رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به وجود ٦ کمیسیون تخصصی در شورای شهر تهران گفت: اساس شهرداری تهران بر اساس کمیسیون های شورا بنا نهاده شده است.

محسن هاشمی شامگاه گذشته در جلسه هم اندیشی تدوین برنامه سوم شهر تهران که در محل برج میلاد برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه اختیارات عنوان شده در قانون اساسی به شوراها داده نشده است تاکنون مدیریت یکپارچه شهری شکل نگرفته است.

وی با بیان اینکه در تدوین برنامه، اسناد بالادستی باید مورد توجه قرار گیرد افزود: برای تعیین اولویت ها و تمرکز بر آنها رویکردهایی بر مبنای نیازسنجی تعریف شد و بر این اساس مسائلی از جمله حمل و نقل، ترافیک، آلودگی هوا، تاب آوری، بافت تاریخی، آسیب های اجتماعی، عدالت در زیرساخت ها و درآمدهای پایدار برای شهر تهران مطرح شد.

به گفته رئیس شورای اسلامی شهر تهران، در موضوع حمل و نقل عمومی برنامه سوم شهر تهران باید زمان، تعداد و سرعت سفرها، سهم حمل و نقل عمومی و اینکه چگونه می توان از مشکلات موجود عبور و سبب رضایت شهروندان شد را مورد توجه قرار داد.

وی با اشاره به اینکه ساختار شهرداری تهران از اهمیت زیادی برخوردار است خاطرنشان کرد: اساس شهرداری براساس ساختار شورای شهر شکل گرفته و با توجه به اینکه 6 کمیسیون در شورای شهر وجود دارد گفته شده تعداد معاونت های شهرداری نیز به تعداد کمیسیون های شورا کاهش یابد.

وی تأکید کرد: در تهران می‌توان با 20 درصد منابع 80 درصد مشکلات را حل کرد.

هاشمی ادامه داد: در جریان بررسی بدهی های شهرداری تهران مشخص شد 80 درصد از بدهی ها، بدهی های جزء و اغلب اعتراض ها و سر وصداها مربوط به این 80 درصد است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه نظرسنجی ها نشان می دهد مردم از مدیریت شهری چه می خواهند اظهارداشت: 93 درصد مردم آلودگی هوا و پس از آن ترافیک را مطرح می کنند و پس از آن 83 درصد از مردم بر حل مسائل مربوط به آسیب های اجتماعی تأکید دارند.

وی تاکید کرد: سیاست‌های کلان تدوین برنامه سوم شهر تهران اسفند ماه سال گذشته از سوی شورای اسلامی شهر تهران ابلاغ و 6 ماه برای تدوین برنامه سوم زمان داده شد.

منبع: ایسنا

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برنامه احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی در مجموعه شهرهای جدید را مدنظر داریم که در اولین گام ۱۰ هزار واحد را در هفته دولت کلنگ می زنیم.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در نشست خبری که امروز ـ دوشنبه ـ در محل این شرکت برگزار شد، اظهار کرد: عملیات احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی را در دستور کار داریم. امسال در هفته دولت ۱۲ پروژه مسکونی را شروع می کنیم که ۱۰ هزار واحد را شامل می شود. در دهه فجر ۵۰ هزار واحد مدنظر قرار می گیرد. این پروژه ها در صدرای شیراز، بهارستان، فولادشهر و مجلسی در اصفهان، اندیشه و پرند در استان تهران، هشتگرد در استان البرز، گلبهار در خراسان رضوی، مهاجران و امیرکبیر در استان مرکزی و سیراف در استان بوشهر آغاز می شود. روش ساخت به صورت مشارکتی است. قرارداد واگذاری زمین را به انبوه سازان با دوره تنفس در پرداخت بهای زمین منعقد می کنیم که هم انبوه سازان فعال شوند و هم بخشی از نقدینگی جامعه به سمت فعالیتهای مولد برود.

طاهرخانی در پاسخ به این سوال که اولویت ۵۰ هزار واحد چه اقشاری هستند، گفت: شهرهای جدید یکی از جاهایی بوده که بیشترین عرضه مسکن مهر را داشته و بیشتر اقشار کم درآمد جامعه در آن حضور داشتند. اما مخاطب این ۵۰ هزار واحد اقشار متوسط جامعه هستند؛ چرا که قصد داریم تنوع جمعیتی در شهرهای جدید داشته باشیم. متراژ این واحدها بیش از ۱۰۰ متر نیست. نظام اجرای آن هم در قالب قرارداد مشارکتی است. به این صورت که انبوهسازان با ما وارد مشارکت می شوند، هزینه ساخت را می پذیرند و می توانند از تسهیلات ساخت استفاده کنند. نهایتا کار که تمام شد واحدها بین ما و شرکایمان تقسیم می شود.

پیشنهاد واگذاری واحدها به خانه اولیها

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مذاکراتی با بانک مسکن داریم که بتوانیم عرضه این ۵۰ هزار واحد را به تقاضا نزدیک کنیم. مثلا لیست کسانی که برای مسکن یکم ثبت نام کرده اند دریافت می کنیم و با آنها برای واگذاری واحد در قالب این پروژه مذاکراتی انجام می دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که واحدها متناسب با تقاضا انجام می شود یا خیر، اظهار کرد: مجموعه شهرهای جدید قبل از شروع مسکن مهر تماما با الگوی مشارکت مدنی ساخته شد اما قطعا افرادی که در این ۵۰ هزار واحد با ما شریک می شوند تقاضای بازار را در نظر می گیرند. سازندگان ابتدا مطمئن می شوند که اگر واحدها را تکمیل کنند می تواند در بازار به فروش برسانند. ما هیچ محدودیتی از لحاظ قیمت گذاری برای سازندگان در سهم خودشان قائل نمی شویم. در بحث خانه اولیها هم هیچ اجباری نیست که واحدهای مدنظر ما را خریداری کنند و خودشان در این زمینه حق انتخاب دارند. ۱۰ هزار واحدی که شروع خواهیم کرد با سود ۱۸ درصد با انبوه سازان قرارداد بسته ایم که قطعا با این درصد سود محاسبه کرده اند برایشان صرفا اقتصادی دارد.

واگذاری واحدها در قالب مسکن اجتماعی

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید افزود: بخشی از واحدهایی که مربوط به ما است را همزمان با سازندگان که پیش فروش می کند واگذار می کنیم. اما موضوع این است که قصد داریم سهم خود را در قالب برنامه وزارتخانه استفاده کنیم. مثلا سهم خود را به بنیاد مسکن قرار بدهیم که در قالب مسکن استیجاری استفاده کند. این موضوعات تابع عرضه مالی اقتصادی خواهد بود ولی قطعا بخشی از واحدها را در اختیار مسکن اجتماعی قرار می دهیم.

افتتاح ۱۶ هزار واحد مسکن مهر درهفته دولت

طاهرخانی با اشاره به برنامه افتتاحات مسکن مهر در هفته دولت اظهار کرد: ۱۶ هزار واحد مسکن مهر در هفته دولت افتاح می شود که مجموعه افتتاحات در شهرهای جدید را به ۲۷۰ هزار واحد می رساند. در پردیس ۵۴۰۰ واحد، پرند ۴۰۰۰ واحد، هشتگرد ۳۰۰۰ واحد، صدرا ۱۳۰۰ واحد و گلبهار ۸۰۰ واحد افتتاح می شود. یکی از تاکیدات ما تکمیل خدمات روبنایی بوده که ۱۸ مدرسه در مجموعه شهرهای جدید عموما در سایتهای مسکن مهر افتتاح می کنیم. البته حدود ۷۰ مدرسه هم در دستور کار داریم که بهار سال ۱۳۹۸ بتوانیم به بهره برداری برسانیم. اصلی ترین تمرکز افتتاحات مدارس در فولادشهر است که ۶ مدرسه را آنجا افتتاح می کنیم. دو مرکز بهداشت، دو کلانتری، هفت مسجد و ۱۱ پارک و فضای  بازی نیز جزو افتتاحات خدمات روبنایی خواهد بود.

مترو هشتگرد امسال راه می افتد

وی ادامه داد: برنامه ریزی این است که قطار برقی گلشهر ـ هشتگرد را در سال ۱۳۹۷ به افتتاح برسانیم. حدود ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نقدی نیاز دارد که بخشی را ما پذیرفته ایم، بخشی هم توافق با سازمان برنامه صورت گرفته که اگر این مبلغ تامین شود با توجه به پیشرفت کارو تامین مابقی منابع از طریق پیمانکار، انشاءالله امسال قطار برقی هشتگرد به بهره برداری می رسد. همچنین در هفته دولت دو ایستگاه قطار شهری در گلبهار و بهارستان با اعتبار حدود ۷۵ میلیارد تومان کلنگ می زنیم.

سیراف و تیس در هفته دولت کلنگ می خورند

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: همزمان با هفته دولت، عملیات احداث شهر جدید سیراف در عسلویه برای نیاز مسکن شاغلان صنعت نفت و گاز آن منطقه داریم. همچنین شرکت عمران تیس در منطقه چابهار، فعالیت خود را آغاز می کند. یکی از اصلی ترین رویکردهای مجموعه شرکت عمران شهرهای جدید، حسب تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به مکران در آن منطقه است. با توجه به مشکل کم آبی کشور هرچه بتوانیم جمعیت را به سمت خطه جنوبی هدایت کنیم مناسب است. علاوه بر این، برنامه شهرهای جدید تیس و عسلویه، شهرهای جدید مکران در جاسک، کوش در پارسیان و تابناک در منطقه لارستان را در دستور کار داریم.

طاهرخانی با بیان اینکه پیش بینی می شود قطار برقی اصفهان ـ بهارستان اوایل سال ۱۳۹۹ افتتاح شود گفت: بحثهای سیوینگ و روسازی این پروژه انجام شده است. قطار برقی گلبهار ـ مشهد هم از طریق فاینانس چین انجام می شود. مسوولیت قطار برقی تهران ـ پرند را شهرداری تهران بر عهده دارد که کار چندانی باقی نمانده است. روسازی مترو پرند انجام شده و حتی ایستگاه هم ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. تنها بحث سیوینگ باقی مانده که آمادگی داریم کمک کنیم این پروژه به پایان برسد.

وی ادامه داد: همچنین  توافقاتی با راه آهن کرده ایم که قطار تهران ـ پرند در طول روز ۲۸ بار سرویس می دهد. حجم مسافری که هم اکنون این قطار حومه ای دارد جابه جا می کند بسیار بالاست. قطار تهران ـ تبریز هم در حال خدمات دهی به مسافران هشتگرد است که ادامه آن تا قزوین و تبریز می رود. اراک ـ مهاجران هم برنامه دیگر قطار حومه ای ما است که انشاءالله با راه آهن پیش می بریم.

اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای زیرساختهای پردیس

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت چه برنامه ای برای تکمیل خدمات و زیرساختهای پردیس دارد، گفت: هم اکنون در پردیس ۴۰ هزار واحد مسکن مهر به مرحله نازک کاری رسیده اما بحث خدمات روبنایی، زیربنایی و آماده سازی سایتهای مسکن مهر، موضوع مهم فعلی است. ما از محل تهاتر منابع داخلی در حال تامین منابع ایجاد خدمات و زیرساختهای پردیس هستیم. این قول را هم می دهیم که در پردیس نمی گذاریم هیچ کمبودی در زمینه خدمات به وجود بیاید. حدود ۲۰ مدرسه را در پردیس در دستور کار داریم. همچنین بحثهای آماده سازی و تامین زیرساختها نیاز به کمکهای دولتی دارد. امسال جلسه ای با دکتر نوبخت داشتیم که بحث پردیس مطرح شد و بایستی از منابع عمومی دولت برای خدمات و زیرساختهای این طرح کمک شود. خوشبختانه مرداد و شهریور ۱۰۰ میلیارد تومان برای پردیس اختصاص یافته است. ۵۰ میلیارد تومان آن اختصاص یافته که منتظر تاریخ انتشار آن هستیم. جلساتی هم حضور آقای دکتر جهانگیری برگزار می کنیم. انشاءالله اگر وضع دولت از نظر مالی مناسب شود خدمات زیربنایی و ربنایی پردیس را به عنوان اولویت پیش می بریم.

طاهرخانی همچنین درباره موضوع سنددار کردن واحدهای مسکن مهر اظهار کرد: با توجه به مصوبه ای که قبلا توسط مجلس تصویب شده این اختیار به وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران داده شده که به متقاضیانی که تمایل دارند عرصه شان ملکی شود عرصه ها را واگذار کنیم. منابع حاصله نیز صرف تامین خدمات روبنایی و آماده سازی مسکن مهر می شود. این حرکت از حدود دو سال قبل آغاز شده که در برخی شهرها استقبال شده و عرصه ها ملکی شده است. خود مردم در این زمینه اختیار دارند.

منبع: ایسنا

دوشنبه, 29 مرداد 1397 ساعت 15:04

قیمت شیشه ۱۰ تا ۱۵ درصد گران شد

رئیس اتحادیه شیشه و آینه معتقد است با وجود افزایش قیمت رنگ کوره، هزینه حمل و نقل و دستمزد کارگر طی یکسال گذشته، قیمت تمام شده شیشه و آینه ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته است.

یکی از صنوفی که میزان تقاضای آن از حوزه ساخت و ساز ساختمان تاثیر می گیرد، حوزه شیشه وآینه است که با توجه به رکود نسبی در ساخت و ساز ساختمان جای سوال دارد که تولید و صادرات شیشه و آینه در کشور چه روندی را در پیش دارد. همچنین جای سوال دارد با توجه به نوسانات نرخ ارز آیا تولید شیشه و آینه در کشور با مشکل و افزایش قیمت مواجه شده است یا خیر؟

در این رابطه رئیس اتحادیه شیشه و آینه تهران به ایسنا، اظهار کرد: در شرایط فعلی تولید شیشه و آینه با مشکل خاصی همراه نیست و شرایط مناسب تولید به واسطه وجود ۹۰ درصد مواد اولیه در داخل کشور است.

محمدعلی قنبری ادامه داد: حجم قابل توجهی از تولیدات شیشه و آینه کشور معطوف به شیشه های ساختمانی است که در یک سال اخیر روند تولید مناسب ارزیابی شده و تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد برای قیمت شیشه‌های ساختمانی افزایش رخ داده است.

وی با بیان اینکه میزان تولید بر نیاز پیشی گرفته است، ادامه داد: قیمت مواد رنگ شیشه کوره در چند وقت اخیر اندکی رشد داشته و در کنار آن رشد هزینه حمل و نقل و حقوق کارگر بر قیمت نهایی محصولات تاثیرگذار بوده است.

قنبری با تاکید بر اینکه روزانه ۵۰۰ هزار متر مربع شیشه ساختمانی در کشور تولید می شود، خاطرنشان کرد: کارخانجات با ظرفیت کامل کار می کنند و این موضوع عاملی شده تا کمبودی در بازار وجود نداشته باشد، از سوی دیگر ۴۰ درصد تولیدات کشور به بازارهای هدف همچون کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا و آسیای میانه صادر می شود.

با این تفاسیر می‌توان گفت که با وجود رکود نسبی ساخت و ساز ساختمان از میزان تولید شیشه و آینه کشور کاسته نشده و به نظر می رسد این مهم به واسطه صادرات ۴۰ درصدی محصولات به کشورهای دیگر به ثبت رسیده است. همچنین شیشه و آینه در صنوف تزئیناتی مورد استفاده قرار می گیرد که این موضوع خود محل درآمد و تقاضایی برای حوزه شیشه به شمار می رود.

منبع: ایلنا

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نیم درصد از کل فضای کسب و کار دراختیار کارآفرینان است که این میزان ۳۸ درصد بازار اشتغال را به خود اختصاص داده است.

 انوشیروان محسنی بند پی در دوازدهمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر اظهار کرد: رشد اقتصادی و شکوفایی و بالندگی آن نیازمند توسعه بنگاه‌های کارآفرینی است و باید شرایطی را فراهم کنیم که به سمت ترویج و توسعه و نهادینه کردن کارآفرینی برویم.

وی ادامه داد: دولت مکلف است تا سال ۱۳۹۹ بیش از یک میلیون شغل ایجاد کند که یکی از راه‌ها، حمایت همه جانبه، رفع موانع کسب و کار، اصلاح نظام بانکی و بنگاه‌داری و واگذاری صحیح بنگاه‌هاست.

محسنی بندپی تصریح کرد: در بحث شاخص‌های کسب و کار از رتبه ۸۵ به رتبه ۷۲ و در رتبه کارآفرینی در منطقه منا و خاورمیانه از ۱۴ به ۱۱ رسیدیم که در مقایسه با سال قبل سه رتبه بهبود را نشان می‌دهد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در کشور ما سه مولفه وجود دارد؛ اول گرایش مردم به کارآفرینی که هست اما دو مولفه دیگر توانایی و مهارت کارآفرینی و وضعیت کیفی کسب و کارهای نوپا و مشاغل جدید است که ما سیاست‌گذاران باید برروی این دو مولفه بیشتر کار کنیم.

محسنی بندپی ادامه داد: اگر سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای تا دیروز یک نسخه کلی را برای همه استان‌ها طراحی کرده، امروز باید مزیت‌های استانی را شناسایی کند. در بوشهر مدیریت دریا و شیلات و بنادر، در خراسان زعفران و در استان‌های دیگر فرش و پوشاک و صنایع دستی را شناسایی و بر اساس آن اقدام کند.

وی درعین حال ایجاد مدارس کارآفرینی و اشتغال برای جوانان و کارآفرینان و مهدکودک‌های خلاق و نوآور را از اولویت‌های وزارت کار برشمرد و گفت: حمایت عملی از پارک‌ها و مراکز رشد و کانون‌های کارآفرینی باید صورت گیرد و ما در این راستا اعلام آمادگی می‌کنیم.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اقدامات صورت گرفته در حوزه رفاه و کار در دولت روحانی اشاره و تصریح کرد: در دولت دوازهم مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد افزایش یافت و پشت نوبتی‌ها در سال ۹۷ به چرخه دریافت مستمری بگیران اضافه شدند.

وی گفت: صندوق بازنشستگی اگر می‌خواهد وارد فعالیت‌های اقتصادی شود، ابتدا باید خدمات به بازنشستگان را ارتقاء بدهد تا شاهد بهبود وضع معیشت و کیفیت خدمات به بازنشستگان باشیم.

محسنی بندپی در پایان ابراز امیدواری کرد: شرایط اشتغال و تولید و رشد بنگاه‌های کارآفرینی در کشور را روز به‌روز شاهد باشیم.

 دوازدهمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر با حضور سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون اشتغال وزارت کار، جمعی از مدیران و مسئولان این وزارتخانه در سالن ۱۷ شهریور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد و از ۱۲ کارآفرین برتر ملی با اهدای سردیس حاج خلیفه رهبر به عنوان نماد کارآفرینی تقدیر به عمل آمد.

منبع: ایسنا

خسرو فرحی - مدیرعامل پست بانک،  در مورد بسته ارزی، ارزهای دیجیتال و باجه‌های بانکی و همچنین وام‌های اشتغالزا مسائلی را مطرح کرد.

فرحی درباره جلسه‌ای که رییس کل بانک مرکزی کمتر از یک ماه پیش در روز معارفه خود با مدیران عامل بانک‌ها برگزار کرد، گفت: در این جلسه مباحث ارزی، تامین مالی به ویژه  SME ها برای ایجاد تولید و اشتغال، انضباط مالی، کنترل نقدینگی و هدایت آن به سمت بازارهای سرمایه و تولید مورد توجه قرار گرفت؛ در عین حال که بر ایجاد ثبات اقتصادی و اطمینان برای فعالان بازار که مطمئن باشند که دولت و بانک مرکزی و مجموعه بانک‌ها به تعهدات خود پایبند بوده و زمینه‌های ایجاد ثبات اقتصادی را فراهم خواهند کنند، تاکید شد.

بسته جدید ارزی می‌تواند سبب کاهش فشار بر بازار ارز شود

مدیرعامل پست بانک همچنین با مثبت ارزیابی کردن بسته جدید ارزی که اخیرا از سوی بانک مرکزی به مرحله اجرا درآمده است، گفت: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بسته این است که همه مسائل از کالاهای اساسی گرفته تا سایر کالاها و نیازها تعیین تکلیف شده است؛ به طوری که وجهه قانونی گرفته و هر کسی با هر نیازی می‌داند که محل تامین ارز آن کجاست؛ بنابراین این بسته با توجه به این‌که نیازی را در ابهام قرار نداده، می‌تواند موجب کاهش فشار بر بازار ارز شود.

وی جریان فعالیت صرافی‌ها را نیز از دیگر ویژگی‌های بسته ارزی عنوان کرد و افزود: به هر حال صرافی‌ها از بازیگران اصلی بازار ارز هستند که برای مدتی کنار گذاشته شده بودند و اکنون می‌توانند به بازار برگردند که خود سینگال مثبتی به بازار ارز می‌دهد و فشارها را کم می‌کند.

مردم بدون نگرانی سپرده‌ ارزی خود را به بانک‌ها ببرند

مدیرعامل پست بانک همچنین به جریان سپرده‌گیری ارزی در بانک‌ها اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که در بسته جدید ارزی سپرده‌گیری ارز تضمین شده است، مردم می توانند ارز خود را به بانک‌ها آورده و با سرمایه‌گذاری از سود ارزی برخوردار شوند و مطمئن باشند که برگشت منابع به آنها حتما ارزی است نه ریالی.

اما بحث ارزهای دیجیتال نیز در گفت و گو با مدیرعامل پست بانک مطرح شد و وی در رابطه با ارز دیجیتال ملی توضیحاتی ارائه کرد.

به گفته فرحی، ارز دیجیتال ارز غیرمتمرکز است؛ به گونه‌ای که پرداخت یا دریافت‌هایی که انجام می‌شود مربوط به تایید تمامی معامله‌گران حاضر در شبکه خواهد بود و وابسته به محل خاصی از جمله بانک مرکزی نیست.

مدیر عامل پست بانک ادامه داد: مطالعات زیادی در رابطه با ارزهای دیجیتال از سال گذشته در این بانک و سایر مراجع شروع شد و  بخش زیادی از  تحقیقات و اقدامات انجام شده در کشور مورد مطالعه قرار گرفته و اکنون در حال تدوین سندی با محوریت وزارت ارتباطات هستیم که بتوان بستر و تکنولوژی بلاک‌چین و کاربردها و چارچوب‌های ناظر بر آن را مشخص کرده و به تصویب مراجع قانونی برسانیم تا بر مبنای آن از کاربردهای بلاک‌چین که یکی از آن‌ها ارزهای دیجیتال است استفاده کرد.

ایجاد ۴۵هزار شغل جزو تعهدات پست بانک است

فرحی  در بخش دیگری از اظهارات خود به بحث تسهیلات اشتغالزایی در روستاها اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۶ قانونی تحت عنوان اشتغال و توسعه و اشتغال روستایی برای در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت مصوب شد و به عنوان یکی از راهکارهای اصلی دولت برای حفظ و تثبیت اشتغال در روستاها با نگاه فقرزدایی و توسعه تولید و اشتغال به مرحله اجرا درآمد. از این رو منابع مشترکی از صندوق توسعه ملی و سه بانک در نظر گرفته شد تا بتوانیم در این زمینه تخصیص دهیم؛ به طوری که حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد شد که ۶۰۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و ۶۰۰۰ میلیارد تومان دیگر از منابع سه بانک خواهد بود که یکی از آنها پست‌بانک است.

این مدیر بانکی با اشاره به این‌که کل منابع تخصیصی این بانک که بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد ریال بوده است، برای طرح های اشتغالزایی روستائیان تصویب و قرار دادهای آن منعقد و متناسب با پیشرفت پروژه‌ها پرداخت شده است گفت: دولت حدود ۹۷۰ هزار شغل را هدف‌گذاری کرده بود که برای این بخش حدود ۱۲۰ هزار شغل در نظر گرفته شد. این در حالی است در شش ماه گذشته بیش از ۵۰ درصد منابع تخصیص پیدا کرده  و امیدواریم تا قبل از پایان سال و تا سه ماهه سوم، تعهدات خود را انجام دهیم. تسهیلاتی که پست‌بانک پرداخت خواهد کرد، به ایجاد حدود ۴۵ هزار شغل خواهد انجامید.

وی در ادامه به بخش دیگری از خدمات این بانک در مناطق محروم و کم‌برخوردار با توجه به اعطای تسهیلات ویژه از محل منابع صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: بر اساس تفاهمنامه منعقد شده بین این بانک، صندوق توسعه ملی و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و در راستای اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری، اقداماتی برای تامین مالی چند طرح انجام شده  است که از جمله آن‌ها می‌توان به سه مورد اشاره کرد؛ ۲۹۸۹  طرح با اعتباری بالغ بر  ۲۳۰ lمیلیارد تومان در قالب سرمایه در گردش طرح‌های آب و کشاورزی، ۲۳۹۸ طرح با اعطای حدود ۱۵۰ میلیارد تومان در قابل طرح‌های ایجادی آب و کشاورزی و همچنین ۲۲ طرح با اعتباری بیش از ۳۶ میلیارد تومان در قالب طرح‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی و ۳۶ طرح با اعتباری معادل ۵۰ میلیارد تومان در قالب سرمایه در گردش بخش صنعت.

صدور کارت اعتباری برای روستاییان

فرحی همچنین از تفاهم‌نامه پست‌بانک برای اشتغال‌زایی و تامین مالی سخن گفت و افزود: انعقاد تفاهمنامه بین این بانک و سازمان  شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در راستای پرداخت هزار فقره تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی و ۱۲ هزار فقره ۲۵ میلیون تومانی جهت تحقق اهداف دولت در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری و به منظور مشارکت در نوسازی تاکسی‌ها و ون‌های فرسوده انجام شده است. همچنین تفاهم‌نامه‌ای با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برای صدور ۱۰۰ هزار فقره یاراکارت روستایی تا سقف پنج میلیون تومان و معرفی این بانک به عنوان بانک عامل در طرح‌های معاونت مناطق محروم روستایی امضا شد.

وی همچنین به نحوه فعالیت باجه‌های بانکی اشاره کرد و افزود: حدود ۸۰۰۰ باجه بانکی در کشور داریم که از سال گذشته بانک مرکزی با صدور مجوز فعالیت آنها موافقت کرده است.

مدیرعامل پست بانک در رابطه با جریان ارزی این بانک توضیح داد: پست بانک تنها بانکی است که سرویس‌دهی در حواله‌های ارزی بین‌المللی خورد (IFS) را در کشور انجام می‌دهد و سقف مبلغ حواله‌های بین‌المللی این بانک برای قطر ۲۰۰۰ دلار، رومانی ۵۵۰ یورو، اوگاندا ۲۰۰۰یورو، ایران به اوکراین هزار یورو و اوکراین به ایران حدود ۵۰۰ یورو است.

منبع: ایسنا

شبکه خبر.7 ترکیه با انتشار گزارشی اقتصادی اعلام کرد که سرمایه‌گذاران و کارآفرینان خارجی در راستای حمایت از آنکارا و مقابله با جنگ اقتصادی واشنگتن متحد شده و سرمایه گذاری یکصد میلیارد دلاری در ترکیه طی پنج سال آینده را هدفگذاری کردند.

شبکه خبر.7 با انتشار گزارشی تحت عنوان 'برای مقابله با آمریکا متحد شدند، هدف یکصد میلیارد دلار' نوشت: تحریم و فشارهای اقتصادی اخیر آمریکا علیه ترکیه از سوی سرمایه گذاران خارجی بدون واکنش نماند به طوری که نماینده رسمی جامعه تجاری عرب به استانبول آمد و حمایت و همبستگی خود از ترکیه را در برابر تحریم های آمریکا اعلام کرد.
به نوشته این رسانه، در راستای مقابله با تحریم های آمریکا همچنین نمایندگان کسب و کارهای خارجی در ترکیه نیز یک گروه کاری تشکیل دادند که در قالب یک انجمن به نمایندگی از 2 هزار سرمایه گذار، طی پنج سال آینده یکصد میلیارد دلار در ترکیه سرمایه گذاری می کنند.
شبکه خبر.7 در این گزارش، سخنگوی این گروه کاری را 'قصان هیتو' معرفی کرد و به نقل از وی نوشت: اعضای این گروه کاری را نمایندگان جامعه تجاری از 10 کشور جهان از جمله عربستان سعودی، مصر، الجزایر، سودان، عراق و یمن تشکیل داده اند که در زمینه های مختلف اقتصادی ترکیه فعالیت می کنند.
قصان در گفت و با شبکه خبر.7 افزود: اقتصاد ترکیه بر پایه اصول محکمی استوار شده و فضای حاکم بر این اقتصاد موجب شده تا طی سال های گذشته ما برای فعالیت در این کشور ترغیب شویم چرا که زمینه های فعالیت گسترده ای از جمله در توسعه گردشگری، درمان و سلامت، کشاورزی و صنایع در ترکیه وجود دارد که این زمینه ها در تبدیل هر تهدیدی به فرصت کافی است.
بر اساس این گزارش، سخنگوی گروه کاری سرمایه گذاری خارجی در ترکیه با اشاره به جنگ اقتصادی واشنگتن علیه آنکارا اظهار کرد: ما با ترکیه در یک کشتی قرار داریم و بی ثباتی در این کشور به صلاح هیچ کس در منطقه نیست و ما از امروز متعهدیم که به شکلی قوی تر و موثرتر به فعالیت های اقتصادی خود در این کشور ادامه دهیم و هیچ ترسی از تهدیدهای آمریکا نداریم و نقشه راه خود را برای سرمایه گذاری یکصد میلیارد دلاری در راستای تقویت صادرات ترکیه نیز اجرایی می کنیم.
رییس هلال احمر ترکیه نیز در گفت و گو با شبکه خبر.7 اظهار کرد: حمایت جامعه سرمایه گذاران عرب از ترکیه بسیار با اهمیت است و امروز می بینیم که این برادران مهاجر فقط در کشور ما مصرف کننده نیستند بلکه در کنار ترکیه با تلاش و کوشش و کارآفرینی در برابر حملات اقتصادی آمریکا مقاومت می کنند.
موسسه بین المللی تامین مالی(IIF) دو ماه پیش طی گزارشی ترکیه را با پیش بینی جذب 51.3 میلیارد دلار سرمایه خارجی، پیشتازترین کشور جهان اعلام کرد.
ترکیه در سال گذشته 39.1 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرده بود ولی بر اساس پیش بینی این موسسه، این رقم در سال جاری 51.3 میلیارد دلار خواهد بود.
روزنامه ینی شفق ترکیه روز گذشته در وبسایت خود با اعلام این خبر نوشت: علاوه بر انتقال سرمایه توسط سرمایه گذاران خارجی، یک بسیج همگانی نیز در داخل ترکیه برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال آغاز شده است.
این رسانه نوشت: آمریکا که در کودتای دو سال پیش ترکیه ناکام مانده بود، این بار با سلاح اقتصادی وارد میدان شده ولی این سلاح آنها دیگر کارآمد نیست چرا که انتقال سرمایه به سمت ترکیه جریان دارد و نرخ ارز به رغم اوج ناگهانی، در حال کاهش است.
به نوشته این رسانه نزدیک به دولت و حزب حاکم ترکیه، همچنین به رغم این که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اقتصاد ترکیه را با تصمیمات خود هدف حمله قرار داده، ولی سرمایه گذاری در ترکیه همچنان ادامه دارد.
ینی شفق همچنین نوشت: پس از اعلام دو برابر شدن تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم تولید ترکیه به آمریکا از سوی ترامپ، پیام های متعدد برای حمایت از اقتصاد ترکیه ارسال شد و بسیاری از شرکت های بین المللی سرمایه گذار نیز با مشاهده تسهیلات ارائه شده برای سرمایه گذاری، برای حضور در ترکیه مصمم شدند.
بنا به اعلام این رسانه، در طول 45 روز گذشته تعدادی از شرکت های چینی، قطری ، آلمانی و حتی آمریکایی اقداماتی را برای سرمایه گذاری 21 میلیارد دلاری در ترکیه آغاز کرده اند.
به نوشته ینی شفق، سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری شرکت علی بابای چین در بخش راه آهن ترکیه، سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری با دو هزار نفر اشتغال از سوی شرکت معدنی آلاموس گولد، سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری از سوی شرکت بوش آلمان، سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری 'گروه یوکسلیر' در حوزه انرژی و گردشگری ترکیه و نیز توافق برای سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری در سفر اخیر امیر قطر به آنکارا از جمله دستاوردهای ترکیه در جذب سرمایه های خارجی طی 1.5 ماه گذشته بوده است.
بانک جهانی هم در بازنگری آماری خود، پیش بینی میزان رشد اقتصادی ترکیه از 3.5 درصد را به 4.5 درصد افزایش داده است ولی مقامات ترکیه تا یک ماه پیش رشد 7.4 را پیش بینی می کردند که با بروز بحران ارزی یک ماه اخیر، تحقق این هدف بعید به نظر می رسد.
در پی کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارزهای خارجی که اقتصاد ترکیه را به مرز بحران رسانده، بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را با 4.25 درصد افزایش به 17.75 درصد افزایش داده و قصد افزایش بهره بانکی را برای مهار تورم احتمالی ندارد.
پس از ایجاد تنش میان روابط آنکارا و واشنگتن و آغاز فشارهای اقتصادی آمریکا، دولت ترکیه اقدامات گسترده ای را برای مقابله با تهدیدات کاخ سفید آغاز کرد که می توان از برنامه ریزی برای تجارت تهاتری با سایر کشورها، مذاکره با چین و روسیه و چندین کشور دیگر برای استفاده از پول ملی در مبادلات تجاری و همچنین افزایش تعرفه گمرکی واردات محصولات آمریکایی نام برد.
بحران اقتصادی و افزایش سرسام آور نرخ ارزهای خارجی از زمان بروز تنش بین آنکارا ـ واشنگتن بر سر زندانی شدن کشیش آمریکایی در شهر ازمیر ترکیه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
تداوم تنش در روابط میان آنکارا و واشنگتن موجب وارد آمدن شوکی به بازار ترکیه به ویژه بازار معاملات ارز این کشور شده به طوری که ارزش دلار و یورو اوایل هفته گذشته به ترتیب به ارقام بی سابقه 6.94 و 7.86 لیر افزایش یافت اما هم اکنون هر دلار آمریکا به قیمت 6.01 لیر و هر یورو نیز به قیمت 6.90 لیر به فروش می رسد.
مجموع افت ارزش پول ملی ترکیه در برابر دلار طی سال جاری میلادی به 62.5 درصد و در برابر یورو به حدود 53.1 درصد رسیده است.
وزارت صنعت و فناوری ترکیه نیز دو روز پیش در راستای مقابله با تحریم های آمریکا، بسته 16 ماده ای برای حمایت از تولید کنندگان داخلی این کشور را اعلام و اقدامات پیشگیرانه و حمایتی از صنعتگران، کارفرمایان و کارآفرینان داخلی را با هدف مقابله با حملات اقتصادی آمریکا و پشتیبانی از تولید کنندگان آغاز کرد.
منبع: ایرنا

یوآن چین شامگاه یکشنبه 28 مردادماه جای دلار را در سامانه نظارت ارز (سنا) گرفت؛ این سامانه میانگین معاملات ارز را توسط صرافی‌های مجاز کل کشور نشان می دهد.

هرچند با مصوبه فروردین ماه امسال دولت برای تغییر ارز گزارشگری از دلار به یورو، عبور از این ارز دور از انتظار نبود اما پس از فراز و نشیب هایی که بازار ارز در چهار ماه اخیر تجربه کرده بود، این کار به سرعت انجام شد.
تا عصر دیروز(یکشنبه) نرخ دلار در سامانه سنا بین هشت هزار و 800 تومان تا 10 هزار 600 تومان در نوسان بود و بررسی تغییرات نرخ فروش این ارز در روزهای اخیر در این سامانه نیز نشان می داد برخلاف رویه بین المللی که بهای دلار کمتر از یورو است، در اغلب موارد نرخ فروش دلار بیش از یورو بود.
برخی فعالان ارزی، این اختلاف قیمت بین دلار و یورو در سامانه سنا را تقاضای بیشتر برای اسکناس دلار در بازار داخلی ارز می دانستند و بر این باور بودند هرچند سهم یورو در مبادلات تجاری و سبد ارزی کشور بیشتر است و در سامانه نیما که ارز خارجی عرضه می شود، یورو دست بالاتر را دارد، اما در بازار داخلی خریداران برای خرید دلار راغب ترند.
بانک مرکزی تامین 23 مورد تقاضای ارز خدماتی همچون ارز مسافری، دانشجویی، درمان و شرکت در آزمون های بین المللی را به صرافی های مجاز سراسر کشور محول کرده است و این گروه از متقاضیان نیز خواهان ارزهای جهانروا برای انجام امور خود هستند.
شاید بتوان این اقدام بانک مرکزی را حرکت به سمت حذف دلار از نظام تجاری و ارزی کشور تعبیر کرد اما پیگیری های ایرنا از سامانه نیما که در حقیقت بازار ارز خارجی است، نشان می دهد همچنان دلار آمریکا در این سامانه خرید و فروش می شود و هنوز حذف نشده است.
گزارش میدانی ایرنا از صرافی های سطح شهر نشان می دهد که نرخ دلار همچنان روی تابلوی صرافی ها قرار دارد و تا ظهر امروز(دوشنبه) نرخ خرید آن از مردم حدود 10 هزار و 300 تومان بوده و به قیمت 10 هزار و 440 تومان به دست متقاضی می رسد.
در همین رابطه یکی از صرافی ها به خبرنگار ایرنا توضیح داد: گرچه اعلام نرخ دلار آمریکا از سامانه سنا برداشته شده اما مبادله آن در صرافی ها وجود دارد و هنوز حذف نشده است.
وی که نخواست نامش ذکر شود، اظهار داشت: از آنجا که تقاضا برای دلار آمریکا در بازار زیاد است، متقاضیانی که طبق دستورالعمل بانک مرکزی برای ارز مسافرتی، دانشجویی و یا نظایر آن ارز خارجی می خواهند، برای خرید دلار در ساعات آغازین فعالیت صرافی ها باید مراجعه کنند.
پیگیری خبرنگار از روابط عمومی بانک مرکزی برای تنویر افکار عمومی درباره تغییر ارزها در سامانه سنا بی نتیجه ماند. 
جایگاه چین به عنوان شریک اول تجاری ایران و خریدار عمده نفت، فرآورده های نفتی و مواد پتروشیمی کشورمان، سهم بالای ارز این کشور را سبد تجارت خارجی ایران اجتناب ناپذیر کرده است زیرا در حوزه واردات نیز محصولات چینی رتبه نخست را در کالاهای وارداتی به کشورمان دارند.
از این رو نهم اسفندماه پارسال به درخواست بانک مرکزی، ثبت سفارش کالا با ارز دلار آمریکا ممنوع شد؛ «مهدی کسرایی پور» مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران همان زمان در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که سهم دلار در سبد تجاری کشور چندان بالا نیست و این امر در مراودات تجاری بازرگانان ایرانی مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
سالهاست شبکه بانکی ایران به دلیل تحریم های مربوط به تسویه دلاری (یوترن)، امکان استفاده از ارز دلار آمریکا را ندارد و از این رو امکان تامین دلار از طریق بانک ها برای واردات امکان پذیر نبود و واردکنندگان ناگزیر بودند از ارزهای جایگزین جهانروا از جمله یورو استفاده کنند.
مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی خردادماه پارسال نیز در گفت و گو با ایرنا گفته بود: در 10 سال گذشته سهم دلار در ذخایر ارزی کشور به شدت کاهش یافته و به طور متوسط بیش از هشت درصد کل ذخایر را هم شامل نمی‌شود، از این رو حذف دلار از ارز گزارشگری، تاثیری بر ذخایر ارزی کشور ندارد. 
باید گفت در سال های اخیر به واسطه وجود تحریم‌های دلاری، ارز «دلار» دو کارکرد خود را در اقتصاد ایران از دست داده است؛ این ارز اکنون نه قابلیت انتقال و استفاده در مبادلات بین المللی شبکه بانکی کشور را دارد و نه جایگاه ویژه‌ای را در سبد ذخایر ارزی بانک مرکزی به خود اختصاص داده است. 
بخش اعظم درآمدهای ارزی کشور، ناشی از صادرات نفت و گاز و فراورد‌ه‌های نفتی و پتروشیمی است که به دلار در بازارهای بین‌المللی قیمت‌گذاری و معامله می‌شود ولی با توجه به نبود امکان تسویه دلاری برای ایران (به دلیل تحریم های غیرهسته ای آمریکا علیه کشورمان)، این درآمدها به سایر ارزها از جمله یورو، روپیه، وون، یوآن و لیر ترکیه وارد حساب های بانک مرکزی در خارج از کشور می‌شود.
از طرف دیگر پرداخت های مربوط به واردات کالاها و خدمات نیز با توجه به جریان ورودی درآمدهای ارزی به طور عمده به سایر ارزها غیر دلار انجام می‌شود لذا دلار آمریکا نقش اندکی در مبادلات، دریافت و پرداخت های کشور و همچنین بدهی‌های خارجی دارد.
با این حال کارشناسان ارزی بر این باورند که به طور سنتی، تمرکز تقاضای جامعه برای تامین ارز مسافرتی، دانشجویی، درمان و نظایر آن روی اسکناس دلار است که می‌تواند به مرور زمان ارز دیگری جایگزین آن شود؛ البته این ارزِ جایگزین باید از قابلیت تبدیل در بازارهای بین‌المللی برخوردار باشد.
باید منتظر ماند تا مسئولان بانک مرکزی رویکردهای خود در اجرای این سیاست جدید در نظام ارزی ایران را اعلام کنند.
منبع: ایرنا

دوشنبه, 29 مرداد 1397 ساعت 14:24

صادرکنندگان سرگردان صراف‌ها شدند

صادرکنندگانی که ارز خود را در بازار ثانویه عرضه می‌کنند، نسبت به وصول ریال از صراف‌ها گله داشته و می‌گویند که گاهی بیش از یک هفته طول می‌کشد تا ریال حاصل از فروش ارز به آنها بر گردد، این در حالی است که ضابطه‌ای برای زمان پرداخت طلب خریدار وجود ندارد.

 با اجرایی شدن بسته جدید ارزی تقریبا تمام صادرکنندگان به ویژه پتروشیمی‌ها که عمده ارز صادراتی را عرضه می‌کنند به بازار ثانویه آمدند.   بر اساس مصوبه هیات دولت، تامین ارز برای واردات کالاها به غیر از کالاهای اساسی در بازار ثانویه از محل ارز حاصل از صادرات کلیه کالاهای غیرنفتی به ویژه فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی تامین می‌شود ومعاملات در این بازار بین صادرکنندگان و واردکنندگان از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز انجام شده و نرخ ارز طبق عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد.

در حالی صرافی‌ها اکنون نقش محوری در بازار ثانویه بر عهده داشته و به عنوان واسطه بین صادرکننده و واردکننده هستند که ارز را از صادرکنندگان خریداری کرده و با دریافت کارمزدی به واردکنندگان می‌فروشند. اما این روزها در کنار ایراداتی که عرضه کنندگان و متقاضیان ارز در مورد نحوه معاملات در سامانه نیما مطرح می‌کنند، موضوع دریافت ریال حاصل از فروش ارز نیز مطرح است. آن طور که عرضه‌کنندگان از جمله پتروشیمی‌ها  اعلام کرده‌اند، زمانی که ارز خود را که ارقام بالا و تا چندین میلیون دلار و یورو است را در بازار ثانویه عرضه و صراف خریداری می‌کند، برگشت ریال با دردسرهایی همراه است؛ چرا که گاهی بیش از ۱۰ روز طول می‌کشد تا صراف ریال را به حساب عرضه‌کننده برگرداند. دلیل این موضوع را هم  صراف‌ها این‌گونه اعلام کرده‌اند که باید ارز خریداری شده را به یک واردکننده بفروشند و تا زمانی که این فروش انجام نشود، قدرت بازپرداخت ندارند.

صادرکنندگان می‌گویند که نمی‌دانیم چرا صراف قبل از اینکه واردکننده‌ای برای فروش ارز داشته باشد، نسبت به خرید اقدام می‌کند چون زمان ایجاد شده برای پیدا کردن واردکننده، باعث بدهکار شدن صراف و سرگردانی شرکت صادرکننده می‌شود. صادرکنندگان از این گله دارند که در حال حاضر با وجود اینکه آنها موظف هستند طی دو ماه از صادرات، ارز ناشی از آن را در سامانه نیما عرضه کنند، ضابطه و چارچوبی برای صراف یا خریدار تعیین نشده که طبق آن موظف به پرداخت هزینه خرید خود باشد. این در حالی است که می‌گویند وقتی قبلا در بازار آزاد ارز خود را می‌فروختند طبق قرارداد، صراف حداکثر تا ۴۸ ساعت موظف به برگرداندن ریال بود و اگر این اتفاق نمی‌افتاد، باید صراف جریمه پرداخت می‌کرد اما در حال حاضر این گونه نیست.

گرچه حدود سه هفته از اجرایی شدن بسته جدید ارزی می‌گذرد و زمان لازم است تا ایرادات موجود در این بازار برطرف شود، اما به هر حال برخی مسائل می‌تواند موجب نارضایتی صادرکنندگان و واردکنندگان باشد. عدم برگشت به موقع ریال و یا برخی موانع دیگر برای صادرکننده می‌تواند به مرور آن‌ها را از معاملات در نیما دلسرد کرده و بعید نیست برای فروش ارز دنبال راهکار دیگری باشند چرا که تاکید دارند عدم دریافت ریال ناشی از عرضه ارز موجب بسته شدن دست آنها در تامین منابع برای هزینه‌کرد این شرکت‌ها خواهد شد.

منبع: ایسنا

پیش فروش محصولات ایران خودرو در طرحی موسوم به عید تا عید از ساعت 11 روز دوشنبه وعده داده شده بود، اما رصد سایت فروش گروه یاد شده، خارج از دسترس بودن آن را تا زمان انتشار این خبر نشان داد.

شرکت ایران خودرو همزمان با نزدیک شدن به اعیاد سعید قربان و غدیر به منظور تنظیم بازار، پیش فروش ویژه محصولات خود را از امروز آغاز کرد.
به گفته «مصطفی خان کرمی» معاون بازاریابی وفرش ایران خودرو، این شرکت به منظور تنظیم بازار و قیمت ها تلاش کرده تا با ارائه برنامه های فروش، آشفتگی های ایجاد شده در بازار را مدیریت کند.
وی افزود: شرایط پیش فروش که با هدف مشارکت در تولید طرح ریزی شده، در 2 بخشنامه جداگانه برای خودروهای ثبت نامی با موعد تحویل های سال 97 و 98 با سود مشارکت در نظر گرفته شده است.
فروش ویژه محصولات ایران خودرو با وجود اینکه در قالب طرح های پیش فروش مشارکت در تولید از ساعت 11 صبح امروز ( 29 مرداد ) وعده داده شده بود، اما تا لحظه انتشار این خبر سایت فروش به آدرس esale.ikco.ir همچنان خارج از دسترس است.
روابط عمومی شرکت ایران خودرو، در پی تماس خبرنگار ایرنا به بیان اینکه در این زمینه و دلیل خارج از دسترس بودن سایت به زودی مطلبی در سایت خبری درج می شود، بسنده کرد.
این روند اخلال در سایت در حالی بارها تکرار شده که در ماه های گذشته و در دور نخست پیش فروش های ایران خودرو، مراجعه کنندگان بعد از اختلال چند دقیقه ای و سپس ورود به سایت در همان دقایق اولیه، با عبارت «ظرفیت تکمیل شد» روبرو شده و تلاش برای خرید بی حاصل بود، در عین حال امروز، حتی امکان ورود به سایت برای بررسی وضعیت موجودی خودروها نیز فراهم نشد.
تکرار این روند نشان می دهد که شیوه کنونی و پیش فروش اینترنتی محصولات از سوی خودروسازان بویژه ایران خودرو، نمی تواند پاسخگوی نیاز خریداران و مصرف کنندگان واقعی باشد.
حقیقت اینکه، امروز نیز فرصت برای خریداران واقعی خودرو فراهم نشد تا بار دیگر زمزمه های مطرح شده در رسانه ها و فضای مجازی مبنی بر تعمدی بودن این اقدامات برای ثبت نام را قوت بخشد.
انتشار اخبار و گزارش های مختلف از این وضعیت و انتقاد مردم به این شیوه نیز تاکنون نتوانسته خودروسازان را به اصلاح روش خود و تعیین شیوه ای مناسب برای دسترسی مصرف کننده واقعی خودرو به خرید محصول، ترغیب کند.
ایرنا از انتشار دیدگاه مسئولان ذیربط در این شرکت خودروساز کشور استقبال می کند.
منبع: ایرنا

وزیر صنعت، معدن و تجارت به همه واحدها، سازمان‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه ابلاغ کرد که از خرید کالا و استفاده از خدمات خارجی خودداری، و از تولید داخلی استفاده کنند.

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، فهرست تولیدات و خدمات داخلی در تارنمای این وزارتخانه به روز شده و همه واحدها، سازمانها و شرکت های زیرمجموعه مکلف شدند با مراجعه به این فهرست از خرید کالای خارجی و خدماتی که نام آنها درج شده، خودداری کرده و نظارت داشته باشند تا پیمانکاران نیز این موضوع را رعایت کنند.
برپایه این گزارش، طبق یکی از بندهای قانونی، ارجاع همه فعالیت های خدماتی ( فنی و مهندسی)، ساخت،‌ نصب و تامین کالاهای مورد نیاز باید به شرکت های ایرانی دارای صلاحیت مجاز ارجاع شود و در صورت ارائه نشدن خدمات و کالاهای مورد نظر توسط شرکت های ایرانی، با رعایت ماده چهار قانون یاد شده (با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت) می تواند با مشارکت ایرانی- خارجی یا به خارجی واگذار شود .
براساس فهرست تولیدات و خدمات داخلی که در تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت به روز رسانی شده، برابر ماده سه قانون، حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و با همکاری انجمن ها و تشکل های مربوطه باید انجام شود.
فهرست یادشده ازطریق آدرس www.mimt.gov.ir\tavanmandi قابل مشاهده است.
حمایت از خودکفایی در تولید و توانمندسازی همه بخش های راهبردی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.
منبع: ایرنا

صفحه 1 از 3035

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395