده در چندین خبرگزاری ایرانی از جمله خبرگزاری رسمی صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران جهت ملاحظه تقدیم می گردد.

شرکت سامسونگ همواره به فرهنگ، هنر و جامعه ایران احترام گذاشته است و اجرای پروژه‌های متعدد مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت در ایران_ از جمله برگزاری کمپین حمل مشعل المپیک و اعزام تیمی ۱۰ نفره از چهره‌های الهام بخش ایرانی به کره جنوبی برای حمل مشعل بازی ها به نمایندگی از ایران، پروژه دوازده کتابخانه صوتی برای نابینایان و کم بینایان در سطح به آسیب‌دیدگان زلزله کرمانشاه و کمک به احیای محیط زیست ایران در کمپین «یادگاری تو به زمین» که طی آن با کاشت ۱۲۱ هزار اصله نهال، ۱۱۰ هکتار از جنگل‌های باستانی هیرکانی در منطقه جواهرده احیا شد_ خود گواه این مطلب است. علاوه بر این، در حوزه آموزش، پروژه ای مانند آکادمی مهندسی سامسونگ رابا همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تأسیس کردیم که در دوره‌هایی رایگان جدیدترین فناوری ها و مهارت های فنی را به علاقه مندان و تکنسین ها آموزش می‌دهد. تأسیس مرکز فناوری سامسونگ_ امیرکبیر نیز به صورت رایگان به جوانان ایرانی برای توسعه کسب و کارهای جدید در شاخه های مختلف مسئو لیت‌های اجتماعی کمک می کند. سامسونگ همیشه حامی مشتریان اش در ایران هستیم و آرزو می کنیم نمایندگان و ورزشکاران ایرانی تجربه ای موفق و فوق العاده در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ داشته باشند.

شرکت سامسونگ از نظرات کاربران ایرانی اش قدردانی کرده و همواره تمامی تلاش خود را برای حل هرگونه مشکلی به کار خواهد بست حتی اگر خودش نقشی در آن نداشته باشد. حضور و تعهد ما در ایران و نوع عملکردمان در این کشور نشان می دهد تا چه حد حقوق تمامی افراد را برای دسترسی برابر به فناوری به رسمیت می شناسیم. در نهایت و با توجه به عذرخواهی رسمی کمیته بین المللی المپیک و کمیته برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در پیونگ چانگ کره جنوبی و پایان سوءتفاهمات ایجاد شده، شرکت سامسونگ تجربه ای موفق، منحصربفرد و شاد را برای ورزشکاران ایرانی آرزو دارد.

با احترام _ بام ساک هونگ

نماینده عمده شرکت سامسونگ گلف الکترونیکس اف زد ای، شعبه ایران

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: در دی ماه بود که هیأت دولت مصوبه جدیدی تحت عنوان «ساماندهی و مدیریت واردات خودرو» را به وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاه‌ها ابلاغ کرد. طبق این مصوبه تعرفه واردات خودرو از ۴۰ و ۵۵ درصد به ۵۵، ۷۵ و ۹۵ درصد افزایش یافت؛ در همین راستا دیوان عدالت اداری به دنبال شکایت یک شاکی خصوصی حکمی مبنی بر توقف اجرای این مصوبه صادر کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با حکم دیوان عدالت اداری، اظهار کرد: افزایش تعرفه‌‌ها مصوبه هیات وزیران است و با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری می‌تواند متوقف شود؛ با این حال توقف اجرای تعرفه ‌ها در مرحله فعلی موجب ایجاد رانت و فساد می‌شود. در این رابطه منتظر نظر هیات عمومی دیوان عدالت اداری هستیم تا ببینیم چه تصمیمی گرفته می‌شود. همچنین در این رابطه هنوز رأیی به دست ما نرسیده و به گمرک‌ها و وزارت صنعت، معدن و تجارت هم حکمی ابلاغ نشده است.

در همین راستا با محسن قائمی نسب مدیر کل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری گفتگو کردیم.

قائمی نسب اظهار کرد: دستور موقت توقف مصوبه هیئت وزیران درباره افزایش تعرفه واردات خودرو بر اساس ماده 34 و 35 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر شده و طبق ماده 39 آئین دادرسی سازمان ها، ادارات و هیئت‌ها و ماموران طرف شکایت پس از صدور و ابلاغ دستور موقت مکلفند طبق دستور عمل کنند.

مدیر کل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری در رابطه با اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: مصوبه افزایش تعرفه واردات خودرو مربوط به هیأت محترم وزیران است و طبعاً آراء و دستورات دیوان عدالت اداری به مراجع مربوطه ابلاغ می‌شود که در این موضوع نیز دستورموقت مبنی بر توقف عملیات اجرایی تعرفه واردات خودرو مصوب دیماه هیأت دولت به معاونت حقوقی هیأت دولت ابلاغ شده است.

وی ضمن بیان اینکه رسیدگی به مصوبات هیأت وزیران در صلاحیت هیأت عمومی دیوان است تأکید کرد: صدور دستور موقت درباره مصوبات هیأت وزیران در صلاحیت شعب دیوان است و معنی دستور موقت توقف تمام عملیات اجرائی مصوبه مورد شکایت تا تعیین تکلیف نهائی در هیأت عمومی دیوان است.

قائمی نسب درباره زمان رسیدگی به موضوع تعرفه خودرو در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نیز اظهار کرد: بر اساس قانون شعبه صادرکننده دستور موقت پس از صدور دستور موقت برای رسیدگی به اصل موضوع پرونده مربوطه را به هیأت عمومی ارسال می کند و هیأت عمومی هم طبق تشریفات و ساز و کار های خاص خود تبادل لایحه انجام می دهد و در کمیسیون تخصصی با دقت رسیدگی می شود و اگر اکثریت مطلق اعضای کمیسیون تخصصی رأی به ورود شکایت دادند موضوع جهت تصمیم نهایی برای طرح در جلسه هیأت عمومی همراه با نظر هیأت تخصصی ارسال می‌شود.

 

عصراقتصاد: سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در مراسم رونمایی از پروژه مستندسازی و مرمت چهارسوق بزرگ بازار تهران که توسط مرمتگران ایرانی و آلمانی اجرا شد، چهارسوق بزرگ را یک پایلوت دانست که نشان داد، می‌توان درست جلوی چشم همه مردم و در وسط زندگی جاری آنها در قلب بازاری مهم در پایتخت کشور کاری با کیفیت و خوب را انجام داد.

به گزارش عصراقتصاد، انجام این پروژه را اقدامی دانست که می‌تواند مقدمه خوبی برای همکاری‌های بزرگتر باشد و افزود: تاکنون پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با مراکز علمی و دانشگاه‌های آلمان همکاری بسیار خوبی داشته است.

وی خطاب به مدیریت شهری تهران گفت: پروژه مستندسازی و مرمت چهارسوق بزرگ نمونه بسیار خوبی بود که می‌تواند در شهر تهران تعمیم پیدا کند و زمینه‌ساز همکاری‌های گسترده‌تری باشد.

وی با اشاره به انجام مرمت‌های فراوان در سطح شهر تهران، اظهار کرد: متاسفانه در برخی از این مرمت‌ها اشکالاتی وجوددارد چون این همکاری وجود ندارد و به طور حتم همکاری باعث می‌شود کیفیت کار با استانداردهای علمی و فنی منطبق شود.

  • اعلام آمادگی سفیر آلمان برای حفاظت از میراث تاریخی ایران

میکائیل کلور-برشتولد، سفیر آلمان در تهران در این مراسم گفت:‌ امیدوارم آلمان و ایران در آینده و در کنار هم از میراث با شکوه فرهنگ ایران حفاظت و حراست کنیم.

میکائیل کلور-برشتولد، گفت: در زندگی یک سفیر شاید چنین لحظاتی اتفاق نیفتد. این بازار سفره رنگارنگی از بازرگانی و تجارت، سنت و فرهنگ است و قلب این شهر بزرگ محسوب می‌شود.

وی با اشاره به این که نبض زندگی در بازار بزرگ تهران می‌تپد، گفت: در اینجا مردم یا به تجارت خود مشغول‌اند یا به دنبال قیمت‌ها و کالاهای خوب هستند، به همین دلیل است که روزانه هزاران نفر از همین چهار راه می‌گذرند و گنبدی که بر فراز این راه گسترده شده است، مصداقی بر عمر چند دهه این مکان تاریخی است.

وی با بیان این‌که این گنبد تحولات زیادی را دیده و خود نیز بارها تغییر کرده است، افزود: این تغییرات را کارشناسان و احیاگرانِ ایران وآلمان در کنار یکدیگر مرمت کرده‌اند.

وی ادامه داد: اصولا این که موسسه‌هایی از ایران و آلمان تصمیم به اجرای این طرح آن هم در قلب تهران برای حفظ آثار میراث فرهنگی گرفته‌اند شاید کمی نامتداول باشد.

کلور-برشتولد با اشاره به این که آلمان در کنار شرکای ایرانی خود در سال‌های گذشته از طرح‌های زیادی از نظر علمی، فنی و مالی حمایت کرده است، از عمارت "سیستانی" در بم نام برد و گفت: این عمارت که در زمین لرزه سال ۱۳۸۲ ویران شده بود، اکنون به طور کامل و به صورت مقاوم در برابر زلزله بازسازی شده است.

وی در ادامه به "تخت سلیمان" که کاوش‌هایش در سال ۳۶ آغاز شد و هنوز کار آنجا ادامه دارد، اشاره کرد و گفت: هر دو طرح به دلایل مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

 وی با بیان این‌که پروژه مستندسازی و مرمت چهارسوق بزرگ فقط ۱۵ دقیقه با سفارت آلمان به صورت پیاده فاصله دارد، از این اتفاق ابراز خوشحالی کرد و افزود: این طرح نمونه‌ای است تا نشان دهیم کار حفاظت از آثار فرهنگی نه تنها برای کارشناسان، تاریخ شناس‌ها و باستان‌شناسان جذابیت دارد، بلکه هر انسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

سفیر آلمان در تهران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و موسسه تحقیقات فرهنگی را پیشنهاد دهنده‌ی این پروژه معرفی کرد و ادامه داد: امیدوارم ما و شما در آینده در کنار هم، طرح‌های زیادی را به اجرا گذاریم تا در کنار هم از میراث باشکوه فرهنگ ایران زمین حفاظت و حراست کنیم.

کلور-برشتولد در ادامه با بیان امیدواری‌اش برای پروژه‌ی موفقیت آمیزِ بعدی ایران وآلمان گفت: گام‌های زیادی هست باید برداریم و امروز به چشم خود می‌بینیم اما می‌دانیم که این گام‌ها ارزشش را دارد.

  • ضرورت از بین بردن اغتشاشات بصری بازار

 محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در سخنانی به شهرداری پیشنهاد کرد: کابل‌ها و مواردی که باعث اغتشاشات بصری در بازارشده‌اند با کابل‌های زیرزمینی ساماندهی شوند.

او با ارایه این پیشنهاد گفت: به طور حتم بازاری‌ها نیز در این زمینه همکاری‌های لازم را انجام خواهند داد چون نه تنها این کابل‌ها از نظر بصری نازیبا هستند بلکه خطرناک هستند. لازم نیست در ابتدا کابل‌های همه بازار به صورت زیرزمینی ساماندهی شود، بلکه می‌توان کار را با چند بخش کوچک به صورت پایلوت آغاز کرد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمادگی دارد تا مشارکت مالی و علمی در این زمینه را داشته باشد.

وی اقدام انجام شده را بسیار مهم دانست و افزود: ما از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چنین انتظاری را داشتیم که پایلوت‌هایی از پژوهش و مستندنگاری تا تحقق یک اجرا انجام شود، تا زمانی‌که بازاری‌ها این کار را ببینند از ادامه‌ی آن استقبال کنند.

طالبیان همچنین از قول مساعد سفیر آلمان برای انجام همکاری مشترک خبر داد.

آمازون با ارزشی معادل ۱۵۰.۸ میلیارد دلار، با ارزش ترین برند جهان محسوب می شود.

به نقل از بیزینس اینسایدر، موسسه "برند فاینانس" رتبه‌بندی با ارزش‌ترین  برندهای جهان در سال ۲۰۱۸ را اعلام کرد که بر این اساس شرکت آمازون موفق شد، جای گوگل را در صدر فهرست بگیرد همچنین شرکت‌های تکنولوژی سهم بالایی از ۱۰ برند باارزش جهان را دارند. بنابر اعلام این گزارش، ۱۰ برند با ارزش جهان عبارت‌اند از:

۱. آمازون: آمازون که بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین جهان به شمار می‌رود، سال گذشته رشدی ۴۲ درصدی در سهام خود را تجربه کرد تا با ۱۵۰.۸ میلیارد دلار  ارزش، با ارزش‌ترین برند جهان شود. علاوه بر فعالیت اصلی، آمازون در تولید فضای زیرساختی و قطعات الکترونیکی نیز فعال است.

۲. اپل: شرکت مشهوری که بیشترین درآمد خود را از محل فروش گوشی‌های آیفون کسب می‌کند و سهام آن طی سال گذشته ۳۷ درصد افزایش یافت، با ارزشی معادل ۱۴۶.۳ میلیارد دلار، دومین برند باارزش جهان است.

۳. گوگل: با وجود عملکرد بهتر از پیش‌بینی، گوگل از رده اول به سوم سقوط کرده است. ارزش سهام گوگل با ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۱۲۰.۹ میلیارد دلار رسید.

۴. سامسونگ: سامسونگ که سال گذشته در رتبه ششم قرار داشت، موفق شد به کمک گوشی‌های گلکسی، تبلت‌ها و لوازم خانگی خود، با ۳۹ درصد افزایش سهام به چهارمین برند برتر با ارزشی معادل ۹۲.۳ میلیارد دلار تبدیل شود.

۵. فیس بوک: ارزش سهام فیس بوک در سالی که گذشت ۴۵ درصد افزایش یافت و به ۸۹.۷ میلیارد دلار رسید.

۶. ای تی اند تی: علی رغم کاهش پنج درصدی در ارزش سهام، این شرکت هنوز هم با ارزشی معادل ۸۲.۴ میلیارد دلار، ششمین برند باارزش جهان است.

۷. مایکروسافت: این شرکت هم با وجود افزایش شش درصدی سهام، با ارزش ۸۱.۲ میلیارد دلاری، امسال با دو پله سقوط نسبت به سال گذشته، هفتمین برند باارزش جهان شده است.

۸. ورایزون: سهام این شرکت سال گذشته پنج درصد کاهش یافت تا ارزش آن به ۶۲.۸ میلیارد دلار برسد که بخش مهمی از این مساله به دلیل از دست رفتن مشتریان آن بود.

۹. والمارت: با تعطیلی حدود ۶۰ فروشگاه، چشم‌انداز این فروشگاه زنجیره‌ای نامطمئن به نظر می‌رسد اما با وجود کاهش یک درصدی سهام، ارزش این برند ۶۱.۵ میلیارد دلار است.

۱۰. آی سی بی سی: بانک صنعت و تجارت چین نیز به مانند سهم خود این کشور از برندهای جهانی افزایش یافته است و با افزایش ۲۴ درصدی سهام این بانک، ارزش آن به ۵۹.۲ میلیارد دلار رسیده است.

هم‌چنین بیزینس اینسایدر به نقل از ویژوال کاپیتالیست، باارزش‌ترین برند هر کشور در سال ۲۰۱۸ را به شرح زیر اعلام کرده است:

۱. آمریکا: آمازون به ارزش ۱۵۰.۸ میلیارد دلار
۲. کانادا: آر بی سی به ارزش ۱۳.۸ میلیارد دلار
۳. کلمبیا: اکو پترول به ارزش ۳.۹ میلیارد دلار
۴. برزیل: ایتائو به ارزش ۸ میلیارد دلار
۵. انگلیس: بریتیش پترولیوم به ارزش ۱۹.۶ میلیارد دلار
۶. هلند: شل به ارزش ۳۹.۴ میلیارد دلار
۷. بلژیک: کی بی سی به ارزش ۴.۲ میلیارد دلار
۸. فرانسه: اورانج به ارزش ۲۲.۲ میلیارد دلار
۹. اسپانیا: زارا به ارزش ۱۷.۵ میلیارد دلار
۱۰. سوئیس: نستله به ارزش ۱۹.۴ میلیارد دلار
۱۱. ایتالیا: انی به ارزش ۱۰.۶ میلیارد دلار
۱۲.آلمان: بنز به ارزش ۴۳.۹ میلیارد دلار
۱۳. اتریش: رد بول به ارزش ۷.۶ میلیارد دلار
۱۴. سوئد: ایکیا به ارزش ۲۴.۴ میلیارد دلار
۱۵.فنلاند: نوکیا به ارزش ۸.۴ میلیارد دلار
۱۶. روسیه: اسبر بانک به ارزش ۱۱.۶ میلیارد دلار
۱۷. چین: آی سی بی سی به ارزش ۵۹.۲ میلیارد دلار
۱۸. کره جنوبی: سامسونگ به ارزش ۹۲.۳ میلیارد دلار
۱۹. ژاپن: تویوتا به ارزش ۴۳.۷ میلیارد دلار
۲۰. امارات: اتصالات به ارزش ۷.۷ میلیارد دلار

منبع:ایسنا

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 09:10

سند تحول بنیادین آموزش نیازمند تحول

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: روز گذشته سید محمد بطحایی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در  وزارت آموزش و پروش، اظهار کرد: محور اصلی تمام فعالیت‌های آموزش و پرورش سند تحول بنیادین است که با گذشت شش سال از ابلاغ این سند، متأسفانه تنها حدود 30 درصد از آن اجرایی شده است؛ همین 30 درصد اجرای سند تحول نیز اکثراً در بخش‌هایی بوده که با سختی کمتری مواجه بوده است و در بخش‌های کیفی، سند با درصد پایین تری عملی شده است.

بطحایی ضمن بیان اینکه در بخش نیروی انسانی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز پیشرفت خوبی صورت نگرفته است، افزود: همچنین در بخش های فضای فیزیکی و تجهیزات نیز در قالب سند تحول خوب عمل نکرده ایم و در حوزه برنامه درسی نسبتا خوب پیش رفته ایم اما در بخش منابع انسانی به عنوان مهمترین منابع تحولی از سایر راهکارهای مرتبط با سند عقب افتاده ایم؛ امیدوارم با همت همکاران در وزارت آموزش و پرورش تا قبل از پایان سال 96 ساختارهای عملیاتی کردن زیرنظام های سند که اکنون طراحی شده، به مرحله اجرا در خواهد آمد.

وی ضمن اشاره به اینکه شورای راهبری سند و کارگروه های پیاده سازی زیرنظام های سند نیز تا قبل از پایان امسال آغاز به کار می کند، بیان داشت: این برنامه ها باید بتوانند متوازن با مفاد سند حرکت کنند و امید است در اوایل سال آینده بتوانیم نتایج این اقدامات را اعلام کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در رابطه با شبکه ملی آموزش و پرورش گفت: اکنون تلویزیون تعاملی سینا که راه ارتباطی ذی نفعان آموزش و پرورش با این وزارتخانه است، راه اندازی شده و درصدد هستیم با افزایش ارتباط با خانواده ها بتوانیم فاصله بین وزارتخانه و خانواده ها را کاهش دهیم؛ همچنین امیدواریم خانواده ها نارسایی های آموزشی را با ما در میان بگذارند.

راه‌اندازی سامانه‌ای برای انتخاب مدیران مدارس

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش دارای سرمایه عظیم نیروی انسانی است، اظهار کرد: در حدود یک میلیون و 700 هزار نیروی شاغل و بازنشسته در این دستگاه داریم که باید آنها را در تصمیم گیری ها مشارکت دهیم.

بطحایی افزود: در این راستا دو اقدام شروع شده است که یکی از آنها انتخاب نماینده معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان و دیگری طراحی سامانه ای برای انتخاب مدیران توسط معلمان و همکاران است.

وی ضمن بیان اینکه این اقدامات هر چند قدمی کوچک در مشارکت معلمان است اما باید آنها را نوعی تمرین برای گام های بزرگتر دانست، اظهار کرد: فرایند انتخاب و انتصاب مدیران یکی از راهکارهای افزایش مشارکت معلمان است و سامانه ای که برای این کار معرفی خواهد شد امکان انتخاب معلمان را از طریق شایستگی های آنها فراهم می کند.

وزیر آموزش و پرورش به حذف آزمون ها در دوره ابتدایی اشاره کرد و گفت: کودکان ما در دوره ابتدایی هنوز از حیث شخصیتی و ویژگی های روانی به مرحله ای نرسیده اند که در معرض فشارهای فراوان برای آمادگی آزمون ها قرار بگیرند و زیر بار حجم سنگین کتب کمک آموزشی قرار بگیرند. خانواده ها در معرض تبلیغات ثبت نام در آزمون ها قرار می‌گیرند.

وی افزود: کودکان ما نمی‌توانند با این فشارها دوران کودکی خود  را بخوبی درک و مهارت های زندگی را تمرین کنند. شرایط خوبی نیست که 250 هزار نفر تحت فشار باشند و در نهایت 15 هزار نفر وارد مدارس خاص شوند. البته به معنای فراموشی استعدادها نیست و اینکار باید با روش هایی غیر از آزمون دنبال شود. همچنین عواملی چون فضای آموزشی به شدت در کاهش نشاط در مدارس موثرند. برنامه‌های درسی نیز گاهی افسردگی و دلمردگی را تحمیل می‌کنند و از همه مهمتر نقش معلم به عنوان عامل نشاط باید مورد توجه قرار بگیرد. اما اینکه بخواهیم صبر کنیم تا همه این عوامل برطرف شوند حتما به این هدف نخواهیم رسید و تجربه 40 سال گذشته نشان می دهد. اگر به صورت متوازن سند تحول را مستقر کنیم حتما اهداف متعالی تربیتی ت حدودی محقق خواهد شد.

  • جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش برای چهار سال آینده تعیین تکلیف شد

بطحایی ضمن بیان اینکه برنامه جامع نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش آماده شده است، گفت: در این برنامه جذب نیروی انسانی در چهار سال آینده تعیین تکلیف شده است. همچنین برای 18 هزار نفر مجوز استخدام از سازمان امور استخدامی کشور از طریق آزمون اخذ شده که این افراد تا مهر ۹۷ باید در کلاس های درس باشند.

وی با اشاره به اینکه آسیب های اجتماعی از پدیده‌هایی است که اولویت حاکمیتی دارد، گفت: در این رابطه اولین برنامه های تلویزیون تعاملی در 10 موضوع در حوزه آسیب‌های اجتماعی راه اندازی شده است و ما خود را ملزم به کمک و آموزش خانواده ها در این حوزه می دانیم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: این تلویزیون امکانی را فراهم می کند تا بچه ها حرف‌های خود را با خانواده مطرح کنند و خانواده‌ها نیز از طریق سامانه این تلویزیون تعاملی، صحبت های بچه ها را بشنوند.

بطحائی در واکنش به انتقادهایی که به برخی تصمیمات وزارت آموزش و پرورش وارد می‌شود نیز گفت: فضای انتقادی موجود درباره برنامه‌های در حال اجرای آموزش و پرورش، با توجه جمعیت ذی نفعان وزارت آموزش و پرورش نباید نگران کننده باشد و ما اعتراضی به این انتقادها نداریم و از جامعه منقدان بابت حساسیتشان نسبت به این تصمیم ها سپاسگزاری می کنم.

وی تصریح کرد: با تحمل فشارها و گفت و گو با ذی نفعان آموزش و پرورش باید کارها را جلو برد و نمی توان منتظر مهیا شدن همه شرایط برای انجام کارها ماند.

  • بودجه آموزش و پرورش افزایش یافت

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با افزایش اعتبارات این وزارتخانه در مجلس، سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور از 11 به 12 درصد در سال 97 رسیده است.

بطحائی بیان داشت: پیش بینی می‌شود با مصوبه جدید مجلس و معافیت مدارس از هزینه‌های آب، برق و گاز ۴۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی برای آموزش و پرورش همراه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: ابلاغیه‌های سازمان مدیریت برای پرداخت حق التدریس‌ها آماده شده اما به دلیل برخی مشکلات هنوز بودجه سال 95 در این رابطه که 500 میلیارد تومان است، از سوی خزانه پرداخت نشده که امید است این مساله به زودی حل شود.

  • علت توقف توزیع شیر در مدارس

بطحایی در خصوص توزیع شیر در مدارس اظهار کرد: تا امروز تخصیص اعتبار شیر مدارس به ما داده نشده است و پیگیری‌های این وزارتخانه، وزارت بازرگانی، صنایع و بهداشت زیاد بوده اما چشم انداز روشنی هنوز نسبت به اعتبار شیر مدارس نداریم.

وی افزود: تا زمانی که اعتبارات شیر مدارس تخصیص داده نشود آموزش و پرورش تعهدی به کارخانه‌های شیر ندارد.

وزیر آموزش و پرورش در رابطه با حذف کنکور گفت: این وزارتخانه در مورد مصوبه حذف کنکور تمام وظایفی که تا امروز بر عهده اش گذاشته شده است، انجام داده و برنامه ای معطل از طرف ما نمانده است.

بطحائی در خصوص ورود آموزش و پرورش به فضای مجازی نیز اظهار کرد: این وزارتخانه از دو منظر به این موضوع پرداخته است؛ مساله اول اینکه به دانش آموزان آموزش بدهیم که ورود به این فضا نیاز به مهارت هایی دارد و مساله دوم اینکه در حوزه نیروی انسانی آموزش هایی ارائه شود تا بتوانیم از ظرفیت هایی که فضای مجازی در اختیار آموزش و پرورش گذاشته می شود، استفاده کنیم.

وزیر آموزش و پرورش علت تاخیر در پرداخت حق التدریسی‌ها را در اختیار قرار ندادن منابع اعتباری از سوی سازمان مدیریت اعلام کرد و گفت: هر زمان که خزانه این مبلغ را به آموزش و پرورش بدهد ما نیز به سرعت در اختیار همکاران قرار خواهیم داد.

بطحائی ادامه داد: تعداد دانش آموزان فنی و حرفه ای در سال آینده به 300 هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد و برای این منظور اعتبارات قابل توجهی در نظر گرفته شده تا با گسترش این رشته در نظام آموزشی کیفیت در این حوزه لطمه نخورد.

وی درباره تامین اعتبارات عمرانی سال 97 وزارت آموزش و پرورش نیز اظهار کرد: 40 درصد اعتبارات عمرانی این وزارتخانه تخصیص داده شده و مقرر است دولت با فروش اوراق مشارکت از سوی خزانه نسبت به تامین مابقی اعتبارات اقدام کند.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص بحث‌های مطرح شده درباره فعالیت مدارس غیردولتی نیز بیان داشت: مدارس غیر دولتی خلافکار نیستند بلکه باری از دوش آموزش و پرورش برمی‌دارند و در برخی مواقع حتی دریافت شهریه در این مدارس کمتر از شهریه مصوب است.

بطحائی در ادامه تنبیه بدنی در مدارس را خط قرمز آموزش و پرورش دانست و افزود: تنبیه لفظی هم مجاز نیست و اگر از سوی معلمی اینگونه موارد مشاهده شود با تشکیل کارگروهی پیگیر موضوع خواهیم بود و بالعکس چنانچه معلمی از سوی دانش آموز و یا خانواده آنان مورد اذیت و آزار قرار گیرد نیز همان حساسیت را در این خصوص داریم.

وزیر آموزش و پرورش درباره توییت اخیر خود مبنی بر اینکه مردم را بی‌جهت نگران نکنید؛ اجرای هر برنامه ای توسط هر نهادی در مدرسه باید با اجازه و هماهنگی آموزش و پرورش باشد، گفت: آموزش و پروش محیط امن و قابل اعتماد برای تعلیم و تربیت دانش آموزان است. ممکن است نهادها، سازمان ها و حتی سازمان های مردم نهاد قصد آموزش در مدارس را داشته باشند. ما نمی‌توانیم این امکان را بدون هماهنگی و بررسی طرح به آنها بدهیم؛ دانش آموزان امانت های اولیا در نزد ما هستند و ما باید توجه ویژه ای به آنها داشته باشیم.

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 08:56

سیاست‌های ارزی، پروازی مدیریت نشده!

در این بحر تفکر بودم که اصولاً براساس معیارهای علمی عملکرد هر بازار نام و اصطلاحی دارد که نشان دهنده روش‌های حاکم بر آن بازار است اما این سبک و سیاقی که در بازار ارز 6، 7 ماه اخیر کشور رایج شده است، چه نامی می‌تواند داشته باشد و کلماتی مانند جهشی، قورباغه ای، هلیکوپتری و ...

یادم افتاد که رئیس کل بانک مرکزی در همان سال 92 و در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم فرموده بود که سیاست ارزی ما شناور مدیریت شده است.

خوب که به نوسانات ارزی هفت ماه اخیر دقت کردم، متوجه شدم که این نوسانات، شناور نمی‌تواند باشد چرا که در یک سطح معینی بالا و پایین نمی شود بلکه به پرواز در می آید.surprised

از سوی دیگر عدم تطبیق فرمایشات رئیس کل بانک مرکزی با نوسانات ارز نشان می‌دهد که مدیریت شده هم نیست بنابراین در جمع بندی نهایی به این نتیجه رسیدم که سیاست‌های ارزی ما (پروازی) مدیریت نشده است.smile

مازان

دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 08:52

ورود فرش دستباف ممنوع؛ حتی ایرانی!

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف با اشاره به ممنوعیت سفت و سخت واردات فرش‌های دستباف ایران، گفت: حتی واردات فرش‌های دستباف ایرانی که بدون جواز صادرات از کشور خارج شده‌اند به داخل ممنوع است.

مجتبی عراقچی ، با بیان این‌که ایران خود یک تولیدکننده منطقه فرش‌های دستی است، اظهار کرد: ورود هرگونه فرش دستی به بازار داخلی توجیه‌پذیر نیست و ممنوعیت‌های سفت و سخت قانونی برای آن وجود دارد.

وی اضافه کرد: حتی پیش از این فرش‌هایی که از برای بازارهای خارجی فرستاده می‌شد و بعد از مدتی به فروش نمی‌رفت و قصد بازگرداندن آنها به کشور وجود داشت، این ممنوعیت برای آنها اعمال می‌شد و گمرک از ورود فرش‌ها جلوگیری می‌کرد یا ترخیص آنها را منوط به پرداخت تعرفه‌های بالا کرده بود.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف در خصوص رایزنی‌های انجام شده با گمرک، اظهار کرد: با توافق صورت گرفته، قرار شد فرش‌های دستبافی که از گمرک جمهوری اسلامی ایران صادر شدند و جواز رسمی داشتند بتوانند به داخل بازگردند که فقط فرش‌هایی که پس از انقلاب صادر شدند را شامل می‌شود و همچنان فرش‌هایی که پیش از انقلاب از مرزها خارج شده‌اند امکان ورود ندارند.

این اظهارات در حالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارش های تحلیلی خود از امار تجارت ایران را، بدون تفکیک آمار واردات فرش و صنایع دستی را اعلامی می‌کند و نمی توان به دسته بندی دقیقی از موارد وارداتی رسید. با وجود آنکه ایران خود یکی از مراجع اصلی تولید صنایع دستی و فرش دستباف است، به نظر می رسد که باید آمار مربوط تجارت این دسته از محصولات به خصوص آمار مربوط به واردات با حساسیت بیشتر و قابل رصدی ارائه شود.

منبع: ایسنا

صفحه 1 از 2158

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395