عصراقتصاد:رییس جمهوری با استعفای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و محمد شریعمتداری وزیر صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد.
روز شنبه ۲۷مهرماه عباس آخوندی از وزارت راه و شهرسازی و محمد شریعتمداری از وزارت صنعت و معدن تجارت ،استعفای خود را به رییس جمهور تقدیم کردند.
به گزارش خبرنگار ما استعفای آخوندی به تاریخ ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۷ تنظیم شده، اما بعد از گذشت ۴۸ روز به رییس جمهور تسلیم شده است.
آخوندی در استعفای خود ناهماهنگی در اجرای طرح بازسازی بافت فرسوده وعدم همسویی با سیاست های دولت در تبعیت از اقتصاد بازار را دلیل استعفای خود عنوان کرده است و پیش بینی می شود که مسئولیت جدیدی در دولت نخواهد داشت و راهی دانشگاه تهران خواهد شد
اما ظاهرا استعفای محمد شریعتمداری از وزارت صمت ، آمادگی برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، که امروز هم سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی طی خبری که از روابط عمومی این سازمان مخابره شد، به استقبال این انتصاب احتمالی رفته است.
براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت حسن روحانی ضمن پذیرش استعفای هر دو وزیر، محمد اسلامی و رضا رحمانی را به عنوان سرپرست وزارتخانه های راه و شهر سازی و صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.
متن نامه های ۴گانه رییس جمهور به شرح ذیل است:
رئیس‌ جمهور در نامه ای ضمن پذیرش استعفای دکتر عباس آخوندی از سمت وزارت راه و شهرسازی، از تلاش های وی در طول دوران تصدی وزارتخانه مزبور قدردانی کرد.
متن نامه حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر عباس آخوندی
بدین وسیله ضمن قبول استعفای جنا‌ب‌عالی از سمت وزیر راه و شهرسازی، از تلاش‌های مستمر شما در طول مدت تصدی وزارتخانه مزبور تشکر و قدردانی می‌نمایم.
حسن روحانی- رئیس جمهوری اسلامی ایران

رئیس جمهور در حکمی مهندس محمد اسلامی را به عنوان سرپرست «وزارت راه و شهرسازی» منصوب کرد.
متن حکم حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای مهندس محمد اسلامی
با عنایت به استعفای جناب آقای دکتر عباس آخوندی، بر اساس اصل ۱۳۵ قانون اساسی و نظر به مراتب تعهد و سوابق علمی و مدیریتی جناب‌عالی، به موجب این حکم شما را به سرپرستی «وزارت راه و شهرسازی» منصوب می‌نمایم.
امید است با عنایات الهی و همکاری کلیه کارکنان آن وزارت، در خدمت به ملت شریف ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی، با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.
حسن روحانی- رئیس جمهوری اسلامی ایران
محمد اسلامی تا قبل از انتصاب به عنوان سرپرست وزارت راه و شهرسازی ، استاندار مازندران بود.

رئیس‌ جمهور در نامه ای ضمن پذیرش استعفای محمد شریعتمداری از سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت، از زحمات خالصانه و خدمات بی شائبه وی در طول دوران تصدی وزارتخانه مزبور تشکر و قدردانی کرد.
متن نامه حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای محمد شریعتمداری
بدین وسیله ضمن قبول استعفای جنا‌ب‌عالی از سمت وزیر صنعت، معدن و تجارت، از زحمات خالصانه و خدمات بی شائبه آنجناب در طول مدت تصدی وزارتخانه مزبور تشکر و قدردانی می‌نمایم.
امید است همچنان برای تداوم خدمت در دولت تدبیر و امید مهیا و موفق باشید.
حسن روحانی- رئیس جمهوری اسلامی ایران
رئیس جمهور در حکمی دکتر رضا رحمانی را به عنوان سرپرست «وزارت صنعت، معدن و تجارت» منصوب کرد.
متن حکم حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر رضا رحمانی
با عنایت به استغفای جناب آقای محمد شریعتمداری، بر اساس اصل ۱۳۵ قانون اساسی و نظر به مراتب تعهد و سوابق علمی و مدیریتی جناب‌عالی، به موجب این حکم شما را به سرپرستی «وزارت صنعت، معدن و تجارت» منصوب می‌نمایم.
امید است با عنایات الهی و همکاری کلیه کارکنان آن وزارت، در خدمت به ملت شریف ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی، با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.
حسن روحانی- رئیس جمهوری اسلامی ایران
رضا رحمانی قبل از این قایم مقام نعمت زاده و شریعتمدار در وزارت صنعت و معدن و تجارت بود.

 

 

 

 

آمار جدید نشان داد صادرات آلمان به ایران از زمان خروج آمریکا از برجام، افت کرده است.

به نقل از رویترز، آمار انجمن بانک‌های آلمان نشان داد صادرات آلمان به ایران طی هشت ماه نخست سال میلادی جاری چهار درصد افت کرد و به ۱.۸ میلیارد یورو رسید.

تهدید تحریم‌های آمریکا، مانع از فعالیت‌های فاینانس صادرات از سوی بانک‌ها شده است. اقدام دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای با ایران و وضع مجدد تحریم‌ها علیه تهران، باعث نگرانی در اروپا شده است.

سایر امضاکنندگان این توافق شامل آلمان، فرانسه و انگلیس خواهان حفظ برجام شده‌اند اما صادرکنندگان بزرگ اروپایی که خواهان گسترش فعالیت در ایران بودند، از این تصمیم متاثر شده‌اند. آلمان بزرگترین صادرکننده غرب به ایران بود.

اما با وجود تلاش‌های دولت‌های اروپایی برای کمک به شرکت‌های این منطقه برای ادامه فعالیت در ایران، بانک‌ها و صادرکنندگان اروپایی جانب احتیاط را برگزیده‌اند.

هولگر بینگمان، مدیر انجمن صادرکنندگان آلمان هفته گذشته اظهار کرد کاهش حجم صادرات به ایران شروع یک روند نزولی است.

اتحادیه اروپا قصد دارد یک مکانیسم ویژه چندمنظوره را ایجاد کند تا تجارت با ایران امکان‌پذیر شده و این بلوک از قوانین فراسرزمینی آمریکا اجتناب کند.

طبق برآورد انجمن اتاق‌های صنعت و بازرگانی آلمان (DIHK)، اتحادیه اروپا کالاهایی به ارزش بیش از شش میلیارد یورو (هفت میلیارد دلار) در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ به ایران صادر کرده و کالاهایی به ارزش ۴.۵ میلیارد یورو در همین مدت از ایران وارد کرده است.

منبع: ایسنا

طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی و آخرین وضعیت وصول درآمدهای نفتی پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال جاری و طرح‌های توسعه نفت با حضور وزیر نفت روز سه‌شنبه در‌ کمیسیون برنامه بودجه بررسی خواهد شد.

فردا یکشنبه عملکرد ۶ ماهه منابع و مصارف قانون بودجه سال۱۳۹۷ در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برسی خواهد شد.

رسیدگی به طرح الحاق یک ماده به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و رسیدگی به طرح لغو احکام و مجوزهای ناظر به استثنای وزارتخانه‌ها، موسسات و سازمان‌های مستلزم ذکر یا تصریح نام از شمول قوانین و مقررات عمومی هم در دستور کار روز یکشنبه این کمیسیون قرار دارد.

طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی و آخرین وضعیت وصول درآمدهای نفتی پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال جاری و طرح‌های توسعه نفت با حضور وزیر نفت روز سه‌شنبه در کمیسیون برنامه بودجه بررسی خواهد شد.

منبع: ایلنا

بورس تهران اولین روز کاری هفته را با رشد قیمت سهام شروع کرد. در این بازار بار دیگر صف‌های فروش در خودرویی‌ها به صف‌های خرید بدل شد. اخبار مربوط به اقتصاد کلان در کشور بیش از گذشته جو بازار سهام را در دست گرفته و بازار را هیجانی کرده است.

 در این روزها اقتصاد کلان روی جو عمومی بازار سهام به شدت تاثیرگذار است. تصمیمات کلان اقتصادی در کنار موضوعات مربوط به تحریم‌ها و سیاست‌های خارجه مستقیما بر تصمیم سهامداران برای خرید و فروش تاثیر می‌گذارد. از طرفی عملکرد بازارگردانان رسمی و غیررسمی برخی از شرکت‌ها این روزها زیر ذره‌بین رفته و در برخی از مواقع شاهد عرضه‌ها و خریدهای شبهه‌برانگیزی از طرف برخی حقوقی‌ها بودیم.

امروز در حالی شاخص کل بورس با رشد فزاینده روبرو می‌شود که در هفته گذشته قیمت‌ها روند کاهشی به خود گرفته بود. می‌توان گفت در چند ماه اخیر در معاملات بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران مبانی بررسی های بنیادی در شرکت‌های برای خرید و فروش سهام آن‌ها چندان معنی دار نبود، چراکه نوسان قیمت‌ها و رکوردشکنی‌ها بیشتر به علت کلیت اقتصاد از جمله نرخ ارز بود که فرمان بازار سهام را در دست گرفته بود.

امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران توانست ۵۶۴۶ واحد رشد کند و به تراز ۱۸۸ هزار و ۵۷۵ واحدی برسد. شاخص کل هم‌وزن نیز با ۶۷۵ واحد رشد، رقم ۲۹ هزار و ۶۵۹ واحدی را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور نیز ۶۱۸۳ واحد رشد کرد و رقم ۲۶۲۱ واحدی را تجربه کرد. شاخص بازار اول و بازار دوم به ترتیب ۴۵۶۷ و ۹۲۵۶ واحد رشد کرد.

فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی پارس و ملی صنایع مس ایران هر یک به ترتیب ۳۶۹، ۳۱۰ و ۲۸۴ واحد در افزایش شاخص‌های بورس تاثیر مثبت داشتند، اما لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی، فولاد خراسان و صنعتی بهشهر هر یک به ترتیب ۴۱، ۱۶ و ۱۱ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار داشتند.

فلزی‌ها امروز توانستند بار دیگر رشد قیمت را تجربه کنند. بسیاری از نمادهای این گروه بیش از چهار درصد افزایش قیمت را تجربه کردند و برخی از نمادها نیز شاهد صف خرید بودند. در گروه فرآورده‌های نفتی، کوک و سوخت هسته‌ای بسیاری از سهم‌ها روند رو به رشد را تجربه کردند و بار دیگر شاهد صف خرید بودند.

خودرویی‌ها نیز همگام با جو کلی بازار رشد کردند و بسیاری تا نزدیک مرز پنج درصد افزایش قیمت داشتند. صف خرید در بسیاری از سهم‌های این گروه دیده می‌شد. این در حالی است که در تعدادی از روزها در هفته های پیش سهم های خودرویی شاهد صف های فورش بود.

ارزش کل معاملات بورس تهران امروز به رقم ۹۲۰ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲.۶ میلیارد سهم و اوراق مالی طی ۱۶۳ هزار و ۱۰۸ نوبت دادوستد بود.

آیفکس نیز امروز رشد ۶۸.۵۹ واحدی را تجربه کرد و به رقم ۲۰۸۹ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران عدد ۸۳۴ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات عدد ۱.۱ میلیارد سهم و اوراق مالی را پشت سر گذاشت.

منبع: ایسنا

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در صورتی که آموزش‌های خانواده و مدرسه با یکدیگر همسو نباشد در مسیر تربیت شکاف ایجاد شده و دانش آموزان به محیط سوم گرایش پیدا می‌کنند گفت: گرایش دانش آموزان به محیط سوم به نفع یکی از این دو نهاد نخواهد بود چراکه مدیریت این محیط به ویژه بر اثر تغییرات فضای مجازی در سال‌های اخیر دشوار است.

سید محمد بطحایی در مراسم آغاز هفته پیوند اولیاء مربیان نسبت به استفاده از کتاب های کمک آموزشی به ویژه در سال‌های دبستان هشدار داد و گفت که سم مهلک در دوران ابتدایی، کتاب‌های کمک آموزشی هستند.
وی در ادامه افزود: تمرین‌ها و تکالیف دانش آموزان از رونویسی باید تبدیل به مهارت محوری شود؛ آنها باید زندگی کردن را تمرین کنند و به انجمن اولیاء مربیان باید کمک کرد تا این جریان در مسیر درست حرکت کند.

وی با اشاره به این‌که هفته پیوند اولیاء و مربیان فرصت و زمینه‌ مناسبی برای اهمیت ارتباط بین خانواده و مدرسه است، گفت: اگر خانه و مدرسه با هم همسو باشند اتفاقات بهتری می‌افتد، چرا که اولین صدمه‌ای که در مسیر تربیت دانش‌آموزان وارد می‌شود، غیرهمسویی یا اصطکاک ارزشهاست.

بطحائی با بیان این‌که اگر ارزش‌های خانواده و مدرسه یکسان باشد تربیت با سرعت و اثربخشی بالایی انجام می‌شود، اظهار کرد: این به آن معناست آنچه که در مدرسه مورد تشویق قرار می‌گیرد در خانه نیز مورد تشویق قرار گیرد. محیط خانه و مدرسه باید ارزشها و اهداف مشترکی داشته باشد، چرا که در غیر این صورت در مسیر تربیت اصطکاک ایجاد شده و دانش‌آموزان به سمت محیط سوم گرایش پیدا می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه تصریح کرد: غیرهمسویی نهاد خانه و مدرسه به نفع یکی از این دو نهاد نخواهد بود و مدیریت محیط سوم به ویژه با تغییرات فضای مجازی در سال‌های اخیر دشوار است.

بطحائی ادامه داد: نمی‌خواهم روی آوردن به محیط سوم یعنی گروه دوستان و برخی ظرفیت‌های آن را نفی کنم اما باید بگویم این سهم نسبت به گذشته افزایش یافته و با توجه به گسترش فضای مجازی که البته درون آن ظرفیت‌ها و توانایی‌هایی وجود دارد، گرایش دانش‌آموزان نسبت به این فضا خطرناک‌تر است.

وی با بیان این‌که امروزه والدین نمی‌دانند فرزندشان در فضای مجازی با چه گروهی تعامل دارد و چه مسائلی را می‌آموزد، تصریح کرد: با این وجود فضای مجازی در یادآوری دانش‌آموزان سهم بسزایی دارد. نباید فراموش کرد که معلمان و خانواده‌ها شرکای تربیتی دانش‌آموزان هستند و موضوع شرکایی آنها تربیت دانش‌آموزان است. اگر این دو گفت‌وگوی اثربخش نداشته باشند تلاش‌ها یکدیگر را خنثی می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این‌که در مسیر همگرایی خانواده و مدرسه با موانعی روبه‌رو هستیم که از جمله وظایف انجمن‌های اولیاء و مربیان از بین بردن این موانع است، توضیح داد: در مقابل خانواده‌ها، مدارس هم دارای موانعی هستند به طوری که گاهی حضور خانواده‌ها در مدرسه را نوعی مزاحمت تلقی می‌کند تا زمانی که نگاه این دو شریک این چنین باشد اتفاق مثبتی در حوزه انجمن اولیاء و مربیان نمی‌افتد.

وی با بیان این‌که یکی از مشکلات ما در آموزش و پرورش تمرکز شدید در برنامه درسی است، تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌ها همواره از بالا ابلاغ می‌شود که این یکی از مشکلات آموزش و پرورش است. اگرچه موفقیت‌هایی به دست آوردیم اما با این وجود انجمن اولیاء و مربیان مدرسه باید محور اصلی برنامه‌ریزی و تعامل با یکدیگر باشند.

بطحائی در ادامه به کارکرد تلویزیون تعاملی سینا اشاره کرد و گفت: این تلویزیون تعاملی بستری مناسب برای ایجاد تعامل و فضای گفتمانی میان مدرسه و خانواده‌ها است. خانواده و مدرسه به عنوان دو رکن اصلی باید تقویت شوند و هر عاملی که باعث تضعیف این دو نهاد شود به ضرر دانش‌آموز است.

وزیر آموزش و پرورش ضمن هشدار درباره این‌که نشانه‌های خطر تربیتی دانش‌آموزان را احاطه کرده است، تصریح کرد: دانش‌آموزان دچار آسیب آزمون‌ها و کتاب‌های کمک‌ آموزشی شده‌اند در حالی که کتاب‌های آموزشی به ویژه برای مقطع دبستان سم مهلکی هستند، اما تبلیغات به گونه‌ای است که گویا با این موضوع لجبازی می‌کنند.

بطحائی در پایان تاکید کرد: تعلیم و تربیت در کشور به انحراف کشیده شده و اصلاح آن صرفا از یک وزیر و معاون و مدیرکل بر نمی‌آید.

منبع: ایسنا

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کاهش خروج غیرقانونی کالاهای اساسی که در ماه‌های گذشته ناشی از نوسانات ارزی شتاب بالایی گرفته بود، خبر داد.

طی ماه‌های گذشته و در پی نوسانات نرخ ارز خروج رسمی و غیررسمی کالاهای اساسی در کشور در قالب صادرات یا قاچاق با افزایش قابل توجهی مواجه شده بود که بعضا بازار داخلی را با کمبود مقطعی و افزایش قیمت غیرمنطقی مواجه کرده بود.

علی مویدی خرم‌آبادی - رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: با توجه به این‌که کالاهای اساسی همیشه در کشور با یارانه و نرخ متفاوت از بازار، تامین می‌شود همواره شاهد خروج غیرقانونی آنها بوده‌ایم که البته نوسانات ارزی این وضعیت را شدت بخشید، اما با تمهیدات اندیشیده شده، جلسات برگزار شده و تفاهم‌های صورت گرفته، شدت و سرعت خروج کالاهای اساسی از کشور کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: در جلسه اخیری که در وزارت کشور با حضور استانداران و فرمانداران مرزی برگزار شد، راهکارها و تمهیدات مختلفی اندیشیده شد و شاهد روند کاهشی در خروج کالاهای اساسی بودیم که به عنوان مثال می‌توان به قاچاق دام زنده اشاره کرد که از آن جلوگیری کردیم.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: یکی‌ از مبادی خروج‌ کالاهای اساسی از کشور مناطق آزادی مانند اروند در خوزستان بودند که به عنوان مثال کالاهایی مانند برنج، شکر، گوشت، مرغ و غیره از آن‌ها خارج می‌شد، اما با همکاری مناطق آزاد و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان آنها حساسیت نسبت به خروج کالاهای اساسی از این مناطق و دیگر مبادی خروجی کشور افزایش پیدا کرده است و شاهد به حداقل رسیدن خروج کالاهای اساسی از کشور هستیم.

مویدی خرم‌آبادی با بیان این‌که خروج کالاهای اساسی حتی به صورت حداقلی از کشور نیز برای ما مهم است و باید به صفر برسد، تاکید کرد: سازوکارهای جدیدی با حضور استانداران مختلف اندیشیده‌ایم تا با ایجاد وحدت نظر مناسب از خروج کالاهای اساسی جلوگیری کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌خواهید از خروج کالاهای اساسی جلوگیری کنید و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز چه برنامه‌ای برای رسیدن به این هدف دارد، ادامه داد: در وهله‌ی اول در ایجاد مقرراتی که از خروج کالاهای اساسی جلوگیری کند، تلاش می‌کنیم و در مرحله‌ی بعدی ارتقاء سطح سامانه‌ها پیش‌بینی شده است که بتواند مسیر انحراف کالاهای اساسی را به صورت شفاف نشان دهد.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه عدد و رقم دقیقی در زمینه‌ی میزان خروج کالاهای اساسی از کشور وجود ندارد، گفت: دستورالعمل، بخشنامه و آیین‌نامه‌های مختلفی در این راستا تدوین کرده و با برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف همه پرسنل دستگاه‌های متولی را نسبت به چگونگی جلوگیری از خروج کالای اساسی آشنا کرده‌ایم و با تاکید رییس‌جمهوری در این زمینه شاهد روند کاهشی در این زمینه هستیم.

منبع: ایسنا

لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور معاون حقوقی رئیس جمهور و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بررسی شد.

هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز شنبه ۲۸ مهر ماه به ریاست دکتر محسن رضایی و با حضور اعضا تشکیل شد.

در جلسه امروز هیأت عالی نظارت که معاون حقوقی رئیس جمهور و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز حضور داشتند بررسی انطباق و عدم مغایرت لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم در دستور کار قرار گرفت.

در این نشست گزارش کمیسیون "نظارت" و "کمیسیون سیاسی ، دفاعی" مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تطبیق لایحه مذکور با سیاست‌های کلی نظام مطرح گردید و ادامه بررسی به جلسه آتی هیأت عالی موکول گردید.

منبع: ایسنا

 

فرمانده ارتش پاکستان در گفت‌وگوی تلفنی با سرلشکر باقری، اقدامات صورت‌گرفته جهت تعقیب و دستگیری تروریست‌های رباینده مرزبانان ایرانی را توضیح داد.

سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عصر روز گذشته در تماس تلفنی با ارتشبد قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان به موضوع ربایش تعدادی از مرزبانان کشورمان در مرز میرجاوه توسط گروهک تروریستی و انتقال به درون خاک پاکستان اشاره کرد و گفت: بر مبنای توافقات فی‌مابین نیروهای مسلح دو کشور برای تأمین امنیت مرزهای مشترک انتظار داریم که نیروهای مسلح پاکستان با اتخاذ تمهیدات لازم نسبت به آزادسازی سریع‌تر سربازان و مرزبانان ربوده‌شده اهتمام نمایند.

در این مذاکره تلفنی ارتشبد باجوا ضمن اظهار تأسف از این حادثه و توضیح اقدامات ارتش پاکستان جهت تعقیب و دستگیری تروریست‌های مذکور ابراز امیدواری کرد که اقدامات نیروهای نظامی و امنیتی پاکستان به دستگیری هرچه سریع‌تر تروریست‌ها و آزادسازی مرزبانان ربوده‌شده منجر گردد.

در ادامه سرلشکر باقری بر ضرورت حضور و استقرار هرچه بیشتر نیروهای نظامی و مرزبانی پاکستان در مرزهای مشترک با جمهوری اسلامی ایران برای تحکیم و تثبیت امنیت در این مناطق و ممانعت از تحرکات اشرار و تروریست‌ها تأکید کرد

منبع: ایسنا

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه پروژه‌های خودرو محور شهری به دلیل افزایش روزافزون خودروها و ثبات قیمت سوخت در طولانی مدت اثر ندارد، گفت: لازم است سرمایه‌گذاری‌ها به سمت حوزه‌های حمل و نقل عمومی حرکت کند.

محسن هاشمی در مراسم افتتاحیه نیمه شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی و تقاطع‌های چهارگانه مسیر حد فاصل تقاطع بزرگراه شهید بابایی تا تقاطع بلوار ارتش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پروژه‌ها در سطح تهران چند نوع هستند گفت: برخی پروژه‌ها مربوط به ساختمان‌ها هستند؛ همچنمین پروژه‌هایی داریم که به آب و فاضلاب و آب‌های سطحی مربوط می‌شود. به علاوه پروژه‌هایی داریم که در حوزه حمل و نقل عمومی شهر هستند و متروها از مصادیق این پروژه‌ها هستند.

محسن هاشمی با اشاره به پروژه‌های خودرومحور بیان کرد: ارزش مجموع پروژه‌های شهرداری که شروع شده است هشت هزار تا 12 میلیارد تومان برآورد می‌شود. البته ارزش اعتباری متروها در این آمار لحاظ نشده است.

وی با اشاره به پیشرفت بالای 50 درصدی پروژه‌های خودرومحور گفت: پروژه‌های مربوط به پل و رمپ از 20 تا 90 درصد پیشرفت داشتند که میانگین آن هم بالای 50 درصد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های خودمحور به دلیل افزایش روزافزون خودروها و ثبات قیمت سوخت در طولانی‌مدت اثر ندارد، گفت: لازم است سرمایه‌گذاری‌ها به سمت حمل  ونقل عمومی حرکت کند و مثلا به خط شش و هفت مترو اختصاص یابد. تعداد سفر در حمل و نقل عمومی باید افزایش یابد ما در حال حاضر بیش از 200 کیلومتر خط مترو داریم اما از آنجا که این خطوط تجهیز نشدند تعداد سفرها پایین است لازم است سفر روزانه در مترو به شش تا هفت میلیون عدد برسد.

هاشمی با اشاره به اینکه باید هر دو دقیقه یک قطار اعزام شود اظهار داشت: اگر هر کدام از خطوط مترو با ظرفیت کامل کار کنند باید روزانه یک میلیون سفر داشته باشند هنوز خط یک، دو و پنج با نصف ظرفیت کار می‌کنند و خطوط دیگر نیز با یک چهارم ظرفیت در حال فعالیت هستند. خط شش و هفت مترو هم کار نمی‌کند که برای تکمیل آنها به 25 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: در خط یک مترو اکنون هر چهار دقیقه یک بار قطار اعزام می‌شود و در زمان‌های پیک بعضا زمان اعزام به سه دقیقه می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه انتهای پروژه نیمه شمالی صیاد شیرازی کاملا ساخته شده است، گفت: فقط رمپ کناری این بزرگراه به دلیل مشکل استهلاکی هنوز ساخته نشده است همچنین در انتهای بلوار ارتش دو دور برگردان داریم که هنوز تکمیل نیستند.

منبع: ایلنا

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران منابع مالی بخش فنی و عمرانی با پروژه‌های نیمه تمام مطابقت ندارد و ما دست بخش خصوصی که تمایل به تامین مالی یا اجرای این پروژه‌ها را دارند، می‌فشاریم.

 ایرج معزی در مراسم افتتاحیه نیمه شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی و تقاطع چهارگانه مسیر حد فاصل تقاطع بزرگراه شهید بابایی تا بزرگراه ارتش با بیان اینکه حجم اعتبارات حوزه فنی و عمرانی شهرداری با میزان پروژه‌های نیمه‌تمام در شهر مطابقت ندارد اظهار داشت: بنابراین باید سیاست‌های بهتری در این راستا اتخاذ کنیم. ما با توجه به تقدم و تاخر پروژه‌ها سعی کردیم منابع مالی را بهتر تقسیم کنیم.

وی با اشاره به مشکلی که تامین اعتبارات در زمان‌بندی پروژه‌ها ایجاد می‌کند، گفت: در تیرماه در مراسم افتتاح این پروژه گفتند هر فصل یکسری پروژه عمرانی را افتتاح خواهیم کرد. پل تقاطع بلوار ارتش و بزرگراه امام علی(ع) فاز نخست تونل آرش، نوسازی پل کریمخان و دوربرگردان غیرهمسطح بزرگراه شهید مدرس ازجمله پروژه‌هایی بوده است که در چند سال اخیر به نتیجه رسیده است.

وی با اشاره به محدودیت‌های پروژه نیمه شمالی بزرگراه شهید صیاد شیرازی عنوان کرد: زمان ما برای این پروژه محدود بود. همچنین  مشکلاتی داشتیم که با همکاری سایر دستگاه‌ها برطرف شد. علاوه بر این نوسانات قیمت‌ها در زمینه تامین مصالح و تلاطم بازار نیز برای ما ایجاد مشکل کرد همچنین بارندگی‌های اخیر در مرحله نهایی خلل‌هایی ایجاد کرد اما توانستیم به قولی که داده بودیم عمل کنیم و این پروژه‌ها در ماه مهر افتتاح کنیم.

معزی با اشاره به اینکه برخی اقدامات در این پروژه همچنان ادامه خواهد داشت، گفت: در تقاطع خیابان صنایع و کنارگذرهای غربی پل به دلیل عبور دادن ترافیک در چند روز آینده فعالیت عمرانی خواهیم داشت. همچنین در برخی نقاط دیگر فعالیت‌های خود را تا حدودی ادامه خواهیم داد. ضمنا امکان دسترسی بلوار ارتش به بزرگراه امام علی(ع) از خواسته‌های مردم است که در مرحله بررسی قرار دارد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ادامه داد: همچنان دست بخش خصوصی که امکان اجرا و تامین مالی برای پروژه‌های نیمه تمام دارند می‌فشاریم، بزرگراه شهید شوشتری، ادامه بزرگراه شهید بروجردی، ادامه پروژه یادگار امام، اجرای پارکینگ در سطح شهر، افتتاح دوربرگردان جنوب به جنوب یادگار امام و چند پروژه دیگر ازجمله‌ پروژه‌هایی است که بخش خصوصی می‌تواند در آنها به ما کمک کند.

منبع: ایلنا

صفحه 1 از 3274

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395