وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه خودروسازان ملزم به انجام تعهدات در قراردادها هستند، گفت: در ماه‌های گذشته به دلیل کاهش تولید خودرو امکان کاهش پلکانی قیمت وجود نداشته اما با توجه به افزایش تولید انتظار داریم به تعهدات عمل شود.

 «رضا رحمانی» با بیان اینکه خودروسازان موظف شده اند براساس تعهدات مندرج در قرارداد با مشتریان عمل کنند، تصریح کرد: آخرین تصمیمات درخصوص قیمت خودرو به شهریورماه امسال و قبل از تصدی من در وزارتخانه بر می‌گردد.
وی اضافه کرد: به دلیل اختلاف قیمت خودرو بین بازار آزاد و فروش کارخانه مصوب شده تا در حاشیه بازار، محصولات خودروسازان عرضه و به تدریج قیمت‌ها کاهش پیدا کند؛ به اینگونه که در هر نوبت عرضه خودور 5 درصد زیر قیمت قبلی محصولات ارائه شود تا جایی که قیمت‌ بازار و کارخانه به نقطه تعادل و قیمت تعیین شده توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برسد.
رحمانی با تاکید بر اینکه در ماه‌های گذشته به دلیل کاهش تولید امکان کاهش پلکانی قیمت خودرو وجود نداشت، عنوان کرد: با توجه به افزایش تولید خودرو انتظار داریم به تعهدات عمل شود و با عرضه بیشتر قیمت‌ها کاهش پیدا کند، این موضوع نیازمند برنامه زمانبندی است.
بسته ای برای صنعت خودرو در دست تدوین است
وی با اشاره به اینکه برای صنعت خودرو بسته‌ای آماده کرده‌ایم که در حال تدوین است، اضافه کرد: براساس برنامه تهیه شده صنعت خودرو با توجه به شعار سال و تحریم‌ها باید ساخت داخل افزایش پیدا کند که در این زمینه، توانمندی‌ لازم را داریم.
رحمانی اظهار داشت: در این زمینه، رابطه خودروساز با قطعه ساز نیز نیازمند بازنگری است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با تاکید بر اینکه منظور ما از صنعت خودرو 2 خودروساز بزرگ نیست بلکه زنجیره تولید و تامین کنندگان قطعات است، خاطرنشان کرد: بدنه کارشناسی وزارتخانه، خودروسازان، قطعه‌سازان و بخش خصوصی در طراحی بسته صنعت خودرو مشارکت کرده‌اند که باید در قالب برنامه بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت منجر به اصلاح ساختارها و اصلاح وضعیت صنعت خودروسازی کشور شود.

منبع: ایرنا
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه نسبت داشتن با یک شخصیت مهم جرم نیست، گفت: کامبیز مهدی‌زاده را بر اساس شایسته سالاری به عنوان معاون خود و رئیس سازمان زمین شناسی انتخاب کرده است.

رضا رحمانی گفت: انتصاب کامبیز مهدی‌زاده به سمت معاونت وزیر هیچ ربطی به داماد رئیس جمهوری بودن یا نبودن این فرد ندارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: همیشه ایراد گرفته می‌شود که چرا از جوانان استفاده نمی‌شود؛ اما داماد رئیس جمهوری یک نیروی جوان و نخبه است.
 هر کسی سوابق مهدی‌زاده را دید به ما تبریک گفت
وی درباره سابقه اجرایی مهدی‌زاده اظهارداشت: وی در حوزه معاونت فناوری رئیس جمهوری سِمَت داشته، رئیس ستاد توسعه‌ای بوده و از آنجا به وزارت صمت آمده است؛ ضمن آنکه لیسانس زمین شناسی دارد، فوق لیسانس او مرتبط است و دکترای زمین شناسی نیز دارد.
رحمانی بیان کرد: آنها که درباره این انتصاب تردید داشتند، وقتی سوابق او را دیدند به ما تبریک گفتند؛ به طور قطع اگر هر کسی سوابق او را ببیند، آن را تایید می‌کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان ساخت: بدون تردید این فرد از نظر شایستگی‌ها، صلاحیت‌های فردی، کارآمدی، مدارک تحصیلی و انگیزه روزمه‌ای قوی دارد و هیچ بحث دیگری جز این محورها در میان نبوده است.
وی تاکید کرد: نسبت داشتن با یک شخصیت مهم جرم نیست و البته فاکتوری برای انتصاب او نیز نبوده است.
اواخر هفته گذشته کامبیز مهدی‌زاده از سوی وزیر صنعت به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان زمین‌شناسی منصوب شد. بعد از انتشار خبر انتصاب، در محافل رسانه‌ای و فضای مجازی مطرح شد که رئیس جمهوری وزیر صنعت را به دلیل این انتصاب توبیخ کرده اما توضیحات رحمانی نشان داد که همه این مطالب چیزی جز فضاسازی رسانه ای نبوده است.

منبع: ایرنا
دوشنبه, 26 آذر 1397 ساعت 14:21

جدیدترین قیمت سکه و طلا در بازار

رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران اعلام کرد که قیمت انواع سکه و طلا در بازار امروز با افزایش ناچیزی نسبت به دیروز همراه بوده است اما در روزهای آینده امیدواریم روند ارزانی ادامه پیدا کند.

بازار (دوشنبه) سکه و طلا با روزها و هفته‌های گذشته متفاوت بود و افزایش قیمتی هر چند ناچیز در نرخ‌ها مشاهده  شد به‌گونه‌ای که ابراهیم محمدولی _ رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران ، اظهار کرد: امروز قیمت هر عدد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به سه میلیون و ۴۹۰ هزار تومان و سکه طرح قدیم به سه میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: همچنین نیم سکه یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون تومان و سکه گرمی ۶۳۰ هزار تومان معامله می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران با بیان این‌که نرخ انس جهانی طلا همچون دیروز روند کاهشی داشته و به ۱۲۳۸ دلار رسیده است، گفت: قیمت طلا در بازار تهران نیز با افزایش نسبی رو به رو شده است و هر مثقال طلای ۱۷ عیار یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۳۰۷ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد.

محمدولی عنوان کرد که با وجود افزایش نسبی قیمت سکه و طلا در بازار امروز تهران که ناشی از دلایل و عوامل داخلی بوده است، عزم و اراده مسئولان بر این است که تا جایی که ممکن است قیمت‌ها را در راستای کاهش آن تا رسیدن به نرخ واقعی کنترل کنند و بنابراین همچنان امید ارزانی قیمت در این بازار وجود دارد.

منبع: ایسنا

کامبیز مهدی زاده معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی از سمت خود استعفا کرد.

در متن استعفای وی آمده است: «از اینکه اینجانب را قابل دانستید و در این مقطع از بنده دعوت نمودید که در این وزارتخانه همراه تان باشم کمال تشکر و قدردانی را دارم.»
«اجازه می خواهم از خدمت تان مرخص شوم و به فعالیت های علمی و پژوهشی خود در سنگر قبلی ام ادامه دهم.»

منبع: ایرنا
همایش مشترک بررسی فرصت های تجاری و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و استان بصره در جنوب عراق روز یکشنبه با حضور مقامات و دهها فعال اقتصادی و تجاری دو کشور در سالن وزارت نفت بصره آغاز بکار کرد.

این همایش اقتصادی همچنین حضور هیاتی از سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد به ریاست 'ایرج مسجدی' سفیر و نیز مسئولان محلی استان بصره از جمله 'اسعد العیدانی' استاندار این استان و 120 فعال تجاری و اقتصادی و 34 شرکت از جمهوری اسلامی ایران به مدت دو روز برگزار می شود.
مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در آیین آغازین همایش، گفت: این همایش مشترک اقتصادی ایران و عراق با هدف آشنایی و انجام توافق میان طرف های ایرانی و عراق در بخش خصوصی و توسعه همکاری ها در بخش های مختلف اقتصادی از جمله مسکن، امور زیربنایی، صنعت، کشاورزی، ارتباطات، درمان، برق و انرژی، و مشارکت در بازسازی برگزار شده است.
وی ابراز امیدواری کرد که تجار و بازرگان ایرانی بتوانند توافق های خوبی را با طرف های عراقی در استان بصره و استان های همجوار داشته باشند.
اسعد العیدانی استاندار بصره نیز گفت که ما در این استان همواره بر ضرورت تکامل و همکاری اقتصادی با همه همسایگان بویژه جمهوری اسلامی ایران تاکید داشته ایم و این همایش فرصت بسیار خوبی برای تحقق این هدف است.
ناظران مسائل ایران و عراق برگزاری این همایش اقتصادی ایران در استان راهبردی بصره را با محوریت سرمایه گذاری های اقتصادی و تجاری، زمینه ساز توسعه روابط صنعتی میان دو کشور و افزایش حجم تبادل تجاری دو کشور تا 15 میلیارد دلار در کوتاه مدت و 20 میلیارد دلار در طی چند سال آینده می دانند.
حجم تبادل تجاری میان دو کشور در حال حاضر 12 میلیارد دلار است.
هیات عالیرتبه تجاری ایران شامل ۱۲۰ نفر از فعالان اقتصادی و تجاری ایران از جمله ۱۰۵ فعال اقتصادی بخش خصوصی در قالب ۴۱ شرکت فنی، مهندسی وصنعت ساختمان، ۱۸ شرکت در زمینه نفت وگاز، ۱۷ شرکت در زمینه موادغذایی و۵ شرکت در زمینه گردشگری و توریسم درمانی در این همایش اقتصادی مشترک حضور دارند.
در این همایش همچنین مقامات وزارت صمت، سازمان توسعه، وزارت امور خارجه، مشاور معاون اول رییس جمهوری و دبیر ستاد توسعه همکاری اقتصادی ایران با عراق و سوریه، رییس اتاق مشترک ایران وعراق، استاندار خوزستان و رییس گمرگ شلمچه حضور دارند.
برگزاری نشست های تخصصی، مذاکرات دو جانبه و نیز آغاز بکار مرکز دفاتر تجاری ایران در بصره از جمله برنامه های دو روز برگزاری همایش اقتصادی ایران و استان بصره است.

منبع: ایرنا
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: بیش از هفت هزار میلیارد تومان در کمتر از چهار سال گذشته برای انجام پروژه‌های مختلف در صنعت فرودگاهی و ناوبری هوایی ایران هزینه شده است.

«رحمت الله مه آبادی» روز دوشنبه در نشست خبری سومین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ایران در محل مصلای امام خمینی(ره) در جمع خبرنگاران افزود: این هزینه ها در حالی انجام شده که هیچ دستگاه نظارتی حتی یک ریال تخلف از این شرکت گزارش نکرده است.
وی اظهار داشت: سیاست دولت و وزارت راه و شهرسازی، توسعه پروازها به فرودگاه‌های کم برخوردار است و در هشت ماهه امسال در 10 فرودگاه کم برخوردار کشور پروازها افزایش داشته است.
مه آبادی خاطرنشان کرد: هوشمندسازی فرودگاه ها در سه سال گذشته مورد توجه شرکت فرودگاه‌ها قرار گرفته و نوسازی سامانه ها و استفاده از فناوری های جدید برای هوشمند سازی همه فرودگاه های کشور یکی از مهمترین اولویت های این شرکت در حوزه هوانوردی است.
مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور یادآور شد: با وجود تشدید تحریم های بین المللی، صنعت هوانوردی کشور در شرایط مناسبی قرار دارد؛ در چهار دهه گذشته همواره با مشکلات تحریم مقابله کردیم و این صنعت را سرپا نگه داشتیم.
وی به بهره‌برداری از سه پروژه مهم در شرکت فرودگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: آغاز بهره ‌برداری آزمایشی از نخستین سامانه رادار بومی و بهره برداری از نخستین سامانه «سیمیلاتور سه بعدی» برج مراقبت که توسط متخصصان داخلی شرکت طراحی و تولید شده، از مهمترین پروژه های ما در چند سال اخیر است.
مه آبادی اظهار داشت: عملیات نصب رادار جدید در آسمان تهران به زودی به پایان می رسد و با بهره برداری از این رادار پیشرفته و مدرن، وضعیت ایمنی پروازهای هوایی در آسمان تهران بیش از پیش بهبود می یابد.
وی یادآور شد: بهسازی، نوسازی و توسعه زیرساخت های حمل و نقل هوایی و فرودگاهی یکی از مهمترین اولویت‌های ما در صنعت هوانوردی کشور است و روند ارتقای خدمات در همه فرودگاه های کشور و به ویژه در فرودگاه تهران و مشهد به نظام ارزیابی فرودگاه بین المللی پیوسته، مورد توجه جدی قرار دارد.
 هدف از برگزاری این نمایشگاه که به مناسبت هفته حمل و نقل برگزار شده، ارایه آخرین دستاوردها و توانمندی های علمی و اجرایی شرکت های مرتبط با این صنعت، آشنایی بیشتر کارشناسان و مدیران کشور با فناوری‌ های روز صنعت حمل‌ و‌ نقل، راهسازی و راهداری با حضور شرکت‌ها و موسسات بین‌المللی و همچنین هیاتهای بازرگانی و تجاری بین‌المللی است.
این نمایشگاه شامل بخش‌های متنوعی از صنایع و حوزه‌های مرتبط با حمل‌ و نقل زمینی (راه‌ آهن و جاده‌ای)، دریایی، هوایی و عملیات حمل‌ و‌ نقل، راهسازی، راهداری و صنایع وابسته است.
بیش از 200 شرکت فعال و معتبر در حوزه‌ های حمل‌ و‌ نقل، خودروهای سبک و سنگین، حمل‌ و‌ نقل هوشمند، راهسازی، قیر و آسفالت، مجلات، پیمانکاران، مهندسین مشاور، تجهیزات ایمنی راه‌ها، نشریات و استارتاپ‌های حوزه حمل‌ و‌ نقل در سومین نمایشگاه بین‌ المللی حمل‌ و نقل و صنایع وابسته مشارکت دارند.
برگزاری «سومین استارتاپ ویکند شبکه های ارتباطی و حمل و نقل» با حضور دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان از جمله بخش های جانبی این نمایشگاه است.
سومین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل و صنایع وابسته تا 27 آذر از ساعت 10تا 18 در شبستان اصلی مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران آماده بازدید کارشناسان و دست اندرکاران صنعت حمل و نقل است.

منبع: ایرنا

وزیر کشور گفت: در لایحه بودجه سال ۹۸ پیش‌بینی کردیم، استانداری‌ها، یارانه ۳ دهک را حذف و از محل آن در جهت توسعه حمل و نقل تولید و معیشت افراد بی‌بضاعت استفاده کنند.

 عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش روز ملی حمل و نقل با بیان اینکه ترافیک هزینه‌های زیست محیطی و اجتماعی و ... بسیاری دارد، گفت: روزانه حدود ۸۵ میلیون لیتر سوخت مصرف می‌شود، البته در برخی موارد میزان به ۱۰۰ میلیون لیتر نیز رسیده است که نسبت به شاخص بین‌المللی رقم بسیار بالایی است همچنین میزان هزینه‌های برطرف شدن آلودگی هوا و تاثیرات آن بر سلامت مردم بسیار بالاست. ترافیک بخشی از جریان زندگی است و نقش مهمی در جریان زندگی مردم دارد اما باید بتوانیم هزینه‌های آن را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه وزارت کشور توانسته هماهنگی خوبی بین دستگاه‌های مختلف ایجاد کند، گفت: تاکنون سفارش خرید ۲۰۰۰ واگن در یک نوبت و در نوبت دیگر ۳۵۰ واگن داده شده است، خوشبختانه در این دولت کمیسیون کلانشهرها تشکیل شده و به موضوعات حمل و نقل ریلی و معاینه فنی به خوبی پرداخته شده است، اما معتقدم این روند باید شتاب بیشتری بگیرد.

وزیر کشور با اشاره به اینکه قرار بود از محل هدفمندی یارانه ها در حوزه تولید و حمل و نقل استفاده شود، گفت: در بحث هدفمندی یارانه ها مقرر شده بود از محل درآمد یارانه ها برای حمل و نقل و تولید استفاده شود اما متاسفانه در مسیر کار به دلیل اینکه مجبور شدیم یارانه‌ها را به همه افراد پرداخت کنیم، این رقم کم شد و در ادامه مسیر از محل درآمد یارانه ها که برای تولید  و حمل و نقل در نظر گرفته شده بود، برای پرداخت یارانه‌ها برداشت شد، متاسفانه دولت تدبیر و امید نیز درگیر همین موضوع شده و امکان کاهش یارانه ها اصلا وجود نداشت البته دو سه بار تلاش هایی انجام شد اما این امر محقق نشد.

وی با بیان اینکه از استان‌ها خواستیم با همکاری مردم و شهرداری ها این منابع را صرف تولید گسترش حمل و نقل و معیشت افراد محروم کنند، گفت: در لایحه بودجه سال ۹۸ پیش‌بینی کردیم، استانداری‌ها، یارانه ۳ دهک را حذف و از محل آن در جهت توسعه حمل و نقل تولید و معیشت افراد بی‌بضاعت استفاده کنند.

منبع: ایلنا

سامانه های هوشمند، بازارگاه های الکترونیکی، پایانه های حمل و نقل و استارتاپ ها، ظرفیت هایی جدید در حمل و نقل هستند که جابجایی بار را تسریع و هزینه ها را کاهش می دهند.

کسب و کارهای نوپا یا همان استارتاپ ها در کنار سامانه هایی که با بکارگیری فناوری های نوین ارتباطاتی شکل گرفته اند، در همه بخش ها از جمله حمل و نقل بار، هزینه ها را کاهش، سرعت را افزایش و بهره وری را ارتقا داده اند.
یکی از این سامانه های هوشمند، بازارگاه های الکترونیکی هستند که با ویژگی هایی منحصر به فرد در فضای مجازی، خریداران و فروشندگان را گرد هم می آورد تا با به تبادل اطلاعات، محصولات و یا خدمات خود را به مشتریان ارائه دهند.
بازارگاه های الکترونیکی به خصوص در حوزه حمل ونقل، صاحبان کالا، رانندگان و شرکت های حمل ونقل را در فضای مجازی گرد هم می آورد و انجام کسب و کار از طریق اینترنت را در این بخش مهیا می کند.
این مجموعه های نوآورانه، امسال در سومین نمایشگاه بین المللی حمل ونقل کشور – که بیست و پنجم تا بیست و هفتم آذرماه در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار شد - حضوری قابل توجه داشتند.
«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی دیروز (یکشنبه) از غرفه این استارتاپ ها در جریان آخرین رویدادهای مرتبط با این بخش قرار گرفت و مدیران این استارتاپ ها، اقدامات انجام شده در زمینه سامانه های هوشمند فعال در زمینه حمل و نقل را برای وزیر راه تشریح کردند.
تولید دوربین های کنترل سرعت با استفاده از توان داخلی
«حسین بذرافشان» مدیر عامل شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی ( ره) در ارتباط با دوربین های کنترل سرعت گفت: عملیات نصب یک هزار و 879 دستگاه دوربین کنترل سرعت در محورهای شریانی کشور در مراحل پایانی قرار گرفته است که نصب این دوربین ها، میزان تخلفات و حوادث جاده ای را در محورهای برون شهری کاهش می دهد.
وی اظهار امیدواری کرد: عملیات اجرایی نصب 2 هزار دستگاه دوربین دیگر از سال آینده در محورهای شریانی کشور آغاز می شود.
بذرافشان بیان کرد: تولید و نصب دوربین‌های کنترل سرعت با استفاده از توانمندی های 20 شرکت دانش بنیان در کشور عملی شده است؛ البته بعضی از قطعات این دوربین ها از خارج تامین می شود.
وی اظهار خرسندی کرد که تحریم‌ها و محدودیت های بین المللی هیچگونه تاثیری در فعالیت این شرکت نداشته است.
مدیر عامل شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران ارزش سرمایه گذاری برای نصب یک هزار و 879 دوربین کنترل سرعت را حدود 535 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: قرارداد نصب 2 هزار دوربین دیگر با سازمان راهداری در قالب قرارداد ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOT) خواهد بود که ارزش سرمایه این عملیات معادل یک هزار میلیارد تومان است.
به گفته بذرافشان، این 2 هزار دوربین کنترل سرعت قرار است در 34 هزار کیلومتر از محورهای کشور نصب شود.
عضویت 20 هزار راننده در پایانه آنلاین حمل و نقل بار
«علی اکبر کرمی »مدیرعامل پایانه آنلاین سراسری حمل و نقل نیز در بازدید وزیر راه و شهرسازی از این بازارگاه هوشمند الکترونیکی گفت: به طور متوسط روزانه 200 محموله بار از طریق این سامانه در سطح کشور حمل می‌شود و این سامانه در نظر دارد در یک برنامه میان مدت، این تعداد را به روزانه 2 هزار و500 محموله برساند.
وی اظهارداشت: «دریافت بار در مسیر رفت و برگشت»، «دریافت بار به صورت مستقیم و بدون واسطه» و همچنین «پرداخت شفاف کرایه به رانندگان»، از مهمترین اولویت‌های این پایانه آنلاین سراسری حمل و نقل در کشور به شمار می آید.
کرمی گفت: پایانه آنلاین سراسری حمل و نقل پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، کار خود را آغاز کرد و تاکنون 20 هزار راننده خودروهای سبک و سنگین کشور برای دریافت بار در مسیرهای مختلف در این سامانه الکترونیکی ثبت نام کرده است.
کرمی اظهار داشت: این سامانه برای هر شرکت حمل و نقل در کشور صفحه مستقلی را ایجاد کرده است تا شرکت‌های حمل و نقل کالا در کشور بتوانند با مراجعه به آن، نسبت به تامین بار مورد نیاز برای رانندگان اقدام کنند.
کاهش هزینه های حمل کالا ، اختصاص خودرو مناسب برای حمل بار و پیگیری آنلاین مراحل بارگیری کالا از مبدا تا تخلیه، از مهمترین دستاوردهای سامانه های هوشمند و بازار گاه های الکترونیکی در صنعت حمل ونقل است.
در بازدید وزیر راه وشهرسازی از غرفه شرکت خدمات فنی مهندسی عمران اریکه «امیر حسین صادقی» مدیرعامل این شرکت گفت: تاکنون این شرکت در زیرساخت های حمل ونقل کشور پروژه های زیادی را تکمیل کرده است.
به گفته وی، اجرای بخشی از خط 6 مترو تهران و ایستگاه های آن و همچنین احداث ساختمان های پلیس راهور ناجا بخشی از این پروژه ها است.
صادقی بیان کرد: انجام عملیات حفاری 400 متر از تونل اصلی خط 6 مترو تهران و طراحی ساختمان های هوشمند با کنترل وسایل الکترونیکی و سیستم های تهویه و ساخت مجتمع های مسکونی از مهمترین وظایف این شرکت در حوزه پروژه های عمرانی است.
صنعت حمل و نقل ایران یک صنعت بسیار بزرگی است و با ورود بازارگاه های الکترونیکی و سامانه های هوشمند و پایانه های آنلاین به این صنعت، شاهد تحولاتی بزرگ در شفافیت سازی صنعت حمل و نقل کشور خواهیم بود.
سومین نمایشگاه بین المللی حمل‌ و نقل و صنایع وابسته (Iran Trans Expo 2018) با حضور بیش از 200 شرکت داخلی و خارجی در شبستان اصلی مصلای امام خمینی (ره) از دیروز آغاز به کار کرد و به مدت سه روز ادامه دارد.
در این نمایشگاه آخرین دستاوردها و توانمندی های علمی و اجرایی شرکت های مرتبط با صنعت حمل و نقل معرفی شد؛ آشنایی بیشتر کارشناسان و مدیران کشور با فناوری‌ های روز صنعت حمل‌ و‌ نقل، راهسازی و راهداری از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه عنوان شده است.
این نمایشگاه شامل بخش‌های مختلفی از صنایع و حوزه‌های مرتبط با حمل‌ و نقل زمینی (راه‌ آهن و جاده‌ای)، دریایی، هوایی و عملیات حمل‌ و‌ نقل، راهسازی، راهداری و صنایع وابسته و برخی از ناوگان اتوبوسرانی ، ناوگان باری و قطار است.
بیش از 200 شرکت فعال و معتبر در حوزه‌ های حمل‌ و‌ نقل، خودروهای سبک و سنگین، حمل‌ و‌ نقل هوشمند، راهسازی، قیر و آسفالت، مجلات، پیمانکاران، مهندسین مشاور، تجهیزات ایمنی راه‌ها، نشریات و استارتاپ‌های حوزه حمل‌ و‌ نقل در سومین نمایشگاه بین‌ المللی حمل‌ و نقل و صنایع وابسته مشارکت دارند.
سومین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل و صنایع وابسته تا بیست و هفتم آذر از ساعت 10 تا 18 در شبستان اصلی مصلای بزرگ امام خمینی(ره) تهران آماده بازدید کارشناسان و دست اندرکاران صنعت حمل و نقل کشور است.

منبع: ایرنا

معاون عمرانی وزارت کشور گفت: بیش از 50 درصد ناوگان اتوبوسرانی درون شهری فرسوده است و باید یک حرکت جدی در این عرصه انجام شود.

مهدی جمالی نژاد، معاون عمرانی وزارت کشور در حاشیه روز ملی حمل و نقل در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برنامه‌های زیادی را برای شهرها در قالب بازآفرینی شهری و حمل و نقل عمومی و ارتقای آن در دستور کار داریم، گفت: سیاست کلان وزارت کشور و سازمان شهرداری ها انسان‌محور کردن شهرها و پیاده راه کردن هسته‌های مرکزی شهر است خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی در این عرصه آغاز شده است.

وی ادامه داد: در حوزه بازآفرینی شهر خدماتی ارائه شده است در حوزه حمل و نقل نیز اقدامات خوبی در دست انجام است اما بیش از 50 درصد ناوگان اتوبوسرانی درون شهری فرسوده است و باید یک حرکت جدی در این عرصه انجام شود. سازمان شهرداری‌ها با توجه به دغدغه‌ای که در این خصوص دارد اخیراً در زمینه نوسازی این ناوگان اقدامات مناسبی را انجام داده است و تلاش شده اتوبوس‌های فرسوده فعلی را به ناوگان برگردانده و اتوبوس‌های جدید را وارد ناوگان کنیم و انشالله پیگیری می‌کنیم تا از طریق تبصره 17 این اتوبوس های جدید را خریداری کرده و ناوگان اتوبوسرانی کشور را نوسازی کنیم و به نوعی بتوانیم ناوگان اتوبوسرانی پویا و بانشاطی داشته باشیم.

معاون عمرانی وزارت کشور در خصوص نوسازی ناوگان تاکسیرانی نیز گفت: اقداماتی در اتحادیه و سازمان نوسازی در حال انجام است. اخیرا نیز ملزوماتی در حوزه لاستیک‌ها رانندگان تاکسی نیاز داشتند که در حال کمک به آنها هستیم. همچنین 2200 میلیارد تومان توسط مجلس مصوب شده و امیدواریم شورای نگهبان در خصوص آن نظر داده و بتوانیم مشکل بیمه رانندگان تاکسی را نیز از این طریق برطرف کنیم.

جمالی‌نژاد در خصوص حمل و نقل ریلی نیز گفت: 9 کلانشهر در این خصوص فعالیت می کنند و در حال حاضر چیزی در حدود 295 کیلومتر خطوط ریلی درون شهری در دست بهره‌برداری داریم و حدود 193 ایستگاه در حال بهره‌برداری است و قطعاً ارتقاء پیدا خواهد کرد.

جمالی‌نژاد با اشاره به تعداد واگن های در حال بهره‌برداری گفت: خوشبختانه شرکت‌های داخلی نیز در حال ساخت واگن و پیگیری رفع مشکل ما هستند.برای حدود 2 هزار واگن  قراردادهای لازم بسته شده است.

وی ادامه داد: تمام تلاش ما این است بتوانیم شهرهایمان را به شهر آرام و سبز تبدیل کنیم، شهری که در آن تردد خودرهای شخصی کاهش یافته و برای این منظور به همکاری همه شهروندان نیازمندیم. بحث کم شدن ترافیک و آلودگی هوا برعهده یک دستگاه نیست بلکه همه باید به صورت هم‌افزا عمل کرده و قطعا همشهریان نیز در این زمینه نقش مهمی خواهند داشت.

وی در خصوص افزایش وام‌ها برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: یکی از دغدغه‌های ما همین افزایش وام‌ها است و خوشبختانه در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده است و تمام تلاش ما این است که در قالب تسهیلات و اوراق مشارکت این ناوگان را تجهیز کنیم. در برخی از شهرهای کشور نیز خطوط بی‌آر‌تی را از طریق اوراق مشارکت تجهیز کرده‌ایم و تلاشمان این است که بستر را آماده کرده و پشتیبانی لازم را از این افراد داشته باشیم و شرایطی را ایجاد کینم که افراد تشویق و ترغیب شده تا برای نوسازی ناوگان اقدام کنند. در حال حاضر چندین شهر هستند که از طریق اوراق مشارکت اقدامات لازم برای نوسازی ناوگان صورت گرفته اما در سال آینده قطعاً اقدامات گسترده‌تری انجام خواهیم داد.

وی در خصوص تاکسی ها و کامیون ها نیز گفت: کامیون ها و اتوبوس‌های بین‌شهری در حوزه وزارت راه و شهرسازی است اما در خصوص تاکسی‌های درون شهری با توجه به اینکه متاسفانه خیلی از تجهیزات و لوازم گران شده شرایط را برای رانندگان سخت کرده است اتحایه تاکسیرانی و سازمان شهرداری ها تلاش کرده یکسری از این تجهیزات را به قیمت مناسب تهیه کرده و در اختیار آنها قرار دهد. خوشبختانه در حال حاضر نیز 150 هزار حلقه لاستیک تحویل داده شده است و در حال پیگیری هستیم تا نوسازی ناوگان انجام شود.

وی ادامه داد: سیاست کلان وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها، حمل و نقل عمومی و کم شدن استفاده از خودروهای شخصی است. یقیناً تمام تمهیدات در این خصوص اندیشیده خواهد شد. البته در سال اخیر کمی این روند کند شده اما امیدواریم در سال آینده این اقدامات سرعت بیشتری بگیرد. در خصوص ناوگان اتوبوسرانی درون شهری نیز قراردادهایی در حال پیگیری است و امیدواریم در آینده خبرهای خوبی در این زمینه داشته باشیم.

منبع: ایلنا

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه‌ای تدوین شده تا به سرعت به سمت داخلی‌سازی قطعات خودرو حرکت کنیم.

رضا رحمانی در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت صنعت قطعه سازی خودرو گفت: جلسه امروز به این موضوع اختصاص داشت و گزارشی از وضعیت موجود این صنعت و راهکارها و تدابیری که باید اتخاذ شود ارایه شد.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌های خوب تولید در ماه‌های گذشته افت تولید داشتیم اما چند هفته‌ای است که این روند بهبود یافته و میزان تولید در حال افزایش است.

وی با اشاره به تعهدات خودروسازان و پیش فروش هایی که از گذشته و سال قبل انجام شده گفت: لازمه عمل به این تعهدات این است که تولید بیشتر شود.

وزیر صنعت افزود: خودروهایی که تولید بیشتری دارد، بیش از ۸۰ درصد داخلی سازی شده با این حال در برخی موارد ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزبری داریم که برای آنها باید به سرعت به سمت داخلی‌سازی حرکت کنیم.

وی افزود: در این جلسه قرار شد قطعاتی که وارد می شود به سرعت در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد .

وی گفت: باید وابستگی خود را به قطعات خارجی کمتر کنیم تا هم قیمت تمام شده کاهش یابد و هم از توانمندی های داخلی استفاده بیشتر شود.

وی افزود: برای زنجیره قطعه سازی که در اکثر استان‌ها وجود دارد و فرصت اشتغال زایی خوبی وجود دارد تمهیداتی اندیشیده شد تا مشکلی در آینده نداشته باشیم.

منبع: ایلنا

صفحه 1 از 3528

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395