سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 16:30

استخدام نیروهای بومی با تنوع قومی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر استخدام نیروهای بومی با تنوع قومی تاکید کرد.

علی ربیعی امروز سه شنبه در سفر به استان خوزستان با اشاره به برنامه های بلند مدت در استخدام نیروهای بومی گفت: یکی از مواردی که به شدت بر آن  تاکید داشتیم استخدام نیروهای بومی بود.

وی افزود: برنامه ها و سیاستگذاری های ما با بررسی ظرفیت اشتغال استان خوزستان، صراحتا بر این نکته تاکید دارد که اولویت نیروی کار در این استان باید بر تکیه بر بومی گزینی صورت بگیرد؛ همچنین نباید ظرفیت های قومی را در برنامه های اشتغالزایی از یاد برد. خوزستان استانی است که با تنوع و کثرت فرهنگی  مواجه است.

او با تاکید بر سرمایه گذاری کلان در این استان، از تخصیص ۵۰۰ میلیارد تومان برای رونق اشتغال روستایی در روستاهای استان خبر داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره  سرمایه گذاری های صورت گرفته در بخش اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر گفت: ۵۰۰ میلیارد تومان برای رونق اشتغال روستایی به خوزستان اختصاص یافته که از طریق آن ۲۰ هزار نفر شاغل می شوند؛ همچنین در طرح اشتغال فراگیر مبالغی بودجه به استان خوزستان اختصاص یافته که پیش بینی ما ۴۰ هزار شغل در پروژه اشتغال فراگیر است.

ربیعی افزود: دولت ۳۲  میلیارد تومان برای مشاغل حمایتی در استان در نظر گرفته است، علاوه بر این صندوق کارآفرینی امید نیز بودجه ای معادل  ۳۰ میلیارد تومان برای تخصیص اعتبار در استان خوزستان، صرف خواهد کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  در ادامه با خوش بینی نسبت به کاهش نرخ بیکاری استان گفت: با تمهیدات اندیشیده شده نرخ بیکاری استان قطعا بهبود خواهد یافت؛ البته باید اذعان کرد نرخ بیکاری استان بالاست، به بیان بهتر، نرخ بیکاری در خوزستان حتی از متوسط کشوری نیز بالاتر است، نرخ بیکاری در این استان ۱۴/۳ است، البته نباید از یاد برد که در سال ۹۰ نرخ بیکاری در این استان۲۵/۷ بود، به رغم اینکه نرخ بیکاری بالاست، اما ما روند کاهشی نرخ بیکاری در استان را طی کرده ایم. البته در این میان نرخ مشارکت نیز  از ۳۶/۴ به ۴۰/۸ افزایش پیدا کرده است.
منبع: ایسنا

مدیرعامل شرکت متن، حفظ و افزایش تولید نفت در میدان‌های مشترک، اشتغالزایی و استفاده بیشتر از ظرفیت‎‏ شرکت‎های داخلی را از جمله دستاوردهای حاصل از انجام فعالیت‎های توسعه‎ای در منطقه غرب کارون و از مصادیق اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

 نورالدین شهنازی‎زاده عصر دیروز (دوشنبه، ۲۰ آذرماه) در هفتمین نشست بررسی عملکرد پروژه‎های اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه کشور که با موضوع «توسعه میدان‌های مشترک نفتی غرب کارون» در این سازمان برگزار شد، به تشریح آخرین وضع توسعه این میدان‎ها پرداخت و گفت: با توجه به افزایش ظرفیت تولید نفت در میدان‎های مشترک غرب کارون طی سال‎های اخیر، هم‎اکنون ایران در تولید نفت از این میدان‌ها نسبت به عراق پیشتاز است.

وی ظرفیت نفت‎خام درجای میدان‌های مشترک منطقه غرب کارون مشتمل بر آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران، یاران شمالی و یاران جنوبی را در مجموع حدود ۶۷ میلیارد بشکه عنوان کرد و با تاکید بر ضرورت افزایش ضریب بازیافت نفت در این منطقه از کشور، افزود: با توجه به این میزان ذخیره درجا، تنها یک درصد افزایش ضریب بازیافت نفت در غرب کارون، ۳۳,۵ میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور به همراه دارد؛ حال آنکه ضریب بازیافت نفت در لایه سروک پنج تا هفت درصد است و انتظار می‎رود با اجرای روش‎های EOR و IOR به ۲۰ تا ۲۵ درصد برسد و ضریب بازیافت لایه فهلیان هم ۱۲ تا ۱۴ درصد است که پیش‎بینی می‎شود با اجرای روش‎های ازدیاد برداشت به ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش یابد.

این مقام مسئول یادآور شد: موضوع افزایش ضریب بازیافت در قراردادهای جدید نفتی لحاظ شده است.

ظرفیت تولید نفت در آزادگان جنوبی به ۱۱۰ هزار بشکه در روز رسید

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در ادامه، اهداف توسعه در هر یک از میدان‌های مشترک غرب کارون را تشریح کرد و گفت: طبق برنامه باید ظرفیت تولید نفت این میدان‌ها تا پایان سال به ۳۵۰ هزار بشکه در روز برسد که این هدف محقق خواهد شد.

شهنازی‎زاده استفاده از ظرفیت‎‏های ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‎پذیر را در توسعه میدان‎های آزادگان جنوبی و  یاران جنوبی به دست متخصصان داخلی راهگشا دانست و گفت: هم اکنون ظرفیت تولید نفت در این دو میدان به ترتیب به ۱۱۰ و ۱۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

وی افزون بر میدان‌های مشترک، به طرح تلمبه‎خانه‎های غرب کارون و امیدیه نیز اشاره کرد و با بیان این‎که این تلمبه‎خانه‎ها در آستانه راه‎اندازی قرار دارند، عنوان کرد: کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ هم از پروژه‎های مهمی است که فعالیت‎های آن از سوی بخش خصوصی در حال انجام است و با راه‎اندازی این واحد NGL و جمع‎آوری گازهای همراه منطقه غرب کارون، در مسیر بهبود محیط زیست منطقه گام برداشته می‎شود.

بر اساس این گزارش، هفتمین نشست بررسی عملکرد پروژه‎های اقتصاد مقاومتی سازمان برنامه و بودجه کشور که با موضوع «توسعه میدان‌های مشترک نفتی غرب کارون»، عصر دیروز (دوشنبه، ۲۰ آذرماه) با حضور حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، احمد کفاشی، رئیس امور انرژی سازمان برنامه و بودجه، محمدمهدی رحمتی، معاون برنامه ریزی وزارت نفت، غلامرضا منوچهری، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، کریم زبیدی، مدیر برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، نورالدین‎شهنازی‎زاده، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و جمعی از مجریان پروژه‎های توسعه‎ای غرب کارون در این شرکت در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.

منبع:شانا

سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 16:17

افزایش 64 درصدی صادرات گاز ایران

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز گفت: صادرات گاز ایران در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 64 درصد افزایش یافته که این روند در 100 روز نخست دولت دوازدهم نیز ادامه داشته است.

بهزاد بابازاده در تشریح اقدام‌های شرکت ملی گاز در 100 روز نخست دولت دوازدهم اعلام کرد: صادرات روزانه گاز طبیعی به عراق طی 100 روز گذشته از هفت میلیون مترمکعب به حدود 14 میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

وی افزود: شرکت ملی گاز ایران در سال نخست قرارداد صادرات گاز به عراق، متعهد به صادرات روزانه هفت میلیون مترمکعب بوده است، اما با توجه به نیاز و درخواست طرف عراقی، حجم صادرات را تا حدود 14 میلیون مترمکعب در روز در اوج فصل گرم در عراق، افزایش داده‌ایم.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز اظهار کرد: حجم گاز صادراتی به عراق مطابق این قرارداد که به منظور تأمین سوخت نیروگاههای بغداد امضا شده، در فصل گرم سال تا 35 میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد که این افزایش، با آغاز بهره برداری از خط لوله انتقال گاز ششم سراسری محقق خواهد شد.
به گفته بابازاده و بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده، از ابتدای امسال تا اواخر مردادماه به‌طور میانگین روزانه حدود 50 میلیون مترمکعب گاز صادر شده که این رقم رشد 64 درصدی مجموع صادرات را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد.
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت‌های صادراتی، گفت: توسعه زیرساخت‌های صادراتی از جمله اجرای خط لوله انتقال گاز ششم سراسری و تاسیسات تقویت فشار گاز روی این خط، از برنامه‌های جدی ایران برای افزایش سهم خود در بازار تجاری گاز به‌ویژه کشورهای همسایه است که بر اساس برنامه‌ای مدون در این زمینه، در حال انجام است.
بابازاده در پایان تصریح کرد: بر اساس این آمار، صادرات گاز طبیعی در 100 روز ابتدایی دولت دوازدهم با رشدی مناسب، به سه میلیارد و 650 میلیون مترمکعب رسیده، ضمن این که راه‌اندازی طرح‌های جدید گازرسانی تا پایان امسال، می‌تواند در رشد بیشتر صادرات گاز مؤثر باشد.
اکنون بزرگترین خریدار گاز ایران، ترکیه است که در صورت راه اندازی خط لوله صادرات گاز به بصره، عراق در مجموع با وارد کردن روزانه 40 میلیون مترمکعب به بزرگترین وارد کننده گاز ایران تبدیل خواهد شد.

منبع: ایرنا

امیرقطر در دیدار با دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) عنوان کرد: مجمع کشورهای صادرکننده گاز امروز به یک نهاد با اعتبار جهانی تبدیل شده است.

 شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیرقطر امروز (سه شنبه، ۲۱ آذرماه) در دیدار با محمد حسین عادلی، دبیرکل جی‌یی‌سی‌اف ضمن قدردانی از وی و دستاوردهای برجسته این نهاد در چهار سال اخیر اظهار کرد: مجمع کشورهای صادر کننده گاز در سال‌های اخیر هر روز پیشرفت کرده و امروز به یک سازمان جهانی با اعتبار بدل شده است.

وی همچنین از اقدام‌های مختلف دبیرخانه از جمله تولید بیش از ٦٠ گزارش و تحقیق در باره بازار گاز جهان و نیز چشم انداز بازار گاز دنیا قدردانی کرد.

عادلی نیز در این دیدار ضمن قدردانی از میزبانی قطر اظهار کرد: تهیه چشم انداز بازار جهانی گاز، بولتن سالانه آماری گاز، سند راهبردی سازمان، همکاری در تعیین شاخص قیمت گاز، راهبرد بازار و محیط زیست برخی از فعالیت‌های جی‌یی‌سی‌اف در سال‌های اخیر بوده است.

دوران دبیرکلی عادلی، ۳۰ دسامبر امسال به پایان می‌رسد و یوری سنتورین روسی از ابتدای سال ۲۰۱۸ به‌عنوان دبیرکل این مجمع کارش را آغاز می‌کند.

اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۴۴ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ۶۴ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۶۶ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و امارات، ١٢ عضو اصلی جی‌یی‌سی‌اف هستند و هلند، نروژ، عراق، عمان، پرو و آذربایجان به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می‌کنند.

منبع:شانا

به گفته رییس هیأت عامل ایمیدرو آهن اسفنجی شادگان، پشتوانه ای برای تأمین تولید شمش فولاد خوزستان خواهد بود.

مهدی کرباسیان در مراسم افتتاح فولاد شادگان که با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، گفت: این منطقه نیاز به اشتعالزایی و حمایت داشت و راه‌اندازی این کارخانه تحقق این مهم را ممکن کرد.

وی با بیان اینکه میزان اشتغال این کارخانه طبق برنامه ریزی‌ها تا 1000 نفر خواهد رسید، تصریح کرد: پروژه آهن اسفنجی شادگان با تکنولوژی پرد راه اندازی شد، ارزش پروژه در آهن اسفنجی ۴۱ میلیون یورو و در فولاد سازی ۱۲۱ میلیون یورو است.

کرباسیان راه اندازی آهن اسفنجی شادگان را پشتوانه ای برای تأمین تولید شمش فولاد خوزستان دانست و افزود: این پروژه در زنجیره فولاد و تحقق اقتصاد مقاومتی تاثیر قابل توجهی دارد و پیش از این یعنی تا سال ۹۱ صادرات آهن اسفنجی نیز نداشتیم اما در حال حاضر صادرات در دستور کار قرار گرفته است.

رییس هیأت عامل ایمیدرو با اعلام اینکه از ابتدای امسال 500 هزار تن صادرات آهن آسفنجی داشته ایم، ادامه داد: وزیر صنعت معدن و تجارت توجه خاصی به بخش معدن و صنایع معدنی دارد که این امر کمکی برای توسعه این بخش محسوب می شود.

منبع: شاتا

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تأکید دولت در خصوص تخصیص ٣٠درصد از مناصب دولتی به بانوان، گفت: اولین کسانی که توانستند این حضور ٣٠ درصدی را محقق کنند بانوان مدیر در وزارت صنعت معدن و تجارت بودند.

معصومه ابتکار در چهارمین گردهمایی مشاوران امور بانوان استان‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دستاوردهای دولت تدبیر و امید در امور زنان افزود: دولت دوازدهم در ادامه سیاست‌های دولت یازدهم برنامه‌های جدی برای پیشبرد امور زنان در کشور دارد و به وعده‌های انتخاباتی خود درباره حمایت از حقوق آن‌ها پایبند است.

وی جایگاه امروز زنان در خانواده، اقتصاد و اجتماع را بسیار چشمگیرتر از گذشته دانست و گفت: رشد اقتصادی کشور مرهون زحمات بی وقفه این قشر از جامعه است.
ابتکار با گلایه از استمرار و به هم پیوستگی مدیریت‌ها در کشور، یادآور شد: این اتفاق که در همه جای دنیا بسیار رایج است و در کشور ما نیز وجود دارد بسیار آسیب زا است چراکه جابه جایی قدرت یکی از ارکان و اصول دموکراسی است.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اعلام تأکید دولت درباره تخصیص ٣٠درصد از مناصب دولتی به زنان، تصریح کرد: برای تحقق این امر مکاتبات اولیه با وزرا انجام شده است.
ابتکار با بیان اینکه ظرفیت خوبی از زنان تحصیل کرده در کشور وجود دارد، ادامه داد: فقط باید زوایای دید و نگاه به زنان را تغییر داد، زنان نیز باید از خلاقیت توانمندی و جسارت خود در جهت رفع مشکلات جامعه استفاده کنند.
وی با تأکید بر اینکه حضور زنان می‌تواند تغییر دهنده نگاه‌ها و کلیشه‌هایی باشد که امروز برای کشور مناسب نیست، گفت: برای کشوری که مبتنی بر ارزش‌های مردم سالاری و دینی است این امر بسیار مهم است به شرطی که این اتفاق نتیجه محور اتفاق بیفتد.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه زنان برای حضور و دخالت در مقدرات کشور باید حضوری با مشارکت حداقل 30 درصدی در کشور داشته باشند، گفت: این امر مستلزم وجود فرصت برابر برای آنها است و اولین کسانی که توانستند این حضور ٣٠درصدی را محقق کنند بانوان وزارت صنعت معدن و تجارت بودند.
ابتکار با بیان اینکه برای نهادینه کردن فرهنگ صحیح مصرف راه بزرگی پیش رو داریم، تصریح کرد: بانوان در این زمینه می‌‌توانند بسیار موثر باشند. ظرفیت خوبی از زنان تحصیل کرده در کشور داریم که با تغییر نگاه و زوایای دید به زنان می توان از آنها به خوبی در کلیه امور بهره برد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از تدوین لایحه ای برای جلوگیری از خشونت بر علیه زنان خبر داد و گفت: ما می دانیم که مشکلاتی در ارتباط با قوانین از جمله بیمه و دیه داریم اما با تدوین لایحه ای که در مراحل پایانی آن است سعی کردیم مواردی را لحاظ کنیم که از هر گونه بی عدالتی علیه زنان جلوگیری شود.
وی افزود: از سویی لایحه ای نیز در ارتباط با کودکان داریم که کارهای بسیار ارزنده ای با آموزش و پرورش شروع کرده ایم.
ابتکار تصریح کرد: در این دوره برای زنان سرپرست خانوار، کارگروهی تخصصی تشکیل داده ا یم که خوشبختانه این کارگروه در بخش‌های دولتی وغیردولتی بسیار فعال شده است.
وی ارتقای مهارت‌ها و توان افزایی برای زنان را یکی از مهمترین ارکان جهت یاری وزارتخانه خواند و گفت: در این خصوص اعتباراتی از محل صندوق برای توسعه اعتبارات روستایی در موضوع کارافرینی و بنگاه داری برای زنان باید ببینیم.
ابتکار وجود مشاغل خانگی را با توجه به مشکلات اقتصادی امروز بسیار مفید دانست و گفت : امروزه این مشاغل کم ریسک ترین مشاغلی است که مردم می توانند در آن‌ها سرمایه گذاری کمک کند، چرا که اکنون بسیاری از بنگاه‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی کشور به دلیل تغییر صنعت با مشکلاتی مواجه هستند.

استان‌ها مکان‌های مناسب جهت ژئو پارک را به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی معرفی کنند

اولین معاون زن در وزارت صنعت معدن و تجارت نیز در این گردهمایی گفت: زنان با وجود داشتن مشکلات داخلی زندگی خود، در برنامه ریزی‌های امور کشور نقش مهمی را ایفا کرده اند.
راضیه لک افزود: پیشرفت زنان متاثر از تلاش آن‌ها و فارغ از عوامل بیرونی است.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ادامه داد: هدف ما در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، شکل گیری کارآفرینی در کشور است و زنان می‌توانند با حداقل هزینه در کارهایی مانند تراش سنگ‌های زینتی کار کنند.
وی با بیان اینکه ژئو پارک ها از جمله مواردی هستند که باید به آن رسیدگی شود اشاره کرد: ایران یکی از کشورهای دارنده ژئوپارک و عضو همایش بین المللی ژئوپارک است، اکنون گام‌های اولیه برای پیشرفت در این حوزه برداشته شده است.
لک در پایان از کلیه استان‌ها خواست تا مکان های مناسب جهت ژئو پارک را به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی معرفی کنند.
گفتنی است که چهارمین گردهمایی مشاوران امور بانوان استان‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، ﺳﻬﯿﻼ ﺟﻠﻮﺩﺍﺭﺯﺍﺩﻩ ﻣﺸﺎﻭﺭ ﻭﺯﯾﺮ ﺻﻨﻌﺖ ﻣﻌﺪﻥ ﻭ ﺗﺠﺎﺭﺕ ﺩﺭ ﺍﻣﻮﺭ ﺯﻧﺎﻥ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ و راضیه لک، اولین معاون زن در وزارت صنعت معدن و تجارت برگزار شد.
منبع: شاتا

تعطیلی یک خط لوله نفتی در دریای شمال سبب شد قیمت شاخص نفت خام برنت به بالاترین حد خود پس از سال ۲۰۱۵ میلادی برسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، تعطیلی خط لوله نفت فرتیز دریای شمال سبب شد بخش عمده‎ای از عرضه نفت مختل شود و قیمت شاخص نفت خام برنت برای نخستین بار پس از سال ۲۰۱۵ میلادی به بالای ۶۵ دلار برای هر بشکه برسد.

در ساعت‌های نخست معاملات امروز بازار نفت، قیمت هر بشکه نفت خام برنت با ۶۰ سنت افزایش به ۶۵ دلار و ۲۹ سنت رسید. آخرین بار که قیمت این شاخص به بالای ۶۵ دلار  برای هر بشکه رسید، ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی بود.

خط لوله فرتیز که با ظرفیت انتقال روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت، بزرگترین خط لوله انگلستان است، دیروز (دوشنبه ۲۰ آذر ماه) پس از آشکار شدن برخی شکاف‌ها تعطیل شد.

بانک ای‌ان‌زد اعلام کرد: واکنش بازار (به تعطیلی خط لوله فرتیز) نشان می‌دهد که در شرایط محدودیت عرضه در بازار، هر اختلالی در عرضه می‌تواند در افزایش قیمت‌ها موثر باشد.

منبع:شانا

 
 

 
سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 15:55

مدیران ایرباس و بوئینگ در راه ایران

سرپرست روابط عمومی شرکت هواپیمایی ایران ایر از سفر مدیران ایرباس بوئینگ در هفته آینده به تهران برای نهایی شدن بخش فاینانس‌ها خبر داد و گفت: ترجیح ما استفاده از منابع مالی شرکت‌های داخلی است.

اصغرزاده در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین تصمیمات درباره تامین فاینانس قراردادهای هواپیماهای جدید گفت: اخیرا با شرکت‌های داخلی برای تامین فاینانس‌ها وارد مذاکره شده‌ایم.

وی با بیان اینکه برای تامین فاینانس اولویت با شرکت‌های داخلی است، گفت:‌ ترجیح این است که برای تامین منابع مالی خرید هواپیماهای جدید وابسته به شرکت‌های خارجی نباشیم.

سرپرست روابط عمومی شرکت ایران ایر اظهار داشت: همچنان گزینه‌های تامین فاینانس از طریق کمپانی‌های ایرباس و بوئینگ را در اختیار داریم اما اخیرا وارد مذاکره با شرکت‌های داخلی هم شده‌ایم.

اصغرزاده با تاکید بر اینکه نتایج مذاکرات به زودی اعلام می‌شود، گفت: هفته آینده مدیران شرکت‌های ایرباس و بوئینگ به تهران می‌آیند تا درباره فاینانس‌ به تصمیم‌گیری نهایی برسیم.

منبع: ایلنا

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این‌که محصولاتی در صنعت پتروشیمی ایران تولید می‌شود که در سطح جهان قابل عرضه است، گفت: محصولات پتروشیمی از اقلام مهم صادراتی کشور است.

  اسحاق جهانگیری، امروز (سه‌شنبه، ۲۱ آذرماه) در دومین روز از سفر خود به استان خوزستان،‌ در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح مجتمع پتروپالایش بختیاری مسجد سلیمان گفت: امروز در کشور امید به معنای واقعی کلمه به سرمایه‌گذاران بازگشته است و باید تلاش کنیم که این امید و آرامش آسیب نبیند، زیرا می‌توان با اتکا به آن کارهای بزرگی در کشور انجام داد.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: هر کس امید مردم را نشانه رود و بخواهد به آن آسیب بزند، بدون شک به راه ناصحیح رفته و با نیازهای ملت ایران سازگار نیست.

وی ادامه داد: نام مسجد سلیمان برای همه مردم ایران نامی آشناست و زمانی که برای حل مشکلات کشور به منابع نفتی نیاز بود، مسجد سلیمان آغازگر این کار بود، امروز به دنبال آن، اکتشاف‌های عظیمی در بخش نفت و گاز در سراسر کشور صورت گرفته و ایران در ذخایر گازی رتبه نخست را در جهان دارد.

جهانگیری با بیان این‌که ایران آمادگی دارد انرژی مورد نیاز کشورهای دیگر را به صورت دائم تامین کند، تصریح کرد: البته پیش از آن مصلحت کشور در این است که از این نعمت برای توسعه و ایجاد ارزش افزوده استفاده کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری عنوان کرد: پتروشیمی یکی از صنایع مهم کشور است که ده‌ها صنعت پایین دستی را فعال می‌کند و برای جوانان اشتغال می‌آفریند و محصولاتی در صنعت پتروشیمی تولید می‌شود که در سطح جهان قابل عرضه است، امسال حدود ۱۳ میلیارد دلار صادرات محصولات پتروشیمی در کشور داشته‌ایم، همچنین محصولات پتروشیمی از اقلام مهم صادراتی کشور است.

منبع:شانا

عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق معتقد است که طبیعتا افزایش سه برابری عوارض خروج از کشور واکنش منفی را در پی خواهد داشت اما بعد از یکی - دو ماه می‌توان نتایج مثبت آن را در بخش گردشگری شاهد باشیم.

درپی افزایش سه برابری عوارض خروج از کشور و رسیدن آن به ۴۴۰ هزار تومان در لایحه بودجه ۹۷، انتقاداتی از سوی مردم و فعالان اقتصادی مطرح شد که در این رابطه جهانبخش سنجابی شیرازی ‌اظهار کرد: این تصمیم باعث می‌شود افرادی که تردد خارجی دارند ناراضی باشند و واکنش هیجانی را که تاثیر منفی دارد، ایجاد کنند.

وی افزود: در میان مدت تاثیر محسوسی در افزایش درآمدهای دولت ایجاد نمی‌شود. یعنی اگر این تصمیم با هدف محدودیت سفرهای خارجی گرفته شده است در واقع منجر به این محدودیت نمی شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اما چون این عوارض صرف گسترش گردشگری می‌شود امیدواریم در میان مدت و بلند مدت تعادل مناسبی را میان سفرهای ورودی و خروجی کشور شاهد باشیم.

سنجابی شیرازی اضافه کرد: چون در حال حاضر بر اساس اطلاعات سازمان گردشگری این شاخص یک دوم است، یعنی به ازای هر یک نفری که وارد کشور می‌شود دو نفر از کشور خارج می‌شوند، امیدواریم از محل رشد این درآمدها و مصرفش در راستای توسعه گردشگری بتوانیم این شاخص یک دوم را بهبود ببخشیم.  

وی تصریح کرد: اگر این درآمدها به صورت درست هزینه شود، حتما تاثیری در گردشگری دارد. اما با این حال به نظر نمی‌رسد این تاثیر چندان جهشی باشد. چون زیرساخت‌های گردشگری ما نیاز به منابع پایدار دیگر و اصلاحات رویه‌ دارد. اگر این اقدامات همزمان با هم انجام شود تعادلی را در سفرهای ورودی و خروجی ایجاد خواهد کرد.

عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: ظرفیت فعلی گردشگری مطلوب نیست که به ازای هر یک سفر ورودی دو سفر خروجی داشته باشیم. باید از این محل سیاست گذاری درستی را انجام داد. این سیاست گذاری در حال حاضر این بوده است که عوارضی از سفرهای خروجی گرفته و خرج توسعه گردشگری شود که منجر به این مصوبه و پیشنهاد شده است. طبیعتا این تصمیم واکنش منفی را در پی خواهد داشت و از این نظر واکنش احساسی منفی ایجاد می‌کند اما این واکنش بعد از یکی - دو ماه به فراموشی سپرده می‌شود و بعد از آن باید منتظر نتایج مثبت آن باشیم.

منبع: ایسنا

صفحه 1 از 1777

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395