شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 13:45

همانند یک ارتش آماده ایم

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت : هر زمان نظام تصمیم بگیرد، مانند یک ارتش آماده حرکت هستیم، هرچند که امیدواریم طرف مقابل سرعقل بیاید و کاری نکند که هم خودش را و هم دیگران را به درد سر بیندازد.

علی اکبر صالحی روز شنبه در حاشیه جلسه هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد توانایی های سازمان انرژی اتمی در صورت خروج آمریکا از برجام گفت: همانطور که رییس جمهور فرمودند از نظر فنی برای همه سناریوها آمادگی داریم.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: البته بارها گفتیم - امیدواریم هیچوقت این مسئله پیش نیاید و ضرورتی نباشد که ما تصمیمات فنی اتخاذ کنیم - به گونه ای آماده هستیم که طرف حیرت زده خواهد شد.
صالحی تاکید کرد: این یک مبالغه و یا یک شعار نیست، بنده هیچوقت حرفی را نمی زنم که به آن اعتماد نداشته باشم، برای اینکه در این موضوع اعتبار نظام جمهوری اسلامی و اعتبار سازمان انرژی اتمی مطرح است.
وی اضافه کرد : یکی از مواردی که قبلا برای آگاهی طرف مقابل اعلام کردیم توان ایران در بر گرداندن چهار روزه غنی سازی 20 درصد است. 
رییس سازمان انرژی اتمی افزود: موارد متعدد دیگری هم هست که ضرورت بیان آن در حال حاضر نیست و هر وقت نظام تصمیم بگیرد، ما مثل یک ارتش برای حرکت آماده ایم.
صالحی گفت: امیدواریم که طرف مقابل سر عقل بیاید و کاری نکند که هم خودش را و هم دیگران را به درد سر بیاندازد.
رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی درباره همکاری ایران در پروژه ایتر (راکتور آزمایشی بین المللی گداخت هسته ای) گفت: این موضوع در دستور کار است و ما تفاهم نامه را هم امضا کردیم، کارها را پیش بردیم اما این هم جزو بداخلاقی هایی است که آمریکایی ها انجام دادند.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما در پروژه مشابه ایتر که پروژه ای اروپایی است شرکت داریم اما در ایتر هم علی القاعده باید باشیم که در حال پیگیری هستیم.
صالحی با بیان اینکه ساخت بیمارستان هسته ای به خوبی در حال پیشرفت است گفت: بر روی زمین کار کردیم و بخش عمده طراحی ها هم انجام گرفته و امیدواریم در سال 97 کار عمده روی زمین آن انجام شود.
وی درباره زلزله بوشهر و امکان آسیب به نیروگاه بوشهر گفت: هیچ مشکلی ایجاد نشد و نیروگاه برای اتفاقات بالاتر از این ها طراحی شده است.
منبع: ایرنا

شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 13:43

کشف 1560 کیلوگرم مرفین در البرز

فرمانده انتظامی البرز اعلام کرد که با تلاش ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر محموله یکهزارو560 کیلوگرمی مرفین در این استان کشف شد.

سردار عباسعلی محمدیان روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در پی تعامل اطلاعاتی پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور و البرز یکی از عناصر اصلی تهیه و توزیع مواد مخدر که به طور گسترده در کشور فعالیت می کرد شناسایی شد. 
وی اضافه کرد: با رصدهای اطلاعاتی مشخص شد این فرد با همراهی یک نفر دیگر درصدد انتقال مواد مخدر با یک دستگاه تریلر از یکی از شهرهای شرقی کشور به استان های تهران و البرز است. 
محمدیان خاطرنشان کرد: بلافاصله موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت و ماموران محورهای مواصلاتی استان البرز را کنترل و خودروی مورد نظر با ٢ سرنشین شناسایی شد. 
وی گفت: از این خودرو ٩٦ بسته مواد مخدر مرفین به وزن 1560 کیلوگرم کشف و 2 سرنشین آن دستگیر شدند. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود از کشف ٢ هزارو ٥٠٠ کیلوگرم انواع مواد مخدر طی فروردین ماه سال جاری درالبرز خبر داد. 
محمدیان افزود: در این مدت نیز یک هزارو ٣٠٠ معتاد کارتن خواب جمع آوری، ٤٦ توزیع کننده مواد مخدر دستگیر و ٢٣ دستگاه خودرو از قاچاقچیان توقیف شد. 
فرمانده انتظامی استان البرز گفت: طرح مبارزه با مواد مخدر و پاکسازی نقاط آلوده از مهمترین برنامه های پلیس این استان در سال جاری است. 
سال گذشته حدود 7 تن مواد مخدر در البرز کشف و ضبط شد. 
منبع: ایرنا

شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 13:41

برف سنگین پیست دیزین را تعطیل کرد

مدیر پیست بین المللی دیزین گفت که بارش برف، این پیست را در روز شنبه، یکم اردیبهشت ماه به تعطیلی کشاند.

عبدالرضا آژیر افزود: به علت بارش شدید برف و باد شدید، پیست اسکی دیزین امروز یکم اردیبهشت ماه، تعطیل است. 
وی اضافه کرد: با آغاز بارش ها از امروز در مجموعه پیست بین المللی دیزین و با توجه به اینکه طبق اعلام هواشناسی این بارش ها تا 2 روز آینده ادامه دارد، پیست تعطیل شد. 
آژیر گفت: پیست برای اسکی آماده است اما با هدف جلوگیری از هر گونه حادثه احتمالی، پیست در اول اردیبهشت تعطیل است. 
مدیرکل هواشناسی استان البرز نیز اعلام کرد که سامانه جدید بارشی همراه با باد شدید، از امروز وارد استان شد. 
منصور رحمانیان افزود: بررسی آخرین الگوهای پیش یابی حاکی از ورود تدریجی سامانه بارشی و فعالیت موج ناپایدار و کم دامنه سطوح میانی از اواسط روز شنبه به منطقه البرز مرکزی است . 
وی ادامه داد: عمده فعالیت این سامانه روز یکشنبه و دوشنبه آینده به صورت رگبار شدید باران و رعد و برق ، بارش پراکنده تگرگ ، وزش باد شدید و لحظه ای و در ارتفاعات استان بارش برف پیش بینی می شود. 
مدیرکل هواشناسی استان البرز با بیان اینکه حداقل و حداکثر دمای امروز البرز بین 14 تا 23 درجه بالای صفر است، گفت: در 2 روز آینده حداقل دمای هوای استان بین 5 تا 7 کاهش می یابد ضمن آنکه کیفیت هوا همچنان در وضعیت سالم خواهد بود. 
بارش برف سنگین در روزهای اخیر موجب افزایش میزان بارندگی در استان البرز شد و مقدار بارندگی های سال زراعی جاری را از 210 میلی متر به حدود 230 میلی متر رساند. 
پیست بین المللی دیزین واقع در 70 کیلومتری شمال شرقی کرج مرکز استان البرز قرار دارد. 
ارتفاع این پیست بین 2650 تا 3600 متر از سطح دریا قرار دارد و بهترین زمان اسکی روی برف در آن اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه است. 
در پیست بین المللی دیزین 2 هتل ، 19 کلبه و 5 رستوران وجود دارد. 
منبع: ایرنا

ما برای ممنوعیت استفاده از بخش‌های دولتی از تلگرام بخشنامه‌هایی را حدود ۲ هفته پیش ارسال کردیم. بخش‌های دولتی اجازه استفاده از تلگرام را ندارند. احتمالا ظرف دو روز آینده با دو پیام رسان داخلی به نتیجه خواهیم رسید و آنها را معرفی خواهیم کرد.

بطحایی گفت: به زودی دو پیام رسان داخلی را برای استفاده‌های این وزارت خانه و مدارس معرفی می‌کنیم؛ به دنبال ایجاد انگیزه برای دانش آموزان و والدین جهت خروج از تلگرام و پیوستن به شبکه‌های پیام رسان داخلی هستیم.

سید محمد بطحایی در حاشیه نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید در ارتباط با موضوع برگزاری امتحان کنکور اظهار کرد: مسئولیت اصلی برگزاری امتحان کنکور با وزارت علوم است. در آخرین جلسه‌ای که بنده با آقای غلامی، وزیر علوم داشتم؛ قرار است به زودی جلسه‌ای جهت روشن شدن تکلیف دروس نهایی به عنوان سوابق تحصیلی برگزار شود. امیدواریم این جلسه زودتر تشکیل شود و آن تصویری که مردم باید مراحل مختلف کنکور را بدانند برایشان روشن شود.

وی ادامه داد:‌ با تسهیلاتی که در قانون بودجه ۹۷ دیده شده است، می‌توانیم عملکرد بهتری در زمینه نوسازی مدارس داشته باشیم. امیدواریم مبانی تحقق این امر به زودی فراهم شود. در تبصره‌های مختلف مبالغی تعیین شده ، اما مجموعا حدود ۲.۵ برابر اعتبارات سال گذشته پیش‌بینی شده است.

وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد:‌ سهم ۵۰ درصد دولت برای مدارس خیرساز هم در سال ۹۷ با رشد رو به رو خواهد شد.

بطحائی در ارتباط با خروج آموزش و پرورش و مدارس از شبکه‌ مجازی تلگرام نیز گفت: ما برای ممنوعیت استفاده از بخش‌های دولتی از تلگرام بخشنامه‌هایی را حدود ۲ هفته پیش ارسال کردیم. بخش‌های دولتی اجازه استفاده از تلگرام را ندارند. احتمالا ظرف دو روز آینده با دو پیام رسان داخلی به نتیجه خواهیم رسید و آنها را معرفی خواهیم کرد.

در حوزه دانش آموزی باید انگیزه‌های لازم را برای انتقال بچه‌ها و والدین از پیام‌رسان‌های خارجی فراهم کنیم.
منبع: ایسنا

شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 13:27

امیدوارم طرف مقابل سر عقل بیاید

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر خروج آمریکا از برجام، تاکید کرد: امیدوارم طرف مقابل سر عقل بیاید و کاری نکند که هم خودش و دیگران را به دردسر بیندازد.

 علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود آمادگی فنی لازم برای خروج از برجام از سوی سازمان انرژی اتمی اظهارکرد: همانطور که رئیس جمهوری نیز فرموده‌اند از نظر فنی برای همه سناریوها آمادگی داریم.

وی خاطرنشان کرد: بارها گفته‌ایم که امیدواریم هیچگاه این مساله پیش نیاید و ضرورتی نباشد که بخواهیم چنین تصمیمات فنی را اتخاذ کنیم اما به گونه‌ای آماده هستیم که طرف مقابل حیرت زده خواهد شد. ان‌شاءالله هیچ وقت چنین موضوعی پیش نیاید.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اظهارات اخیر خود مبنی بر اینکه چهار روزه غنی سازی 20 درصد را بازمی‌گردانیم، گفت: این سخن مبالغه و یک شعار نیست. من هیچگاه حرفی که به آن اعتماد نداشته باشم را بر زبان نمی‌آورم چرا که در این موضوع هم اعتبار نظام و جمهوری اسلامی و هم اعتبار سازمان انرژی اتمی مطرح است. یک مورد را که قبلا نیز گفتم و با بازتاب‌هایی نیز مواجه بود، این بود که چهار روزه غنی سازی 20 درصد را بازمی‌گردانیم. علت ذکر این موضوع را نیز طرف مقابل می‌داند.

صالحی ادامه داد: موارد متعدد دیگری نیز مطرح است که ضرورت بیان آن‌ها امروز وجود ندارد. هرگاه نظام تصمیمی بگیرد ما نیز مثل یک ارتش برای حرکت آماده‌ایم، اما امیدواریم طرف مقابل سر عقل بیاید و کاری نکند که هم خودش و هم دیگران را به دردسر بیندازد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره همکاری سازمان انرژی اتمی در پروژه ایتر اظهارکرد: همکاری با ایتر در دستور کار است و تفاهم‌نامه مربوطه را نیز امضاء کرده‌ایم اما موضوعاتی که در این پروژه پیش آمده، جزوی از بداخلاقی‌هایی می‌دانیم که طرف مقابل در برجام انجام داده‌اند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در حال حاضر در پروژه مشابهی که از سوی اروپا در دست اجرا است، مشارکت داریم و برای مشارکت پروژه ایتر نیز در حال پیگیری هستیم.

صالحی درباره تاسیس بیمارستان هسته‌ای نیز خاطرنشان کرد: پروژه بیمارستان هسته‌ای در حال پیشرفت است و عمده اقدامات مربوط به طراحی آن انجام شده است. امیدواریم در سال 97 کار این پروژه روی زمین نیز آغاز شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حادثه زلزله بوشهر و آسیب‌های احتمالی به نیروگاه اتمی بوشهر نیز، تاکید کرد: هیچ مشکلی برای نیروگاه پیش نیامده و نیروگاه برای زلزله‌ با قدرت‌های بالاتر از زلزله اخیر طراحی شده است

منبع: ایسنا

هیات دولت با جایگزینی یورو به جای دلار در تکالیف ارزی اولین گام اجرایی برای خروج از سلطه اقتصاد دلاری برداشت و همزمان در حال اجرای سیاست تجارت با پول ملی را با کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق و افغانستان را دنبال می کند.

دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن و پوند انگلیس از جمله ارزهای جهان‌روا هستند که عمده مبادلات تجاری و داد و ستدها در حال حاضر با اولین ارز جهان روا یعنی دلار انجام می شود.

در حال حاضر سهم دلار آمریکا از کل ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان حدود 64 درصد است، سهم یورو 20 درصد و سهم یوآن که اخیرا به سبد ارزی صندوق بین المللی پیوسته تنها 2.5 درصد و مابقی سایر ارزها است .
سهم بالای دلار در سبد ارزی کشورها و وابستگی اقتصاد آنها به پول آمریکایی باعث شده تا این کشور بخشی از اقتصاد جهانی را در سلطه خود قرار دهد و فیلترهای متعددی برای انجام امور بازرگانی، اقتصادی و تجاری تعیین کند. 
حال اینکه در کشور ما از یک دهه گذشته سیاست جایگزینی ارز دیگر (یورو) به جای دلار در دست مطالعه و بررسی بوده تا اینکه چند روز گذشته دولت با تایید رهبری اولین گام را برای خروج از اقتصاد دلاری برداشت و یورو را جایگزین دلار در تکالیف ارزی تعیین کرد. 
«یحیی آل اسحاق» عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، رییس اسبق اتاق تهران و وزیر اسبق بازرگانی در گفت و گو با گروه تحلیل، تفیسر و پژوهش های خبری ایرنا این اقدام دولت را مثبت و شجاعانه دانست.
وی می گوید : دولت می تواند در 70 میلیارد دلار تجارت خارجی دلار را حذف کند که مهم ترین مزیت آن خارج شدن از سلطه اقتصاد آمریکایی است. 
در ادامه گفت وگوی تفصیلی ایرنا با آل اسحاق آمده است : 
***ایرنا: چند روز گذشته با تصویب هیات دولت، یورو جایگزین دلار در تکالیف ارزی شد بنابراین اولین گام برای تحقق حذف دلار از مبادلات تجارت و اقتصاد کشور است. به نظر شما این تصمیم قابل اجرا است و اساسا ضرورت اجرای این تصمیم چیست؟ 
**آل اسحاق: این اقدام بسیار خوبی بود و چندین سال است که صاحب نظران و دلسوزان نظام در بخش اقتصادی منتظر این اقدام هستند. مقدمات فراوانی هم طی شده تا این تصمیم به اجرا برسد. 
همانطور که می دانید، عمده درآمدها و تعهداتمان از قبل از انقلاب بر اساس دلار بود و مهم ترین منبع ارزی کشورمان که فروش نفت محسوب می شود هم بر اساس دلار پرداخت می شود. 
از سوی دیگر در تجارت و واردات ، شرکای تجاری ما عمدتا تقاضای دلار می کردند از این رو هم درآمدها و هزینه هایمان براساس دلار است. سلطه دلار هم به عنوان یک عامل قدرت آمریکا بر ما و بر همه جهان وجود داشته و این تصمیم تنها شامل حال کشور ما نمی شود و تمام کشورها به دنبال حذف دلار از مبادلات و هزینه ها و درآمدهای خود هستند. 
همه دنیا از سوء استفاده های آمریکا در انتشار دلار نگران هستند ، کشورها به دنبال این هستند که از این سوء استفاده رهایی پیدا کنند. چرا که در حال حاضر عمده مبادلات بین المللی با دلار انجام می شود و بالاتر از آن ذخایری که بانک های مرکزی دنیا در اختیار دارند ، دارایی ها، نقل ، انتقالات و نگهداری دارایی های براساس دلار است. 
دولت آمریکا هم با انتشار دلار و تصاحب یک قسمت عمده ای از دارایی ها و در اختیار قرار گرفتن قدرت مانوری که بر روی دلار دارد، سیطره ای در جهان دارد و به دلیل اینکه منتشر کننده دلار است تمام نقل و انتقالات پولی دنیا را می خواهد در تصاحب خود قرار دهد. برای مثال براساس قانون یوتل، بالای 10 هزار دلار هر کسی در هر جای دنیا می خواهد نقل و انتقالی انجام دهد باید تحت کنترل آمریکا این اقدام را انجام دهد. 
***ایرنا: چه کشورهای دیگری در حال حذف دلار از اقتصاد خود هستند؟ 
**آل اسحاق: تصمیم خروج از تجارت و اقتصاد دلاری تنها اقدام کشور ما نیست ، چین این اقدام را شروع کرده است و اقتصاد این کشور در حال حاضر یوان محور است. 
چین به تناسب اقتداری که دارد با 60 کشور دنیا یوان را محور تجارت قرار داده است. همچنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا خودشان به این نتیجه رسیده اند که پول های خرد خود را به یک واحد یورو تبدیل کنند که بتوانند در مقابل دلار مقابله کنند. این حرکت جمعی است و چندین کشور می خواهند از سلطه آمریکا در حوزه پولی خارج شوند و ایران هم سالیان درازی است که قصد اجرای این سیاست را دارد. 
*** ایرنا:عملیاتی شدن این تصمیم نیازمند چه اقداماتی است ؟ همچنین قرار براین بود که بتوانیم در تجارت و امور بازرگانی با چند کشور واحد پول کشورمان را مبنا قرار دهیم آیا این سیاست تا کنون در رابطه با کشوری به اجرا رسیده است؟ 
**آل اسحاق: اقدامی که به عنوان پایه کار انجام شده این است که وزارت نفت سعی کرده تعهدات فروش نفت را از اتصال به دلار خارج کنن به این معنا که به خریداران و مشتریان اعلام کرده پرداخت ها باید براساس یورو باشد .
معتقدم این یک گام مثبت برای اجرای این سیاست است. در معاملات تجاری هم آنچه که خط مشی مسئولان و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید باشد این توصیه به واردات کنندگان و صادرکنندگان کالا است که مشتریان و شرکای خود را متقاعد کنند ملاک معاملات یورو باشد. 
درباره مبادلات براساس پول ملی هم باید بگویم که به تدریج در مبادلات با برخی از کشورها مانند ترکیه پول ملی جایگزین ارز خارجی به ویژه دلار می شود که البته در رابطه با ترکیه این اقدام عملیاتی شده است. با برخی از کشورها مانند عراق و افغانستان هم امکان اجرای این سیاست به شرط پیدا کردن راهکارهای صحیح وجود دارد. 
در ارتباط با کشوری مانند عراق صادرات ایران به این کشور حدود 6 الی 7 میلیارد دلار می رسد اما در مقابل رقم واردات از این کشور در حد میلیون دلار است. حال اگر بخواهیم به ازای آن دینار دریافت کنیم امکان اینکه نتوانیم آن را به واحد پولی کشورمان یا ارز دیگر تبدیل کنیم وجود دارد اما مذاکرات با این کشور هم در حال انجام است و به راهکارهایی هم رسیده ایم. همین الگوی معاملات با کشور ترکیه برای عراق هم شدنی است اما نیازمند ساز و کارهای جدیدی است.البته در حال حاضر بخش قابل توجهی از کالاهای ایرانی به عراق با ریال فروخته می شود اما باید به بحث تامین ریال سامان داده شود. 
مجموعه این اقدامات علامت های بسیار خوبی برای خروج از اقتصاد دلاری است که البته طبیعی است مشکلاتی هم بر سر راه اجرای این سیاست وجود داشته باشد اما امکان حل و فصل این مشکلات به طور قطع وجود دارد. 
برای مثال در ارتباط با ترکیه تراز تجاری تهران و آنکارا حدود 6 الی 7 میلیارد دلار است و توازن مناسبی میان صادرات و واردات وجود دارد . از این رو با یک توافقنامه بین بانک های مرکزی دو کشور یک روش کاری یافت شده که معاملات در حسابی در بانک مرکزی کشور ما به صورت ریال به کشور ترکیه پرداخت می شود و حسابی در بانک مرکزی ترکیه معاملات به لیر پرداخت می شود. هر سه ماه یک بار هم این دو کشور با یکدیگر تسویه می کنند. بنابر این تنها در تجارت با کشور ترکیه 6 الی 7 میلیارد دلار حذف شده است. 
***ایرنا: گفته می شود یکی از مشکلاتی که می تواند برای تحقق سیاست جایگزینی دلار در اقتصادکشور ایجاد شود، هزینه های تبدیل یورو است، برای رفع این مشکل چه راهکاری وجود دارد؟ به غیر از این چه مشکلاتی می توانند بر سر راه اجرای این سیاست مانع ایجاد کنند؟
**آل اسحاق: یکی از مشکلاتی که در اجرای این سیاست پیش می آید این است که در واردات کالا، کشورها از ما تقاضای دلار داشته باشند که در نهایت اگر ما از خود مقاومت نشان دهیم ، هزینه تبدیل نرخ دلار به یورو را بر قیمت کالا و خدمات خود اضافه می کنند. البته باید دید که در قبال این هزینه، فایده اجرای این سیاست برای ما چقدر است و از سوی دیگر تا چه حد می توانیم طرف های معاملات و تجارت خود را متقاعد کنیم پرداخت ها و دریافت های یورویی با ما داشته باشند. البته عمده شرکا و طرف های قرارداد ما کشورهای اروپایی هستند که این کشورها طبیعتا باید معاملات را با واحد پولی خود انجام دهند و نه با دلار. در معامله ای که با آلمان یا فرانسه انجام می دهیم دور از عرف تجاری است که کشوری که واحد پولی خود یورو است از ما تقاضای دلار کند. 
اما مشکل دیگر در بخش فروش نفت است چراکه نرخ گذاری نفت براساس دلار است البته نیازی به این نیست که سیستم و نظام جهانی قیمت گذاری نفت را تغییر دهیم بلکه مهم واحد پولی هزینه های پرداختی و دریافتی است که می تواند به یورو باشد. 
محاسبات قیمت نفت به یورو هزینه ای ایجاد نمی کند. عمده معاملات نفتی ما با چین است که ملاک محاسبات با این کشور دلار اما پرداخت ها و دریافت ها به یوان است. 
اگر در اجرای این سیاست کمی مقاومت نشان دهیم به طور قطع می توانیم این تصمیم را عملیاتی و اقتصاد خود را از سلطه دلار خارج کنیم. البته ممکن است در اجرای این سیاست هزینه هایی را متحمل شویم که به طور قطع در نهایت فایده های اجرای این تصمیم از هزینه های آن بیشتر خواهد بود و خواهیم توانست از یک سلطه تاریخی آمریکا در بازارهای جهانی خارج شویم. باید توجه داشته باشیم که یکی از انواع جنگ بین ایران و کشورهای بدخواه جنگ اقتصادی است و به همین دلیل است که دولت ترامپ به دنبال خروج از برجام و تشدید تحریم های اقتصادی است. 
***ایرنا: در خروج دلار از تجارت هریک از نهادهای دولتی و بخش خصوصی چه سهمی می توانند داشته باشند؟ 
**آل اسحاق: ارزش سفارشات غیر نفتی ما چیزی حدود 50 میلیارد دلار است اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت بتواند این سفارشات را به سمتی هدایت کند که با غیر از دلار گشایش اعتبار شوند اقدام بسیار بزرگ و موثر در راستای تحقق خروج از اقتصاد دلاری انجام داده است. 
یکی از مشکلات دیگر تقاضای ارز در بازار است که اگر بتوانیم از دلار به واحد پولی دیگری تبدیل کنیم این اقدام هم بسیار موثر خواهد بود. 
از سوی دیگر نزدیک به 9 میلیارد دلار کالای اساسی وارد می شود که عمدتا بازرگانی دولتی وارد کننده این کالاها از جمله گندم،روغن، برنج و ...است و اگر این معاملات را از دلار خارج کنیم می توانیم در اجرای این تصیمم پیشرفت موثری داشته باشیم که اجرای آن هم به راحتی قابل انجام است. 
حدود معاملات نفتی هم به 60 میلیارد دلار می رسد که اگر مسئولان عزم کنند می توانند این حجم از معاملات را هم از دلار خارج کنند. حدود 10 الی 20 میلیارد دلار هم در دست مردم و بخش خصوصی است که این بخش هم اگر توسط سازمان توسعه تجارت هدایت شود به راحتی قابل تبدیل به یک واحد پولی دیگری است.اما برای انجام تمام این امور دولت باید زمینه سازی کند. 
تمام گردش مالی تجارت خارجی ما حدود100 میلیارد دلار است که حدود 70 میلیارد دلار آن در دست نهادهای دولتی و وابسته به دولت و 30 میلیارد دلار در دست بخش خصوصی است که بخش اول با تصمیم دولت قابل تبدیل به ارز کشور دیگر است. نهاد دیگری که می تواند در تحقق این تصمیم نقش آفرینی داشته باشد، اتاق های بازرگانی هستند که می توانند در هدایت 30 میلیارد دلار به سمت تبدیل به ارزهای دیگر موثر عمل کنند.
***ایرنا: آیا با این سیاست جایگزینی یورو به جای دلار می تواند از فشار تحریم های دلاری هم خارج شد؟ 
**آل اسحاق: آمریکا بر روی دلار سلطه دارد و به عناوین مختلف هم فیلتر های مختلف بر حجم معاملات در نظر می گیرد. هر کشور آسیایی یا اروپایی که بخواهد به دلار گشایش اعتبارات با ایران داشته باشد مشمول جرایم متعددی از سوی آمریکا می شود. بنابراین اگر بتوانیم اقتصاد خود را از سلطه دلار خارج کنیم دیگر این مشکلات تحریم های دلاری را هم نخواهیم داشت اما تحقق این سیاست نیاز به عزم ملی دارد و نهادهای دولتی و دولت بخش خصوصی و در کنار آنها رسانه ها باید وارد کار شوند البته این اقدام از 8 سال گذشته شروع شده و الان به روزهای اقدام رسیده ایم. 
منبع: ایرنا

شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 13:16

نبود استارتاپ‌ها در حوزه انرژی

بیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی با تاکید بر استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه انرژی گفت: در حال حاضر 20 درصد تلفات انرژی در بخش مسکن است که با استفاده از فناوری‌های نوین می‌توان این میزان را کاهش داد.

 دکتر سیروس وطن‌خواه صبح امروز در گردهمایی استارتاپ‌های حوزه انرژی با تاکید بر اهمیت حوزه انرژی در توسعه پایدار کشور، افزود: علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته،‌ وضعیت کشور در دو بخش عرضه و تقاضا در حوزه‌های بهره‌وری، بهینه‌سازی و مصرف بهینه وضعیت مناسبی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه ایران در شاخص‌هایی همچون شدت انرژی در جایگاه مطلوبی قرار ندارد، تاکید کرد: ادامه این روند ما را به ناکجاآباد خواهد برد و شاید هم‌اکنون نیز برده باشد، لذا لازم است همه ما در هر جایگاهی که هستیم در زمینه بهره‌وری، نگه‌داشت و بهینه‌سازی انرژی فکر جدی‌ کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی اضافه کرد: این فکر که تصور شود افرادی هستند که اقداماتی در این حوزه اجرایی می‌کنند، فکر درستی نیست چرا که در حوزه فناوری در دنیا اتفاقات مهمی رخ داده است.

وی با اشاره به فناوری‌های نوین ارائه‌شده در دنیا در حوزه‌های انرژی‌، اظهارکرد: این فناوری‌ها، بنیادهای فکری و اجرایی کسب و کارها را تا حدودی عوض کرده است که از جمله آن می‌توان به فناوری IT اشاره کرد که اثرات آن را در کسب و کارها در کشور می‌توانیم مشاهده کنیم.

وطن‌خواه با بیان اینکه این فناوری‌ها، انگاره‌های ذهنی را تا حدود زیادی تغییر داده است، یادآور شد: امروزه فناوری IT  و سایر فناوری‌های نوین در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن، تغییرات اساسی ایجاد کرده، از این رو نشان می‌دهد که فناوری‌ها می‌توانند انگاره‌های ذهنی را تغییر دهند.

وی برگزاری این گردهمایی را توجه بیشتر به فناوری‌ها و تغییر انگاره‌های ذهنی دانست و افزود: ما در تلاش هستیم تا با استفاده از فناوری‌های نوین، رویکردهای حوزه انرژی را اصلاح کنیم.

وی با تاکید بر اینکه روند گذشته نتیجه‌ای را در پی داشته است که هم اکنون شاهد آنیم و ادامه داد: از این رو لازم است برای اصلاح این روند، فضایی مناسب برای عرصه کسب و کارهای جدید ایجاد کنیم.

وطن‌خواه بهبود وضعیت انرژی در کشور را در گرو فعالیت نقش‌آفرینان اصلی در این حوزه دانست و مهم‌ترین بازیگران اصلی این عرصه را آحاد مردم، کسب و کارهای خصوصی و استارتاپ‌ها با ایده نو عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه استارتاپ‌ها می‌توانند انگاره‌های ذهنی مدیران سنتی را تغییر دهند، اظهار کرد: بر این اساس لازم است فضا برای حضور و رشد شتاب دهنده‌ها و کسب‌وکارهای نوین ایجاد شود، چرا که این امر منجر به تحول عظیم در حوزه انرژی می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی با تاکید بر اینکه حوزه انرژی برخلاف سایر حوزه‌ها با بخش‌های دولتی گره خورده است، ادامه داد: ولی از آن‌جا که کسب و کارهای خصوصی با توده مردم سر و کار دارند؛ از این رو می‌توانند نقش مهمی در بهینه سازی مصرف و انتقال انرژی ایفا کنند.

وی با تاکید بر اینکه 20 درصد تلفات انرژی در بخش مسکن است، خاطرنشان کرد: در واقع بخش مسکن جایی است که مردم عادی در آن حضور دارند، از این رو رسوخ فناوری در این بخش می‌تواند تحول عظیمی در حوزه مصرف انرژی ایجاد کند.

وطن‌خواه اضافه کرد: معاونت علمی و ستاد توسعه فناوری‌های انرژی برای تحقق بخشیدن این سیاست برنامه‌هایی را دنبال کرده و تلاش می‌کند تا با توسعه شتاب دهنده‌ها و استارتاپ‌ها افرادی با افکار نو را وارد این عرصه کند.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه در حوزه انرژی شتاب دهنده‌ها و استارتاپ‌های زیادی وجود ندارد، اظهارکرد: معاونت علمی علاقه‌مند است که شتاب دهنده‌ها در این حوزه توسعه یابد و در بخش‌هایی چون حمل و نقل و عرضه و تقاضا و همچنین بهینه کردن فرآیندها نقش ایفا کنند.

دبیر ستاد فناوری‌های انرژی تاکید کرد: معاونت علمی همچنین علاقه‌مند است که بخش خصوصی را وارد عرصه‌های انرژی کند و امیدوار است که در این نشست با تبادل نظرهای میان شرکت‌ کنندگان نقش مهمی در این عرصه ایفا کند.

منبع: ایسنا

شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 13:16

از روند مدیریت ارز راضی نبوده و نیستم

رئیس جمهور با بیان اینکه "انقلابی بودن، یعنی حل گرفتاری و کسب رضایت مردم"، تاکید کرد : مدیران شانی بالاتر از نوکری مردم ندارند و اگر به جای تهدید، مردم را قانع کنیم؛ در هر مشکل داخلی و خارجی موفق خواهیم شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید،  با اشاره به اینکه مدیران دولتی روزه سکوت نگیرند و طبق شرع و قانون باید به وظیفه عمل کرد، گفت: مدیری که در انجام وظایفش از اخم و تلفن دیگران می ترسد، کنار برود بهتر است.

دکتر روحانی در این مراسم که با حضور اعضای هیأت دولت و مدیران و معاونان دستگاه‌های اجرایی در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تبریک ایام ماه شعبان و میلاد امام حسین(ع)، حضرت عباس(ع) و امام زین‌العابدین(ع)، گفت: شعبان ماه قیام و صیام و ماه پیامبر اسلام(ص) است و ماهی است که خداوند آن را با رحمت، خشنودی و رضوان خود همراه کرده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه شیوه پیامبر(ص) در ماه شعبان، عبادت، ‌نماز و روزه بود، اظهار امیدواری کرد تا همگان بتوانیم از برکات این ماه بزرگ استفاده کنیم.

دکتر روحانی بالاترین استفاده از ماه شعبان را بیشتر از خواندن دعا، قرآن و نماز مستحب، توفیق در خدمت به مردم دانست و افزود: اگر بتوانیم بیش از ماه‌های گذشته در این ماه به مردم خدمت کنیم و دلی را خوشحال و گره ای را باز کنیم، در مسیر رضای خدا گام برداشته ایم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه براساس آیات و روایات خداوند، رحمت و رضوانش را نصیب کسی می‌کند که مشکلی از پیش پای مردم بردارد، افزود: اگر رفتار ما با مردم در ادارات بر این اساس باشد و جدای از محاسبه ساعت اداری و رئیس و مرئوس، حسابی برای خودمان داشته باشیم، می‌بینیم آنچه باقی می‌ماند خدمت به مردم و خوشحال کردن آنان است.

دکتر روحانی با بیان اینکه باید به همان شکل که توقع داریم در ادارات با خانواده ما برخورد ‌شود، برای خدمت به مردم تلاش کنیم، گفت: همه مردم اعضای خانواده حق هستند و خداوند نسبت به آنها مانند رئیس یک خانواده و اعضای خانواده خود می‌نگرد.

رئیس جمهور اظهارداشت: باید باور کنیم که اداره و مدیریت کشور، به عهده مردم، حق آنان و متعلق به ملت است و ما چیزی بالاتر از نوکری ملت نداریم و بالاتر از مقام نوکری و خادمی مردم نیست و اگر کسی برای خود بالاتر از مقام خادمی می‌داند، نه تنها اسلام، بلکه مفهوم مردم‌سالاری دینی را درک نکرده است.

دکتر روحانی تأکید کرد: اساس دولت این است که به فکر مردم باشیم، برای خدمت به مردم تلاش کنیم و به مردم احترام بگذاریم.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر کارمند و مدیر زیر دست شما به تک تک مردم احترام کافی نکرد و ادب لازم را در برخورد با آنان به خرج نداد، نمی‌تواند به عنوان صاحب صندلی و میز باشد، بلکه او یک غاصب است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه چقدر در گزینش‌ها سوال و جواب‌هایی داریم که هیچ ربطی به گزینش نداشته و از آباء و اجداد و نحوه غسل و محل کار می‌پرسیم، اما نمی‌پرسیم که آیا متعهد هستیم که به مردم خدمت کنیم و این را وظیفه خود می‌دانیم یا خیر؟ ادامه داد: اگر در سوال‌های گزینش، چنین نکته‌ای بود، من همه حرف خود را پس خواهم گرفت اما در گزینش، تنها سراغ اجداد ، قبیله و حزب می‌رویم.

رئیس جمهور ادامه داد: تمام کسانی که امروز به نحوی در جمهوری اسلامی ایران مدیریت دارند، در این انقلاب بزرگ شده اند و اوایل انقلاب جوان و نوجوان بودند  و در همین جمهوری اسلامی ایران تربیت شده‌اند.

دکتر روحانی با بیان اینکه اساس این است که اگر از سال 58 به بعد رفتار ما با مراجعین و مردم بهتر شده، مسیر انقلاب را درست پیموده‌ایم و اگر این رفتار نسبت به قبل بدتر شده، مسیر ما غلط بوده است، گفت: اساس این انقلاب این است که ما به مردم احترام گذاشته و مشکل آنها را حل کنیم و در این راستا اگر دولت در طول ماه‌ها و هفته‌ها و جلسات خود آیین‌نامه را وضع کند که بتواند گره‌ای را بگشاید، موفق بوده است.

رئیس جمهور گفت: اگر بتوانیم 20 خانی که برای افراد درست کردیم تا مجوز یک کارگاه تولیدی و بنگاه اقتصادی را به او بدهیم را تبدیل به 10 خان کنیم معلوم است انقلاب در 40 سالگی خود قرار گرفته و معنای انقلاب را به درستی فهمیده‌ایم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه اساس حکومت بعد از رضایت خداوند رضای خلق است و اگر مردم از ما راضی بودند، موفق هستیم، گفت: اگر در نظرسنجی‌ها فهمیدیم که مردم امسال نسبت به پارسال از حکومت، دولت و مسئولان به خاطر اخلاق و رفتارشان، راضی‌تر شده‌اند، موفق بوده‌ایم. هر چند که در منطقه دشمن و بدخواه داریم و باید به فکر آن باشیم، اما باید اینها را کنار بگذاریم و خودمان را اصلاح کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید از میلاد قمر بنی‌هاشم وفا، ایثار و فداکاری را بیاموزیم و برادری و وحدت را در خودمان تقویت کنیم، ادامه داد: حضرت عباس(ع) هنگامی که برای او امان‌نامه آوردند، آن را قبول نکرد و این وفاداری به نظام، امام و راه دین و اخلاق است و ما باید این مسیر را انتخاب کنیم تا موفق شویم.

دکتر روحانی اظهار داشت: می‌دانیم که کشور در کم‌آبی قرار دارد و مردم ممکن است نگران برخی رفتارهای دشمن باشند و می‌دانیم که در کشور مشکل محیط زیست، بیکاری و عدم اشتغال جوانان و زنان را داریم، اما همه اینها با اراده و تصمیم‌مان و اتکای به خداوند، حل شدنی است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اگر هیچ‌جیز نتوانست ما را از یاد خدا و وظیفه الهی جدا کند، موفق هستیم و از همه مشکلات عبور می‌کنیم و چیزی وجود ندارد که ملت بزرگ ایران در برابر آن عاجز باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه باید برای حل مشکلات تلاش، فکر و همکاری داشته باشیم و از مردم طلب کمک کنیم، گفت: اگر در هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم، مردم را قانع و نه تهدید کرده و آنان را همراه خود کنیم، مطمئناً آنها از ما پشتیبانی خواهند کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید در مسایل و موضوعات مختلف کشور از جمله ارز، صادرات غیرنفتی، اشتغال و مقابله با توطئه‌های دشمن پشتیبانی مردم را داشته و مردم را همراه کنیم، افزود: ما باید اول خوب به مردم توضیح بدهیم تا آنها مشکل را بداند. اگر توضیح ندهیم و مردم درست مشکل را لمس نکنند و دیگران راه‌های انحرافی را پیش پای آنها بگذارند، می‌توانند مردم را تحریک کرده و ما را با مشکل مواجه کنند چرا که مسئولان، توضیح کافی را به مردم ندادند و آنها بدون در نظر گرفتن برنامه‌های آینده فقط مشکل فعلی را می‌بینند.

دکتر روحانی اظهار داشت: ما خیلی با مردم کم صحبت می‌کنیم و مدیران دولتی روزه سکوت گرفته‌اند. نمی‌دانم چه کسی گفته و آنها از چه می‌ترسند، اما هر کس در پست دولتی و در هر رده مدیریتی که قرار دارد، باید بداند طبق قانون و وظیفه شرعی، دارای توانمندی و قدرت بالاست و باید به وظیفه خود عمل کند و اگر نمی‌تواند و از اخم این و آن می‌ترسد و هراس دارد، باید کنار برود، چرا که واجب نیست، صندلی که اشغال کرده تا پایان 4 سال به آن بچسبد.

رئیس جمهور ادامه داد: مدیر باید به وظیفه قانونی خود عمل کند و باید بداند، وزیر، استاندار، مدیرکل و فرماندار دارای اختیار است و باید از اختیارات خود استفاده کند.

دکتر روحانی تأکید کرد: کسی که از وظیفه قانونی خود بخاطر تلفن و اخم یک نفر می‌ترسد و عقب‌نشینی می‌کند، حق ندارد در صندلی بماند و این مسئولیت بر او حرام است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما در صندلی وظیفه و قانون نشسته‌ایم و قانون اساسی به ما اختیارات لازم را داده است، گفت: بالاترین قدرت در کشور، قدرت اجرایی و بیشترین بار مسئولیت بر دوش بخش اجرایی قرار دارد که البته قانون اساسی به او قدرت داده و باید محکم و قاطع راه و مسیر خود را ادامه دهد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه هیچ دستگاه نظارتی حق ندارد در مدیریت دخالت کند، گفت: دستگاه نظارتی حق ورود به کار اجرایی را ندارد، البته اگر نظری دارد می‌تواند اعلام کند، اما مدیر اجرایی باید کار خود را انجام دهد.

رئیس جمهور افزود: زمانی یک دستگاه نظارتی برای یک وزارتخانه دولت نوشته بود که در خرید هواپیما چه نوع هواپیمایی را باید خریداری کند و بنده برای آن دستگاه نوشتم که به تو چه ربطی دارد و تو چه کاره‌ای که دخالت می‌کنی. تصور کرده‌اند که چون دستگاه نظارتی هستند، باید نوع هواپیما، خودرو و دارویی را هم که می‌خواهیم خریداری کنیم آنها مشخص کنند. در صورتی که آنها اگر تخلفی بر مبنای قانون دیدند، باید اعلام کنند. البته اگر بر مبنای قانون باشد، نه بر مبنای عقل ناقص خود؛ عقل ناقص تو که مبنا نیست، آقای دستگاه نظارتی!!

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه باید در چارچوب قانون سخن گفته و عمل کنیم، خطاب به مدیران ارشد دولت گفت: نباید به برخی نامه‌ها و تهدیدها اعتنا کنیم و اگر می‌ترسید به آنها جواب دهید برای من بفرستید تا خود پاسخ آنها را بدهم.

 رئیس جمهور اظهار داشت: اگر دستگاه اجرایی احساس قدرت نکرده و نداند دارای اختیارات است، همواره مورد تهدید بوده و با چشم دیگر به آن می‌نگرند و این در حالی است که ما مسئولیم و باید کشور را اداره کنیم و بار اصلی کشور بر دوش ماست و بقیه کنار گود هستند و معمولاً کنار گودی‌ها حرف و کف می‌زنند و نکاتی را پیشنهاد می‌کنند، اما نمی‌دانند درون گود چه خبر است.

دکتر روحانی افزود: ما در صحنه مسئولیت قرار داریم و بار بر دوش ماست و باید آن را به مقصد برسانیم و در این مسیر اگر کسی چرتکه می‌اندازد که من باید چند سال دیگر به چه مسئولیتی برسم، همین امروز از دولت بیرون برود.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما رسالت سنگینی بر عهده داریم و باید آن را به خوبی انجام دهیم، تصریح کرد: باید بدانیم بدون حمایت و اقناع مردم، پیش نخواهیم رفت و می‌بایست مردم را با بیان درست، کارشناسی و منطقی قانع کنیم، تا آنها احساس کنند اقدامات دولت صحیح است.

دکتر روحانی با بیان اینکه وقتی می‌گوییم در کشور با کم‌آبی مواجه هستیم، مردم آن را بهتر از ما می‌دانند و کشاورزان پیش از ما متوجه خشکسالی می‌شوند، گفت: دولت در جایگاهی نیست که به مردم اعلام کند دچار خشکسالی هستیم، بلکه باید برنامه ارایه بدهد.

رئیس جمهور افزود: مدیران دولتی نباید نصیحت‌ کنند و منبر بروند، چرا که برای نصیحت کردن، علما و ائمه جمعه و خیلی‌های دیگر هستند، بلکه مدیر اجرایی کشور، باید برنامه‌ریزی داشته باشد و برای مقابله با کم‌آبی وزرای نیرو، کشاورزی، صنعت و معدن و رئیس سازمان محیط زیست، باید با هم مشورت کرده و برنامه ارایه دهند.

دکتر روحانی با بیان اینکه می‌آیند به من گزارش می‌دهند که آب کم است خوب من چه باید بکنم مگر نمی‌دانم که با کم‌آبی مواجه‌ایم. باید برنامه ارایه دهید. هر چه قدر به مردم بگویید صرفه‌جویی کنند، کفایت نمی‌کند. توقع مردم از دولت و دستگاه اجرایی در همه مسایل نصیحت کردن و خواندن روایت و آیه نیست ما به عنوان دولت باید برنامه‌ریزی داشته باشیم تا فساد، کاهش یافته و یا صورت نپذیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر در راستای تسریع در راه‌اندازی دولت الکترونیک تلاش کنیم، فساد کاهش می‌یابد، گفت: باید رابطه مردم با میز اداری قطع شود، نباید ادارات ما به شکلی باشد که مردم برای رسیدگی به امورشان، مجبور به بالارفتن از پله‌ها باشند، بلکه یک نفر باید در طبقه هم‌کف پاسخ آنها را بدهد و این کارکنان هستند که باید بالا و پایین بروند چرا که وقتی بروند و بیایند متوجه می‌شوند که کار مردم را نباید حواله بدهند.

دکتر روحانی تصریح کرد: هنگامی که می‌گوییم برای مقابله با فساد باید برنامه ارایه دهیم، منظور این نیست که شلاق زده و زندان کنیم، چرا که این اقدامات در دست قوه قضائیه است. ما در مرحله اجرا بزرگترین وظیفه را برعهده داریم و باید با برنامه‌ریزی درست، کاری کنیم که فساد ناممکن و یا بسیار سخت شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در بودجه امسال برنامه‌ریزی کردیم که پول بر مبنای عملکرد اختصاص یابد و امیدواریم اجرایی و عملیاتی شود، گفت: امسال بناست این بودجه نسبت به برخی از دستگاه‌های حداقل عملیاتی توزیع شود.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مردم باید ناظر بر چگونگی مصرف پول‌هایشان باشند، گفت: اعلام کردم پول‌هایی که تخصیص داده  می‌شود باید در سایت منتشر شود تا مردم بدانند این پول به چه کسی داده شده و آن دستگاه به چه میزان خدمت ارایه کرده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه فضای مجازی برای نظارت عامه مردم یعنی امر به معروف و نهی از منکر است، افزود: برخی می‌گویند ما این اقدام را از طریق موبایل و فضای مجازی قبول نداریم و باید در خیابان برویم و یقه مردم را بگیریم، اما با این اقدامات که کار درست نمی‌شود.

دکتر روحانی افزود: نمی‌دانم چرا برخی از موبایل، شبکه‌های اجتماعی و اطلاعات مردم بدشان می‌آید و می‌گویند اگر مردم بی‌اطلاع باشند، شب راحت‌تر می‌خوابیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما حقوق شهروندی را تدوین کرده‌ایم و باید بر مبنای آن عمل کنیم.

دکتر روحانی دسترسی به اطلاعات، نظارت و انتقاد را حق مردم دانست و اظهار داشت: مردم باید از ما انتقاد کنند و بدانند که ما دل‌نازک و زودرنج نیستیم، اما ظاهراً غیر از دولت کس دیگری را نمی‌توانند مورد انتقاد قرار دهند و برای آنها مشکل پیش می‌آید و اگر از رئیس جمهور انتقاد کنند، برخی افراد خوشحال می‌شوند.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید فضا را برای انتقاد و اظهار نظر مردم، فراهم کنیم و این جزو وظایف ما و حقوق شهروندی است، گفت: اینکه شبکه‌ای انحصار را در اختیار نداشته باشد،‌ صحیح است اما در عین حال باید اجازه دهیم تا مردم زندگی‌شان را بکنند.

دکتر روحانی با اشاره به تصمیمات دولت در راستای کنترل بازار ارز، اظهار داشت: ممکن است این تصمیمات برای برخی خوشایند نباشد. ما باید به یک سیستم سوم در زمینه ارز برسیم. 4 سال گذشته ارز را با گرفتاری فراوان تهیه می‌کردیم و با هواپیما  وارد می‌کردیم و با ماشین‌های مسلح ارز را به بانک مرکزی منتقل می‌کردیم و بانک مرکزی نیز به صرافی‌ها ارایه می‌داد.

رئیس جمهور ادامه داد: در صرافی‌ها هم ارز به هر شیوه‌ای که دلشان می‌خواست تقسیم می‌شد و ارز خوب‌ها در پاکت رفته و به جای دیگر منتقل می‌شد و این سیستم اداره ارز کشور بود و بانک که باید مسئولیت اصلی را داشته باشد، تماشاگر بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه با چند نرخ در مبادله ارز مواجه بودیم که حداقل آن دو نرخ بود، گفت: برخی کالاها در این نوسان با یک نرخ و برخی با نرخ دیگر ارایه می‌شد و من از ابتدا در تمام جلسات منتقد این شیوه تقسیم ارز بودم و معتقد بودم که ارز نباید بوسیله اسکناس ارایه شود، بلکه باید حواله داده شده و حداکثر امور به دست بانک‌ها باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در آن سیستم افرادی که نیاز واقعی داشتند به ارز دسترسی نداشتند و باید با صرافی به گونه‌ای دیگر تعامل می‌کردند، گفت: ما نیاز داشتیم که روزی ارز را با نرخ واحد ارایه کنیم و رابطه صرافی‌های مجاز و غیرمجاز و دلال و غیره را با تقسیم ارز قطع کنیم.

دکتر روحانی افزود: از ابتدای دولت یازدهم نظر ما بر اجرای همین سیاست بود و در چند ماه گذشته شرایطی به واسطه رفتارهای گرگ‌های خارجی و سودجویان داخلی پیش آمد که آرامش بازار متزلزل شد و امروز در شرایطی قرار گرفتیم که شاید بهترین شرایط نباشد، اما مطلوب است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه خودم به دنبال شیوه دیگری در زمان مناسب خود هستم، اظهارداشت: در شرایط فعلی و با وضعیتی که داریم، کار کاملاً درستی بود و تصمیم صحیحی اتخاذ شده که این تصمیم با اجماع همه کارشناسان اقتصادی اتخاذ شد و بر مبنای این بود که واردکننده کالاهای مورد نیاز کشور کاملاً راحت بوده و بتواند کالا را وارد کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه این تصمیم با اجماع همه مسئولان و کارشناسان اقتصادی اتخاذ شد، اظهار داشت: این تصمیم بر این مبنا گرفته شد که واردکنندگان کالاهای مورد نیاز واقعی مردم و کشور، بتوانند کار خود را راحت انجام دهند. قیمت 4200 تومانی ارز در این سیستم با توجه به نرخ تورم و مسائل دیگر دقیق محاسبه شد و کم و زیاد شدن قیمت آن در طول سال نیز بر همین مبنا حداکثر 5 درصد خواهد بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: بر این مبنا واردکنندگان در وزارت صنعت ثبت سفارش کرده و بر مبنای سفارش خود از سیستم بانکی ارز مورد نیاز را تحویل می گیرند، پس همه توزیع کنندگان، فروشندگان و مصرف کنندگان کالاهای وارداتی خیال شان راحت باشد که هیچ مشکلی در تامین ارز یا افزایش قیمت ارز وجود ندارد و بهانه ای در این زمینه ای قابل قبول نیست. تولیدکنندگان هم مطمئن باشند که مبنای قیمت ارز همین قیمت است و ارز به میزان نیاز، تخصیص داده می شود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به شعار سال 97 و طرح این سوال که مبنای شعار حمایت از کالای ایرانی که مقام معظم رهبری طرح کردند، چیست؟ گفت: حمایت دولت از کالای ایرانی، برنامه ریزی است، اگر نه شعار دادن را که خیلی های دیگر هم بهتر از دولت بلد هستند. دولت باید برای تامین تضمین شده مواد اولیه مورد نیاز تولید کنندگان برنامه ریزی کند.

دکتر روحانی افزود: یکی دیگر از مزایای سیاست جدید ارزی دولت این است که صادرکنندگان بخش خصوصی که عمدتا صادرات غیرنفتی را انجام می دهند، حالا می توانند با حساب و کتاب دقیق تر صادرات خود را انجام دهند. تا پیش از این قیمت ارزی که صادرکنندگان می خواستند تبدیل به ریال کنند، خیلی دقیق معلوم نبود، اما حالا صادرکننده می داند که می تواند ارز حاصل از صادرات خود را به چه قیمتی تبدیل به ریال کند و حتی اعلام می کنم که صادرکنندگان می توانند از همین امروز ارز پیش بینی شده خودشان از محل صادرات تا پایان سال را پیشاپیش به بانک مرکزی بفروشند.

رئیس جمهور اظهارداشت: از سوی دیگر برای حمایت از کالای ایرانی باید کمک کنیم تولیدکنندگان ضمن ارتقای کیفیت، قیمت کالای خود را نیز پایین بیاورند. بانکها در این زمینه مسئولیت سنگینی برای تامین سرمایه در گردش، تسهیلات و ارائه کمکهای مالی دیگر به تولیدکنندگان دارند، اما آمار عملکرد بانکها در سال 96 در این زمینه در مجموع خیلی خوشایند و خوشحال کننده نیست.

دکتر روحانی همچنین تصریح کرد: عامل موثر دیگر در کمک موثر به تولیدکنندگان داخلی، سیاستهای مالیاتی است. نباید مالیات تولیدکنندگان را مرتب بالا برد. به جای افزایش مالیات تولید، سراغ کسانی بروید که مالیات نمی دهند. مسئولان سازمان امور مالیاتی اسامی افراد و جاهایی را که مالیات نمی دهند در فضای مجازی منتشر کنند و اعلام کنند که آنها چرا مالیات نمی دهند، تا لااقل مردم کالای تولیدی آنها را که حق مردم در مالیات را نمی دهند، خریداری نکنند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نقش حمایتی بانکها و سازمان امور مالیاتی در تحقق و اجرای شعار سال 97 بسیار موثر است، یکی دیگر از راههای موثر در حمایت از کالای ایرانی را جلوگیری از قاچاق کالا دانست و خاطرنشان کرد: سیاست جدید ارزی دولت، کار قاچاقچیان کالا را نیز سخت کرده است.

دکتر روحانی گفت: در حال حاضر هر کس برای واردات به کشور توجیه قابل قبول دارد، می تواند از سیستم بانکی ارز مورد نیاز خود را دریافت کند، اما اگر کسی می خواهد چیزی را از طریق قاچاق وارد کشور کند، دیگر ارز با نرخ مصوب در اختیار او قرار نمی گیرد. البته دولت حتما در مبارزه با قاچاق به هر شکلی جدی خواهد بود، اما اگر چنین مواردی هم از دست قانون در رفته اند، دیگر نمی توانند با ارز ارزان قاچاق انجام دهند.

رئیس جمهور اضافه کرد: یک گروه دیگر که با سیاست جدید ارزی دچار مشکل شدند، کسانی هستند که اقدام به خروج سرمایه می کردند و حالا دیگر کارشان سخت شده است. در مجموع کسانی که می خواهند به شکل قانونی واردات انجام دهند، کارشان تسهیل شده است، اما کسانی که به دنبال خارج کردن سرمایه یا قاچاق کالا بودند، حالا کارشان گره خورده است و ما از این بابت خوشحالیم. بانک مرکزی هم دیگر دغدغه توزیع ارز به شکل سابق را ندارد.

دکتر روحانی اظهار داشت: البته در یک کشور بزرگ با بیش از 80 میلیون جمعیت اجرای هر طرحی لزوما به نفع همه مردم نیست و ممکن است در اثر اجرای هر سیاستی برای عده ای مشکل پیش بیاید. مثلا کسانی هستند که ضرورت پیدا می کند در سال بیش از یکبار به سفر خارجی بروند یا به هر دلیل موجه دیگری نیز به ارز نیاز داشته باشند و هنوز فکری برای رفع نیاز آنها نشده باشد، اما حتما به دنبال این خواهیم بود که مشکلات این دسته از افراد نیز لحاظ شده و رفع شود.

رئیس جمهور از بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دیگر دستگاههای اجرایی که در طراحی و اجرای این سیاست تلاش کرده و می کنند و به ویژه شخص معاون اول که به طور جدی پیگیر امور اجرایی سخت و سنگین این سیاست است، صمیمانه تشکر کرد.

دکتر روحانی نکته مهم دیگر درباره این سیاست را مربوط به تحولات احتمالی پیش رو در عرصه بین المللی عنوان و تصریح کرد: اجرای این سیاست یک تودهنی جدی به کاری بود که احتمالا آمریکایی ها می خواهند در 22 اردیبهشت انجام دهند. زدن پیشاپیش این تودهنی کار لازمی بود که انجام شد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تمام امید آمریکایی ها این بود که اگر آنها در 22 اردیبهشت قدمی علیه ملت بردارند، بازار داخلی ایران بهم بخورد، خاطرنشان کرد: الان مردم می توانند کاملا خیالشان راحت باشد. قول می دهم که بر مبنای اجرای سیاست جدید، آمریکایی ها هر تصمیمی بگیرند، توطئه ای که طراحی کرده بودند، نقش بر آب شده است و ما بازار داخلی را بر مبنای این سیاست سامان می دهیم.

دکتر روحانی گفت: فکر می کنم حتی کاخ سفید، وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی آمریکا هم الان نمی دانند که می خواهند چه کنند. ببینید این کشور بزرگ به چه روزی گرفتار شده است. این ملت امروز دچار مصیبتی شده است که نمی داند یک ساعت دیگر این آقا چه می خواهد بکند. همه آمریکایی ها هر روز که از خواب بر می خیزند، نگاهشان به صفحه این آقا در فضای مجازی است که ببیند بر اساس خواب دیشب ، چه مساله ای را اعلام می کند.

رئیس جمهور افزود: این واقعا یکی از نکات بسیار عجیب و غریب در تاریخ آمریکا است. چنین حاکمیتی بر آمریکا کمتر سابقه دارد و این حاکمیت امروز هم نگرانی مردم آمریکا و هم مردم جهان را افزایش داده است.

دکتر روحانی اظهار داشت: ما مشکلی نداریم. دولت برای برجام هر فکری که لازم بوده، نه امروز، که ماهها پیش تدبیر و برنامه ریزی کرده است. ما مشکلی نداریم. زندگی ، تجارت و رفت و آمد مردم دچار مشکلی نخواهد شد. البته اگر لازم باشد روزی در مقابل، ما هم راحتی را از آنها سلب کنیم، خیلی برای ما مشکل نیست. کار سختی در پیش نخواهیم داشت.

رئیس جمهور تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی از ماهها پیش دستور آمادگی دریافت کرده و کاملا آماده است؛ هم برای چیزهایی که آنها شاید فکرش را بکنند و هم برای چیزهایی که آنها فکرش را هم نمی کنند. سازمان انرژی اتمی ما برای هر دو دسته اقدامات مذکور دستورات لازم را دریافت کرده است.

دکتر روحانی با تاکید دوباره بر اینکه ما مشکلی نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: با وجود اینها، اقدامی که در زمینه ارز انجام شد، اقدام پیش دستانه خوب و مناسبی بود.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه تصمیم دولت بر این است که امسال در زمینه ایجاد اشتغال تحرک خوبی بوجود آوریم، گفت: برای این منظور تبصره 19 بسیار مهم است و از سازمان برنامه و بودجه می خواهم که آیین نامه اجرایی آن را همین هفته آماده کند و به دولت بیاورد تا تصویب شود. مهم است که بر اساس تبصره 19 بانکها، صندوق و پولی که سازمان برنامه در اختیار دارد، در کنار هم قرار گیرد و ما بتوانیم یک تحولی در زمینه اشتغال بوجود آوریم.

دکتر روحانی افزود: مساله دوم در زمینه اشتغال کاری است که همه استانداران با وزیر کار توامان باید انجام دهند. امسال هر واحدی که حین ایجاد اشتغال جدید برای آموزش نیروهای شاغل خود اقدام کند، یعنی هر جا که اشتغال و آموزش در کنار هم قرار گیرند، از پرداخت حق تامین اجتماعی معاف خواهند بود. از سوی دیگر اعطای وام برای اشتغال روستائیان نیز در حال انجام است و باید روند اجرای آن تسریع شود.

رئیس جمهور سیاست مهم دیگر دولت در سال 97 را اجرای جدی سیاست بازآفرینی شهری و نوسازی و بازسازی بافتهای فرسوده ذکر کرد و اظهار داشت: بر اساس این سیاست مقرر شده است در سال 97، دولت در هر نقطه که زمینی در اختیار دارد، آن را در اختیار وزارت راه  و شهرسازی قرار دهد تا در آن طرح اجرا شود. تمام استانداران نیز موظف هستند هر کجا که بافت فرسوده ای هست یا زمینی متعلق به یک دستگاه دولتی وجود دارد، موضوع را به همین شکل پیگیری کنند تا اجرای این طرح تسریع شود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه وزارت راه  و شهرسازی زمین ها و بافتهای فرسوده در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح را در اختیار توسعه گران خصوصی قرار می دهد، تصریح کرد: توسعه گران پس از اجرای طرح 50 درصد واحدهای ساخته شده را در اختیار خواهند داشت، ضمن اینکه خدماتی نظیر آب و برق و مجوز ساخت نیز به شکل رایگان به این طرحها اختصاص خواهد یافت.

رئیس جمهور با بیان اینکه به این ترتیب یک تحول و حرکت بزرگ در عرصه مسکن ایجاد خواهد شد که باید به طور منظم از طرف دستگاههای اجرایی مربوطه پیگیری شود، خاطرنشان کرد: همه باید بیایند و تلاش کنند تا این تحول بزرگ در زمینه مسکن ایجاد شده و خود این حرکت کمکی بزرگ برای ایجاد اشتغال باشد.

دکتر روحانی با اشاره به دیگر برنامه بزرگ دولت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل تجاری گفت: برنامه خوبی در این زمینه طراحی و تدوین شده که علاوه بر نوسازی و ارتقای بهره وری ناوگان حمل و نقل تجاری کشور، کمک بزرگی به کاهش آلودگی هوا و ارتقای ایمنی حمل و نقل کشور نیز می کند.

رئیس جمهور اضافه کرد: دولت همچنین برنامه های گسترده ای از جمله تبدیل سوخت نیروگاهها، ارتقای کیفیت بنزین و گازوئیل، گازسوز کردن خودروها و کمک به رفع مشکل ریزگردها در زمینه ارتقای کیفیت هوا و محیط زیست دارد.

دکتر روحانی در ادامه اجرای سیاست تحول نظام سلامت را از ابتکارات و اقدامات افتخارآمیز دولت یازدهم برشمرد و اظهار داشت: متاسفانه هنوز موارد زیادی داریم که افراد از چند بیمه استفاده می کنند که این مساله باید با کمک استانداران محترم سریع تر حل و فصل شود.

رئیس جمهور همچنین از وزیر ارتباطات و مسئولان عرصه فضای مجازی خواست تا راهی جامع برای حفظ اشتغال ایجاد شده در فضای مجازی طراحی و اجرا کنند و تصریح کرد: در چند ماه گذشته هر اقدامی که فکر می شده برای مسائل اخلاقی و امنیتی لازم است، انجام داده ایم و مثل همیشه تاکید می کنم که نباید اجازه دهیم حدود 2 میلیون شغلی که در عرصه فضای مجازی ایجاد شده آسیب ببیند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: باید ایجاد اشتغال را برای مردم تسهیل کنیم. ایجاد اشتغال برای ما یک اصل خدشه ناپذیر است. بیکاری را نمی توانیم اضافه کنیم و باید راه حل های درست انتخاب کنیم تا اشتغال مردم آسیب نبیند.

رئیس جمهور گفت: مردم را دچار مشکل نکنید. در وهله اول نباید مردم را اذیت کرد و در وهله دوم باید به مردم کمک هم کرد تا مردم بتوانند زندگی راحت تری داشته باشند.

دکتر روحانی تاکید کرد: به آینده کشور کاملا اطمینان دارم؛ به بقای این نظام و انقلاب 100 درصد مطمئن هستم. این انقلاب و نظام به دست من و شما به وجود نیامده، بلکه به دست یک ملت بزرگ و با عنایت حق بوجود آمده است. ملت ما پای کار هستند و هیچ کس از شعار روز اول انقلاب برنگشته و ملت پای کار است و تصمیم گیر اصلی است و خدا نیز همواره ما را یاری می کند.

رئیس جمهور گفت: انقلاب اسلامی تا رسیدن به همه اهدافش راهش را ادامه خواهد داد. باید وحدت و انسجام خود را حفظ کرده و دست در دست یکدیگر تلاش کنیم و نگذاریم شکاف ها بیشتر شود. باید برای تحقق اهداف انقلاب برادرانه کنار هم باشیم. تردیدی ندارم سال 97 از سال 96 بهتر خواهد بود، همانطور که سال 96 از سال 95 بهتر بود.

دکتر روحانی اظهار داشت: باید تلاش کنیم امسال هم همچنان تورم را تک رقمی حفظ کنیم و در جذب سرمایه گذاری، بیشتر کوشش کنیم. باید در روابط بانکی، ارتباطات با دنیا، تعامل سازنده و گسترده تر با جهان مسیر را همانندگذشته ادامه دهیم. 
منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

آذر جهرمی گفت: گزارشی که خدمت آقای رئیس جمهور دادیم، مبنی بر این بود که در دو سال گذشته در فضای مجازی بالغ بر ۲۰۰ هزار شغل ایجاد شده است. فکر می‌کنم که بیان دو میلیون شغل یک اشتباه لفظی از آقای رئیس جمهور بود که با خستگی‌های ایشان همراه شده است.

 محمد جواد آذری جهرمی در حاشیه نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید در واکنش به اظهارات رئیس جمهور دربارهٔ ایجاد دو میلیون شغل در سال ۹۶ اظهار کرد: ‌ تصویری که از من منتشر شد، بیش از یک تعجب بود. انتشار این تصاویر خصلت فضای مجازی است و نشان دهندهٔ نظارت مردم بر مسئولان و اشراف آن‌ها به موضوعات است. اتفاقا خوب است و ما از مزایای توسعه فضای مجازی در کشور استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: گزارشی که خدمت آقای رئیس جمهور دادیم، مبنی بر این بود که در دو سال گذشته در فضای مجازی بالغ بر ۲۰۰ هزار شغل ایجاد شده است. فکر می‌کنم که بیان دو میلیون شغل یک اشتباه لفظی از آقای رئیس جمهور بود که با خستگی‌های ایشان همراه شده است.

جهرمی سپس گفت:‌‌ همان روند توسعه ۲۰۰ هزار شغل که در دولت مد نظر بوده بوده و امسال هم بر آن تاکید شده را امسال ادامه می‌دهیم. فرمایش آقای رئیس جمهور این بود که ما شاخص‌های اشتغال در فضای مجازی را پیگیری کنیم.

وزیر ارتباطات در ارتباط با موضوع حمایت از پیام رسان‌های داخلی گفت: در سخن بزرگان هم به کرات این موضوع مطرح شده که ما منابع واحدی داریم. نمی‌توانیم منابع واحد را به صورت کوچک شده در اختیار همه قرار دهیم. برخی پیام رسان‌ها هستند که ادعا دارند می‌توانند این کار را انجام دهند تا بخشی از بازار را به دست بگیرند. این امر مطلوب است اما کشور نظام دارد و نظام قانون گذاری هم دارد. در این نظام در شورای عالی فضای مجازی در مصوبات ۳۶ و ۴۰ قانون گذاری شده است که بنابر مصوبه پیام‌رسان‌های مجاز را مرکز ملی فضای مجازی اعلام می‌کند به ما لیست پنج پیام رسان معرفی شده است.

آذری جهرمی ادامه داد: صدا و سیما با دیدگاه حمایت از کالای داخلی برخی از پیام رسان‌ها را مطرح کرده است که به دلیل کمبود منابعشان فعالیت‌هایشان مطرح می‌شود و باعث بدنامی پیام رسان‌های داخلی می‌شود. ما نمی‌گوییم که کسی فعالیت نکند، فعالیت کنند خودشان را در مرکز ملی ثبت کنند و اعتبار بگیرند. ما نمی‌توانیم اختیارات دولتی را خارج از مصوبات قانونی در اختیار کسی بگذاریم.

وی در پاسخ به انتقادات برخی از شبکه‌های پیام رسان داخلی دربارهٔ اختصاص پهنای باند بیشتر به شبکه‌های پیام رسان خارجی نسبت به آن‌ها اظهار کرد: ما بیش از آن پهنای باندی که در اختیار پیام‌رسان‌های خارجی قرار داده‌ایم، در اختیار پیام رسان داخلی گذاشتیم. البته شاید پنج درصد آن میزانی که به آن‌ها تعلق دادیم هم تا امروز ازآن استفاده نکردند. بنابراین بعید می‌دانم که آن‌ها چنین اظهار نظری داشته باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارتباط با میزان استقبال از پیام رسان‌های داخلی گفت: قرار شده است که گزارش مدونی در مورد این موضوع و میزان انتقال داوطلبانه کانال‌ها در راستای حمایت از تولیدات داخلی از تلگرام به پیام رسان‌های داخلی تهیه شود. در صبح روزی که کانال مقام معظم رهبری از پیام رسان تلگرام خارج شد، در برخی از پیام رسان‌ها میزان ثبت نام نرخ ۱۰ برابری پیدا کرده است.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا تلگرام فیلتر می‌شود یا خیر گفت: ‌ این پرسش را باید از مسئولین فیلیترینگ بپرسید.

منبع: ایلنا

وزیر انرژی از راه اندازی طرح خرید نفت در برابر ارائه کالا به ایران به ازای ۱۰۰ هزار بشکه در روز و به مدت ۵ سال خبر داد.

به نقل از راشاتودی، «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که روسیه و ایران برنامه تبادل نفت به جای کالا را در راستای حذف دلار آمریکا از روابط تجاری دو جانبه برای مدت ۵ سال راه‌اندازی کردند. 

بر اساس این گزارش، این ایده به منظور حذف دلار آمریکا از روابط تجاری دو جانبه ایران و روسیه برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ یعنی زمانی که ایران هنوز تحت تحریم‌های آمریکا بود، مطرح شد. بعد از رسیدن به توافق هسته‌ای هم دو کشور تصمیم گرفتند این ایده را دنبال کنند و توافق‌های اولیه سال گذشته به سرانجام رسید. 

بر اساس این توافق، روسیه قرار است ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز در ازای ۴۵ میلیارد دلار کالا از روسیه دریافت کند. 

راشاتودی نوشت: « ایران به دنبال راهی برای حذف دلار از تجارت‌های بین‌المللی خود است؛ چراکه تحریم‌های آمریکا همچنان به قوت خود باقی است و از اینکه این تحریم‌ها بیشتر شود، نگران است. اوایل ماه تهران اعلام کرد که همه تبادلات مالی از این به بعد به جای دلار با یورو انجام خواهد شد. در ماه مارس هم اعلام کرد استفاده از دلار برای واردات جایز نیست.»

منبع: ایلنا

صفحه 1 از 2428

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395